اثرات روانی چاقی بر انسان

 اثرات روانی چاقی بر انسان

اثرات روانی چاقی گاهاً مخرب‌تر از خود چاقی است. چاقی یک پاسخ طبیعی بدن برای دریافت کالری بیش ‌از اندازه، آنهم در مدت زمانی طولانی است. این انباشت چربی‌ها قطعا در سلامت بدن تاثیر منفی می‌گذارند. خیلی ساده می‌توانیم انبوه بیماری‌ها را که همگی ریشه در چاقی دارند، لیست کنیم. از دیابت، فشار خون، نارسایی‌های قلبی تا مشکلات حرکتی، درد مفاصل و… همگی به نوعی عارضه‌هایی از ناتوان شدن بدن در قبال افزایش بی‌اندازه وزن می‌باشند؛ اما مشکلات چاقی در همین بیماری‌های جسمی خلاصه نمی‌شود. بلکه در مراتبی سخت‌تر، اثرات چاقی بر سلامت روان افراد نیز تاثیرگذار است.

تأثیرات روحی و روانی چاقی بر انسان

داشتن یک اندام متناسب دغدغه‌ای همیشگی است. قطعا آنها که توانسته‌اند با رژیم غذایی مطلوب و سبک زندگی پرتحرک، این تناسب اندام را داشته باشند، حس خوب زندگی با یک اندام ورزیده را تجربه می‌کنند. اما داشتن وزن مناسب در رؤیای بسیاری از افراد جامعه تبدیل به یک چالش جدی شده ‌است. چالشی برای داشتن اندامی زیبا که هر کسی با هر مقدار اضافه ‌وزن را وارد یک پروسه کاهش وزن خواهد کرد. چه بسا در این مسیر اسیر اثرات چاقی بر سلامت روان باشند.

عده‌ای موفق می‌شوند و بسیاری در این چالش وا می‌مانند. اینجاست که اثرات روانی چاقی بیش ‌از پیش خودش را نشان می‌دهد. آنچه مسلم است، چاقی از سلامت بدن تا سلامت روان افراد را تهدید می‌کند. اثرات روانی چاقی گاهاً بسیار عمیق و جان‌فرسا می‌شود. افراد چاق در دنیای وزین خود با انبوه سرزنش‌ها، ممانعت‌ها، تصمیم‌های بی‌ثمر و نارضایتی‌ها از اندام مواجه هستند. جدالی درونی که هیچ ‌یک از اطرافیان متوجه آن نمی‌باشند. اما این جدال درونی هر لحظه در انتهای هر بار خوردن غذایی لذیذ و یا هر بار تماشای آینه، چون کابوسی بی‌انتها ظاهر می‌شود و اعماق سلامت روان افراد را تهدید می‌کند.

چاقی و کاهش اعتماد به نفس

نبود اعتماد به نفس از بزرگترین اثرات روانی چاقی است. تجربه‌ای تلخ که هر لحظه همراه انسان‌های چاق است و نمی‌گذارد تا آنها استعدادها و توانمندی‌های خود را هر چه شایسته‌تر نشان بدهند. این مشکل در سنین نوجوانی بیشتر دیده می‌شود. سنین نوجوانی دوره آغاز خودسازی و خودباوری افراد است. در این ایام است که هر کسی باید به شخصیتی مستقل و سازنده دست پیدا کند. اما نوجوان‌ها که چاق هستند، درست در همین ایام کلیدی، در چالش عدم اعتماد به ‌نفس گیر می‌کنند. کمبود تجربه، نبود باور به توانمندی‌ها در کنار اثرات روانی چاقی، بر این عدم اعتماد به نفس دامن می‌زند. کاهش اعتماد به نفس تبعات نگران‌ کننده‌ای مانند احساس تنهایی، غمگین شدن و یا عصبی شدن دارد.

اثرات روانی چاقی

ارتباط چاقی با افسردگی

افسردگی از دیگر اثرات روانی چاقی است. البته این دو گاهاً نتیجه یکدیگر هستند؛ یعنی بسیار دیده شده ‌است که افراد چاق به ‌علت ناتوانی در انجام برخی از کارها و یا نداشتن اندام زیبا دچار افسردگی می‌شوند. گاهی هم دیده می‌شود که افراد افسرده به ‌علت گوشه ‌گیری‌های طولانی ‌مدت، عدم علاقه به انجام کارهای هیجانی و اشتیاق زیاد به غذا خوردن مرزهای خطرناک چاقی را تجربه می‌کنند.

در هر صورت، چاقی و افسردگی همدیگر را تقویت می‌کنند. افراد چاق کاملاً ناخواسته از انجام برخی از کارها منع می‌شوند. آنها دائماً در نگاه منتقد اطرافیان خود هستند. آنها نمی‌توانند قابلیت‌های بدنی و شور و هیجان یک فرد لاغر اندام را داشته باشند. چاقی الزاماً پدیده نابهنجاری نیست. افراد چاق با بودن در میان نگاه محدودکننده، منتقد و یا منع‌کننده اطرافیان دچار افسردگی می‌شوند. وقتی در تمام مدت به نوعی از اندامی که دارید متنفر هستید و هرگز آنچه هستید را نمی‌پسندید، قطعاً در درازمدت سلامت روانی مناسبی نخواهید داشت. اما از آنجا که نمی‌توانید این اندام چاق شده را تغییر بدهید و لاجرم باید با آن زندگی کنید، دچار افسردگی می‌شوید.

چاقی باعث اضطراب می‌شود!

مطالعات روان ‌شناختی ثابت کرده‌اند که افراد چاق به نسبت از افراد لاغر، انسان‌های مضطرب‌تری هستند. اضطراب یک پدیده مخرب روحی است که زندگی نرمال هر کسی را به ‌طور کامل تحت‌الشعاع قرار خواهد داد. اضطراب از سخت‌ترین اثرات چاقی بر سلامت روان افراد است. این پدیده نامفهوم روان ‌شناختی نمی‌گذارد که انسان‌ها مسیر زندگی سالم خود را طی کنند.

عمده اضطراب افراد چاق از همان چاقی بدنشان آغاز می‌شود. وقتی به مشکلات و بیماری‌های ناشی از چاقی فکر می‌کنند و یا زمانی‌ که در چالش ناتوانی‌های بدنی بر اثر چاقی گرفتار هستند. به نوعی همراه با یک اضطراب همیشگی زندگی خواهند کرد. آنها همیشه در مواجه با غذای خوردن زیاد مضطرب هستند.

گاهی وقت‌ها چاقی یک جریان تحمیل شده در زندگی انسان‌ها است. این خیلی خوب است که هر انسان چاق به فکر لاغر شدن باشد. قطعا مطالعه مقاله خوراکی‌های مناسب برای کاهش سایز شکم برای آنها که در تکاپوی لاغری هستند، مفید است. اما این ایام چاقی، بخشی از زندگی اوست. زندگی‌ای که باید در سلامت روان ادامه پیدا کند. اثرات روانی چاقی گاها تبعات خطرناکی دارد. این مشکلات گاها نمی‌گذارد تا افراد چاق یک زندگی عادی را تجربه کنند. اگر چه نمی‌توان پدیده چاقی را توجیه کرد. اما این دلیل نمی‌شود تا به صرف چاق بودن خود و یا اطرافیان، شرایط زندگی را به محیطی غیر قابل تحمل تبدیل کنیم.

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *