آرتریت روماتوئید

 آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید یکی از بیماری­های نادر است که موجب درد، تورم، خشکی و کاهش دامنه حرکتی مفاصل می­شود. این بیماری تعداد معدودی از افراد را درگیر خود می کند، با این حال نباید از آن غافل شد. با ما همراه باشید تا در این مقاله مهم ترین موارد مربوط به آرتریت روماتوئید را مورد بررسی قرار ­دهیم.

آرتریت روماتوئید  چیست؟

آرتریت روماتوئید (RA) یا روماتیسم مفصلی یک بیماری خودایمنی ناتوان کننده و اکثر اوقات فلج کننده است که عوامل التهابی نیز در آن نقش دارند. این بیماری در زنان بیشتر از مردان رخ می دهد و پیک شروع آن معمولا بین ۲۰ تا ۴۵ سالگی است. سن، جنسیت، افزایش وزن، مصرف دخانیات و وراثت مهم­ترین عواملی هستند که خطر ابتلا به این بیماری خود ایمنی را افزایش می­دهند.

این بیماری بافت های داخلی، رگ های خونی، غضروف، استخوان، تاندون و رباط ها و نیز غشای سینوویال که سطح مفاصل را می پوشاند را تحت تاثیر قرار می دهد. حتی می تواند روی دیگر نواحی بدن مانند چشم، پوست، کلیه، قلب و غدد بزاقی تاثیر بگذارد.

مهم­ترین علائم روماتیسم مفصلی

 • گرفتگی بدن بعد از بیدار شدن از خواب شبانه به مدت بیش از ۳۰ دقیقه
 • احساس درد در مفاصل به ویژه دست و پا
 • ورم کردن و داغ شدن مفاصل
 • احساس ضعف و خستگی مفرط به ویژه ضعف عضلانی
 • اختلال در خواب به علت درد
 • کاهش اشتها
 • تب خفیف و تعریق
 • سردرد و گردن درد

راه تشخیص آرتریت روماتوئید

تشخیص این بیماری در مراحل اولیه کار چندان ساده ای نیست چون علائم آن در افراد مختلف متفاوت است و ممکن است در یک فرد شدید و در دیگری بسیار خفیف بروز پیدا کند. علاوه بر این آزمایش خاصی وچود ندارد که بتواند به تنهایی ابتلای فرد به این بیماری خود ایمنی را مشخص کند. از این رو پزشک برای تشخیص آن مجبور می شود که در چند نوبت بیمار را معاینه کند واز طریق شواهد به دست آمده از آزمایشات مختلف و رادیوگرافی ابتلای فرد به روماتیسم مفصلی و شدت آن را مشخص کند.

راه درمان آرتریت روماتوئید

روماتیسم مفصلی درمان ندارد و فقط می‌توان علائم و نشانه‌های آن را کاهش داد تا فرد بتواند عملکرد بهتری داشته باشد و درد کمتری احساس کند. برای کنترل این بیماری باید حتما به پزشک مراجعه و طبق دستور او مراحل درمان را دنبال کنید. به هیچ عنوان سهل انگاری نکنید؛ چون ممکن است شرایط حاد تری برایتان رقم بخورد.

 راه درمان این بیماری بسته به شدت آن در افراد مختلف متفاوت است؛ از این رو ممکن است یک روش درمانی روی یک فرد تاثیر گذار باشد، اما بر روی فرد دیگر کاملا بی تاثیر. به طور کلی استراحت، مصرف دارو، فیزیوتراپی، ورزش و در نهایت عمل جراحی را می توان از راه های درمانی برای این بیماری برشمرد.

سعی کنید حتما ورزش هایی چون یوگا، پیلاتس و ورزش در آب را جزء برنامه‌های خود قرار دهید. حتی با انجام حرکات کششی ساده در منزل و کمی تحرک داشتن می‌توانید درد خود را تسکین دهید. علاوه بر این موارد، تغذیه نیز نقش مهمی در کاهش و رفع علائم این بیماری دارد که در قسمت زیر نکات مفید مربوط به آن را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

توصیه ­های تغذیه ای روماتیسم مفصلی

 • مواد غذایی شامل: گوشت، نوشیدنی­های الکلی، قهوه، شیرینی­ها، شکر، شکلات، سیب و مرکبات به عنوان تشدید کننده ی علائم مفصلی گزارش شده اند و بهتر است محدود شوند.
 • اجتناب از مواد غذایی که ممکن است باعث ایجاد حساسیت در فرد شود.
 • رژیم­های گیاه­خواری می تواند اثرات سودمندی بر علائم بیماری داشته باشد. مطالعات مختلف مکانیسم آن را بیشتر در کاهش وزن و تغییر در دستگاه گوارش و متعاقب آن کاهش تحریک ایمنی مرتبط با روده می دانند.
 • مصرف منابع امگا۳ مانند روغن زیتون به دلیل خاصیت ضد التهابی باعث بهبود علائم بالینی می شود.
 • رژیم­های ضدالتهابی حاوی میزان متوسط گوشت لخم، روغن­های مایع گیاهی به جای روغن­های جامد و چربی حیوانی، مقادیر فراوان میوه و سبزیجات و ماهی باید مورد توجه قرار بگیرند.
 • جهت حفظ عملکرد مفاصل، طیفی از ورزش های کششی و نرمشی را توصیه می کنیم.

چکیده

یکی از بیماری‌های روماتیسمی آرتریت روماتوئید است که یک بیماری خود ایمنی محسوب می‌شود. این بیماری در افراد محتلف نشانه‌های متفاوتی دارد اما معمولا با علائم درد،خشکی و تورم مفاصل بروز پیدا می‌کند.راه درمانی برای آن وجود ندارد، اما از طریق راه‌هایی چون ورزش، استراحت، دارو،رژیم غذایی و… می توان علائم آن را کنترل کرد و مانع پیشرفت آن شد.

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *