ارتباط آلزایمر و تغذیه

 ارتباط آلزایمر و تغذیه

شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید، تغذیه تا چه اندازه بر کنترل و بروز بیماری‌ها اهمیت دارد. دانشمندان و محققانی که در زمینه آلزایمر و علل بروز آن تحقیق می‌کنند، دریافته‌اند که ارتباط آلزایمر و تغذیه مستقیم است. در واقع، خوراکی‌هایی که طی روز مصرف می‌کنید، می‌توانند ریسک بروز آلزایمر را کاهش یا افزایش دهند. شما با درک صحیح از نحوه تغذیه می‌توانید برای پیشگیری از ابتلا به آلزایمر در سالمندی اقدام کنید. ارتباط آلزایمر و تغذیه موضوعی اثبات شده است که باید به خوبی آن‌ را درک کنید و اصول تغذیه‌ای خاصی درپیش بگیرید.

در ادامه با جهت پیشگیری از آلزایمر در سالمندی، خوراکی‌های مفیدی را معرفی می‌کنیم و ارتباط آلزایمر و تغذیه را بررسی خواهیم کرد!

پس تا پایان همراه ما باشید!

ارتباط آلزایمر و تغذیه چیست؟

در ابتدا باید بدانید که ارتباط آلزایمر و تغذیه چیست و چرا تغذیه می‌تواند یک عامل موثر در پیشگیری از آلزایمر در سالمندی باشد.

در بررسی این موضوع، باید درنظر داشته باشید که مغز یکی از پرکارترین ارگان‌های بدن انسان محسوب می‌شود؛ مغز برای فعالیت، نیازمند انرژی و سوخت مناسبی است؛ این سوخت از مصرف خوراکی‌های سالم مثل روغن‌های سالم، میوه و سبزیجات، پروتئین‌ها و دانه‌ها به‌دست می‌آید. مصرف کربوهیدرات‌های پیچیده، غذاهای فرآوری شده، سوسیس و کالباس با مقادیر زیاد نمک و شکر موجب می‌شود تا در بدن انسان سم تولید گردد. این سموم با تجمع در بدن انسان موجب التهاب و ایجاد پلاک‌های مغزی می‌شوند. اثر این شرایط اختلال در عملکرد مغز و قسمت‌های مختلف آن است؛ پس بدیهی است که ارتباط آلزایمر و تغذیه چندان بعید نیست و از لحاظ علمی کاملا اثبات شده است.

برای پیشگیری از آلزایمر در سالمندی چکار کنید؟

برای پیشگیری از آلزایمر در سالمندی، باید سبک زندگی سالمی در پیش بگیرید. تمرینات حافظه و چالش‌های ذهنی تاحد زیادی در این زمینه می‌توانند کمک کننده باشند. تغذیه سالم و تحرک نیز، بخش مهمی از این ماجرا است. این روزها که ارتباط آلزایمر و تغذیه کاملا اثبات شده، باید بدانید که چه سبک تغذیه‌ای را پیش بگیرید تا دچار مشکلات اینچنینی نشوید.

در واقع، شما با مصرف غذاها و خوراکی‌های متنوع، تعیین کننده نحوه عملکرد بدن‌تان هستید؛ پس می‌توان ادعا کرد که جهت پیشگیری از ابتلا به آلزایمر در سالمندی، می‌توانید سبک زندگی سالمی را انتخاب کنید و خوراکی‌های مفید مصرف کنید.

استفاده از خوراکی‌هایی که دارای نیتروزآمین (Methyl-n-amylnitrosamine) هستند و در کبد تولید سم می‌کنند، اصلا پیشنهاد نمی‌گردد. سوسیس و کالباس اصلی‌ترین فرآورده‌هایی هستند که این شرایط را ایجاد می‌کنند؛ غذاهای دارای مواد نگهدارنده، نیتریت (Nitrite) دارند و این ماده نیز موجب تولید سم‌های مضر در بدن انسان می‌شود. مصرف غلات تصفیه شده مثل نان‌های سفید و بدون سبوس موجب تولید انسولین در بدن می‌شود که در نهایت عامل انتقال سموم به مغز است. الکل و نیتریت در نوشیدنی‌های الکلی و آبجو وجود دارد که مصرف آن موجب افزایش ریسک ابتلا به آلزایمر می‌شود.

ارتباط آلزایمر و تغذیه

خوراکی‌های ممنوعه که ریسک آلزایمر را افزایش می‌دهند!

حال که ارتباط آلزایمر و تغذیه روشن شده است، باید خوراکی‌های ممنوعه را بشناسید تا از مصرف آن پرهیز کنید. از خوراکی‌های ممنوعه می‌توان به فست فودها، سوسیس و کالباس، غذاهای آماده و کنسروی، لبنیات با تاریخ انقضا طولانی، شیرینی، نان‌های فانتزی و گوشت قرمز اشاره کرد. با درک ارتباط آلزایمر و تغذیه، سعی کنید از یک منبع معتبر و متخصص در زمینه تغذیه مثل اپلیکیشن کالری شمار زیره برای دریافت رژیم غذایی سالم اقدام کنید تا ریسک بروز آلزایمر در سالمندی را کاهش دهید.

برای پیشگیری از آلزایمر این خوراکی‌ها را مصرف کنید!

آنتی اکسیدان‌ها از اصلی‌ترین تقویت کنندگان حافظه محسوب می‌شوند. پس بدیهی است که برای پیشگیری از آلزایمر باید آنتی اکسیدان‌ها را در رژیم غذایی بگنجانید.

ویتامین‌هایی مثل  ویتامین E، بتاکاروتن، موجب بهبود عملکرد گوارش و جذب مطلوب از ویتامین‌ها می‌شوند؛ پس باتوجه به ارتباط آلزایمر و تغذیه، می‌توان گفت که مصرف میوه‌ها سبزیجات باید در برنامه روزانه ما وجود داشته باشد.

دانه‌ گندم، آجیل و خشکبار و آواکادو موجب بهبود عملکرد مغز می‌شوند و از آسیب سلول‌های عصبی پیشگیری می‌کنند. مصرف ماهی و میگو نیز، به‌دلیل وجود “روی” به‌عنوان عاملی پیشگیرانه در ابتلا به آلزایمر توصیه می‌شود.

اسید فولیک در بدن انسان بسیار مفید است و عاملی پیشگیرانه در ابتلا به آلزایمر، سکته‌های قلبی و مغزی است. امگا ۳ در ماهی و میگو به میزان زیادی وجود دارد و مصرف آن در ارتباط با آلزایمر و تغذیه اثبات شده است.

پس سعی کنید به میزان کافی از این مواد مغذی در خوراک روزانه‌تان استفاده کنید و اگر به کلسترول و فشار خون مبتلا هستید، حتما در کنترل آن بکوشید تا ریسک آلزایمر را کاهش دهید.

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *