آرتروز|علائم آرتروز

 آرتروز|علائم آرتروز

امروزه خیلی از افراد به دلیل ورزش نکردن و داشتن شغل های سخت که فشار به پاها و بخصوص زانو ها را زیاد میکند به آرتروز دچار می شوند. آرتروز یا آرتریت روماتوئید یکی از شایع ترین بیماری های خود ایمنی است. این بیماری تا ۱.۳ درصد از جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار می دهد که در این میان، بانوان سهم بیشتری به خود اختصاص می دهنددر این مقاله مجله سلامتی زیره میخواهیم درباره این موضوع صحبت کنیم پس با ما همراه باشید.

بیماری آرتروز چیست؟

بیماری آرتروز در واقع از بین رفتن تدریجی غضروف مفاصل می باشد. در واقع انتهای استخوان ها درون مفاصل پوشیده از غضروف قرار گرفته است. غضروف بسیار صاف و صیقلی است که سطح آن توسط مایعی لزج مانند سفید تخم مرغ به نام مایع سینوویال پوشانده شده است که سبب می شود حرکات مفاصل کاملا نرم، روان و بدون درد امکان پذیر باشد. در صورتی که تمام یا بخشی از این غضروف از بین برود آرتروز ایجاد می شود که باعث درد هنگام حرکات مفاصل می شود.

اگر چه آرتروز می تواند به تمام مفصل های بدن آسیب برساند، اما این اختلال معمولاً مفاصل دستان، زانوها، باسن و ستون فقرات را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. علائم آرتروز را معمولاً می توان به طور موثر مدیریت کرد، اگر چه این فرآیند اساسی را نمی توان معکوس کرد. فعال ماندن، حفظ وزن سالم و درمان های دیگر ممکن است روند پیشرفت بیماری را کند کرده و به بهبود درد و عملکرد مفاصل کمک کند.

آرتروز

اولیه
با افزایش سن به وجود می‌آید و در افراد زیر ۴۰ سال دیده نمی‌شود. معمولاً در ایجاد آن فاکتورهای ژنتیک نقش دارند.

ثانویه
به دنبال یک بیماری خاص مانند روماتیسم مفصلی، عفونت و شکستگی در مفصل به وجود می آید. آرتروز ثانویه در هر مفصلی دیده می‌شود ولی آرتروز اولیه فقط در مفاصل خاصی قابل مشاهده است به عنوان مثال در اندام فوقانی فقط در بند انتهایی و میانی انگشتان شخص دیده می‌شود.

دژنراتیو
آرتروز استئوآرتریت شایعترین نوع این بیماری است. وقتی غضروف از بین می رود استخوان روی استخوان مالیده می شود و موجب درد، ورم و سفتی می شود.

التهابی
یک سیستم ایمنی سالم محافظت کننده است. بنابراین با فعال کردن التهاب درونی با عفونت و ابتلا به بیماری مقابله می کند اما سیستم ایمنی ممکن است منحرف شود و به اشتباه با التهابی کنترل نشدنی به مفاصل حمله کند و موجب فرسایش مفاصل و شاید اعضای داخلی بدن مانند چشم ها و دیگر قسمت ها شود .

عفونی
یک باکتری، ویروس یا قارچ می تواند وارد مفصل شده و باعث تحریک التهاب شود. مثال موجودات زنده ای که می توانند مفصل را عفونی کنند سالمونلا و شیگللا، کلامیدیا و سوزاک و هپاتیت C هستند.

متابولیک
با تجزیه پورین ها توسط بدن اسید اوریک شکل می گیرد (ماده ای که در سلول های انسان و بسیاری از میوه ها یافت می شود). بعضی از مردم سطح بالایی اسید اوریک دارند چون به صورت طبیعی بیش از آنچه مورد نیاز است تولید می کنند یا بدن نمی تواند با سرعت قابل قبولی خود را از اسیداوریک ها خلاص کند.

علائم آرتروز

علائم آرتروز بسیار متفاوت است. گاهی اوقات آرتروز هیچ علائمی ندارد و فقط با عکسبرداری از مفاصل مشخص می شود. در شرایط هم ممکن است خود را با علائمی مانند ورم، درد، سفتی و کاهش دامنه حرکات نشان دهد و سپس محو شود. این علائم ممکن است خفیف، متوسط یا شدید باشند و به مدت یک سال یکسان بمانند اما با گذشت زمان بدتر خواهند شد. آرتروز شدید ممکن است موجب دردهای مزمن، ناتوانی در انجام فعالیت های روزانه و دشوار ساختن راه رفتن یا بالا رفتن از پله ها شود. آرتروز سبب تغییر دائمی در مفاصل می شود.برخی از علائم آرتروز:

حساسیت:زمانی که فشار سبکی را به آن اعمال می کنید، ممکن است مفصل شما احساس تحریک شدگی کند.

سفتی از نشانه های آرتروز:هنگامی که صبح یا بعد از یک دوره عدم فعالیت بیدار شوید، سفتی مفاصل بیشتر قابل توجه خواهد بود.

فقدان انعطاف پذیری از نشانه های آرتروز:شما ممکن است قادر به حرکت مفاصل خود از طریق محدوده کامل حرکت نباشید.

احساس ساییدگی از علائم آرتروز:وقتی از این مفصل استفاده می کنید ممکن است صداهایی را بشنوید و یا حس کنید.

اسپرس استخوان از نشانه های آرتروز:این قطعات اضافی استخوان که شبیه تکه های سفت هستند، ممکن است در اطراف مفصل آسیب دیده شکل بگیرند.

علت آرتروز

۱ – افزایش سن

۲ – وارد آمدن فشار زیاد به غضروف مفصلی مثل مشاغل سخت

۳ – وزن زیاد

۴ – سابقه ضربه به مفصل یا شکستگی های داخل مفصلی

۵ – انحراف محور طبیعی مفصل مثلآ زانوی پرانتزی یا زانوی ضربدری

۶ – سابقه فامیلی و ژنتیکی

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *