از فواید کینوا در برنامه غذایی چه می‌دانید؟

 از فواید کینوا در برنامه غذایی چه می‌دانید؟

فواید کینوا در برنامه غذایی از تامین یک خوراک ساده و انرژی بخش تا رسیدن به یک برنامه غذایی برای لاغر شدن را شامل می‌شود. کینوا یک غله باستانی است که خیلی ساده و بی‌ادعا لقب بزرگ خاویار گیاهی را یدک می‌کشد. این غلات از گیاهان بومی در سرزمین‌های مرتفع آمریکای لاتین است. مردمان باستان در عصر مایا‌ها کینوا را به عنوان غلات انرژی بخش در برنامه‌های غذایی خود وارد کرده بودند و حالا پس از قرن‌ها همچنان از فواید کینوا در برنامه غذایی خود استفاده می‌کنند.

در نگاه مایاها کینوا غذایی مقدس بود. اکنون و در این عصر مدرن که خوراکی‌ها از تمدن‌های گوناگون در سراسر جهان عرض اندام می‌کنند، غلات ساده مایاها نیز برای خودش طرفدارانی پیدا کرده است. تا جایی که حالا با لقب جذاب خاویار گیاهی از آن یاد می‌کنند. در حال حاضر، سازمان غذایی فائو علاقمند است تا کینوا را به عنوان یک غله پرانرژی به جهانیان معرفی کند.

البته در نگاه مقدماتی خواص سیرکنندگی کامل این غله در کنار کشت ساده و قیمت ارزان، دلیل اصلی توجه جدی سازمان‌های جهانی است؛ اما اپلیکیشن کالری شمار زیره، در معرفی این غله، یک قدم فراتر را نگاه کرده‌ایم و می‌خواهیم تا شما را با فواید کینوا در برنامه غذایی آشنا کنیم.

مختصری برایفواید کینوا معرفی کینوا

کینوا، غله‌ای سرشار از پروتئین می‌باشد که به تنهایی می‌تواند در مقام یک خوراک سیرکننده در هر برنامه غذایی حاضر باشد. کینوا از نوع غلاتی است که سرشار از فیبر و فاقد گلوتن بوده و در آن از انواع آمینواسیدها یافت می‌شود. این غلات ساده آمریکای لاتین از مواد مغذی و معدنی هم سرشار است. ترکیبات آهن، کلسیم، پتاسیم، فسفر و ویتامین‌های گروه B به وفور در هر دانه کوچک کینوا یافت می‌شود. همه این موارد، باعث شده تا از کینوا به عنوان یکی از سالم‌ترین و در عین حال مقوی‌ترین غلات جهان یاد کنند.

کینوا مانند یک غذای کامل است که شما را سیر می‌کند؛ اما شما را چاق نمی‌کند. در عین حال، برای سلامتی دستگاه گوارش شما مفید است و در یک کلام برای جایگزین شدن با غلات پرحاشیه مانند برنج و گندم بهترین است.

 

از فواید کینوا در تامین غذایی سالم‌تر

  • کینوا غلاتی مغزی است: اولین هدف از خوردن غذا، تامین انرژی است؛ پس غذای خوب در گام اول یک غذای مغذی است. در این بین، غلات بخش بزرگی از نیاز انرژی روزانه ما را تأمین می‌کنند. کینوا نیز یک غله با سطح انرژی بسیار بالایی است. هر ۱۰۰ گرم کینوا نزدیک به ۱۲۰ کیلوکالری انرژی دارد. غلاتی با درصد کربوهیدرات بالا که چربی آن بسیار کم است.
  • کینوا غلاتی با فیبر زیاد: درصد فیبر بالا از خواص موثر کینوا است. در هر ۱۰۰ گرم از غلات کینوا چیزی در حدود ۲۰ گرم فیبر وجود دارد. این مقدار خیلی بیشتر از فیبر موجود در دیگر غلات مانند گندم و برنج می‌باشد. این فیبر آن هم با درصد بالا از خواص کینوا برای لاغری است؛ زیرا فیبر باعث احساس سیری می‌شود.
  • کینوا غلاتی بدون گلوتن: اکثر غلاتی که می‌شناسیم دارای گلوتن هستند. گلوتن ترکیبی است که باعث قوام پیدا کردن غلات در حین پخت و پز می‌شود. اگر چه حضور گلوتن در مسیر طبخ غلات بسیار موثر است؛ اما به شدت باعث تحریک دستگاه گوارش خواهد شد. گلوتن از ترکیبات مضر در سیستم گوارش است و برای خیلی‌ها توصیه می‌شود که از مصرف غلات حاوی گلوتن صرف نظر کنند. در مقابل غلات بدون گلوتن مانند ذرت و البته کینوا را بیشتر مصرف کنند.
  • کینوا غلاتی با شاخص گلیسمی پایین: شاخص گلیسمی پایین از مهمترین فواید کینوا در برنامه غذایی هر کسی است. چه آنها که به دنبال رسیدن به رژیم غذایی برای کاهش وزن هستند و یا آنها که می‌خواهند همیشه همراه با یک برنامه غذایی سالم‌تری زندگی کنند، شاخص گلیسمی عرصه تعیین کننده‌ای است. این شاخص، معرف سرعت افزایش سطح قند خون می‌باشد. هر چه غذایی از شاخص گلیسمی بالاتری برخوردار باشد، در امتداد افزایش سطح قند خون باعث احساس گرسنگی بیشتری نیز می‌شود. به این ترتیب، غذا با شاخص گلیسمی بالا در هر چه چاق‌تر کردن افراد تأثیر می‌گذارد. نکته کلیدی در خواص کینوا برای لاغری است. کینوا غلاتی با شاخص گلیسمی بسیار کمی است. غذایی که یک احساس سیری واقعی و درازمدت را تأمین می‌نماید. برای درک بهتر این معیار، پیشنهاد می‌شود مقاله ۴ توصیه برای کاهش سایز را مطالعه کنید.

برای فواید کینوا در برنامه غذایی به نکات بسیار زیاد دیگری هم می‌توان اشاره کرد. مثلا کینوا می‌تواند یک جریان سوخت و ساز موثر و کاملاً مفید را برای بدن تدارک ببیند. کینوا باعث افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود. در عین حال، با توجه به شاخص گلیسمی اندک در کاهش اشتها هم تاثیرگذار است و به این ترتیب، می‌توانیم به خواص کینوا برای لاغری توجه بیشتری کنیم.

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *