اصول و روش های تغذیه مناسب، رژیم و برنامه غذایی

 اصول و روش های تغذیه مناسب، رژیم و برنامه غذایی

یکی از چالش‌هایی که در طول زندگی با آن مواجه هستیم، انتخاب سبک رژیم غذایی و تغذیه روزانه است. علاوه‌بر اهمیت میزان کالری دریافتی بدن، نوع رژیم و برنامه غذایی نیز اهمیت زیادی دارد. تغذیه مناسب در رژیم غذایی موجب می‌شود تا عضله‌سوزی صورت نگیرد و بدن بدون کمبود منابع غذایی، با سلامت‌ترین حالت ممکن به وزن ایده‌آل رسیده و در آن وزن، ثابت بماند. نظم در برنامه غذایی تاحدی اهمیت دارد که برهم زدن توازن در خوراکی‌های دریافتی بدن، ریسک عدم تامین نیاز بدن به غذا را خواهد داشت.

در ادامه همراه ما باشید تا اصول رژیم و برنامه غذایی سالم را باهم مرور کنیم و بهترین تغذیه مناسب در رژیم را بررسی نمایید.

بهترین رژیم و برنامه غذایی چه ویژگی دارد؟

پیش از بررسی هر چیزی، باید بدانید که بهترین رژیم و برنامه غذایی چیست؟ چه نوع تغذیه مناسب در رژیم می‌تواند شما را به هدف اصلی‌تان و سلامتی بیشتر برساند؟

خوشبختانه، این روزها علم تاحد بسیار زیادی پیشرفت کرده است و شما به‌راحتی می‌توانید از منابع علمی و اثبات شده‌ای این موضوع را بررسی کنید. رژیم‌های بی پایه و اساسی مثل لاغری در ۲۸ روز، لاغری با سیب زمینی سرخ کرده و امثال این رژیم‌ها، اصلا مناسب نیستند. رژیم و برنامه غذایی باید تمامی نیازهای بدن را تامین کند و کالری دریافتی را نیز، باتوجه به میزان فعالیت روزمره، سبک زندگی، استخوان بندی و بیماری‌های زمینه‌ای تنظیم نماید؛ چنین رژیم و برنامه غذایی را می‌توان استاندارد و مناسب ارزیابی کرد.

تغذیه مناسب در رژیم غذایی، باید نیاز بدن به تمامی ویتامین‌ها و مواد غذایی را تامین کند و به بهترین شکل ممکن، افزایش دهنده سوخت و ساز بدن باشد. کالری شمار زیره بهترین راهنما برای رژیم غذایی منظم و سالم است.

رژیم و برنامه غذایی

رژیم و برنامه غذایی سالم چیست؟

سالم‌خوری یکی از بهترین تکنیک‌هایی است که در رژیم غذایی مطلوب رعایت می‌شود. در یک برنامه و رژیم غذایی سالم خوری، شما با حجم مطلوبی از سبزیجات و میوه‌جات مواجه هستید و می‌توانید تمامی نیازهای بدن را به‌وسیله آن‌ها تامین کنید.

مصرف پروتئین، فیبر، کربوهیدرات و چربی در اندازه کافی و موردنیاز بدن، در این رژیم‌های غذایی وجود دارد. با استفاده از رژیم و برنامه غذایی سالم خوری، بخش عظیمی از خوراک روزانه شما، از مواد طبیعی و سبز تامین می‌شود. تغییر عادات غذایی در این رژیم اهمیت زیادی دارد. به این ترتیب، می‌توانید به‌راحتی با تغییرات ساده در خوراکتان، سلامتی بیشتری تجربه کنید و کالری دریافتی‌تان را تنظیم نمایید.

گروه‌های غذایی مهم در تغذیه روزانه

همان‌طور که اشاره شد، برای یک رژیم و برنامه غذایی منظم، سلامت و مناسب، با کالری محدود، باید گروه‌های غذایی مهم و موردنیاز بدن را دریافت کنید. پروتئین، گروه غذایی مهمی در رژیم محسوب می‌شود؛ زیرا انرژی لازم بدن را تامین می‌کند تا امکان تحرک و کالری سوزی پیدا کنید. پروتئین موجب می‌شود تا زمان بیشتری هضم غذا طول بکشد و دیرتر گرسنه شوید. چربی‌های مفید و امگا۳ از گروه‌های غذایی مهم محسوب می‌شوند. تنظیم گوارش و نیاز بدن به این چربی‌ها در طول رژیم اهمیت زیادی دارد.

خوراکی‌های دارای فیبر، دسته مهمی از مواد غذایی موردنیاز در تغذیه مناسب رژیم سالم خوری هستند. فیبرها می‌توانند زمان بیشتری ما را سیر نگه‌دارند و بدون هیچ عوارضی، نیاز بدن را تامین کنند. برخلاف تصور عامه مردم، مصرف کربوهیدرات نیز یکی از مهم‌ترین بخش‌های رژیم غذایی و برنامه غذایی مناسب است. کربوهیدرات پیچیده مانند میوه، سبزیجات و غلات کامل به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر وزن کم کنید و بدون استفاده از کربوهیدرات تصفیه‌شده و قند، بهترین سبک تغذیه را برای خودتان انتخاب کنید.

استفاده از سبزیجات نیز، مهم‌ترین بخش یک تغذیه مناسب در رژیم غذایی است. با چنین برنامه‌ای می‌توانید به‌راحتی کالری موردنیاز بدن را تامین کنید و تمامی نیازهای بدن به دریافت ویتامین، چربی، فیبر، کلسیم، کربوهیدرات و پروتئین را برآورده نمایید.

چگونه عادات تغذیه‌ای مناسبی داشته باشید؟

  1. زیرنظر متخصص تغذیه اقدام به دریافت رژیم و برنامه غذایی کنید.
  2. به جای نان‌های حجیم از نان‌های دارای غلات و سبوس استفاده کنید.
  3. روغن زیتون یا روغن ذرت را جایگزین روغن مایع و سرخ کردنی کنید.
  4. از مصرف غذاهای سرخ شده پرهیز کنید و به سمت استفاده از غذاهای گریل شده و بخار پز شده تغییر ذائقه دهید.
  5. مصرف سس‌های چرب را فراموش کنید و سس ماست با ادویه و چاشنی‌های سالم درست کنید.
  6. مصرف برنج سفید را با برنج قهوه‌ای، کینوآ و بلغور جایگزین کنید.
  7. مصرف شکر و نمک را تا حد زیادی کاهش دهید.
  8. سبزیجات برگ سبز را وارد رژیم روزانه‌تان کنید.
  9. مصرف میوه‌ها را در رژیم‌تان جدی بگیرید.

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *