انواع رژیم گیاهخواری را بشناسیم!

 انواع رژیم گیاهخواری را بشناسیم!

این روزها اهمیت به سلامتی و سبک تغذیه برای اکثر انسان‌ها اولویت خاصی پیدا کرده است. رژیم گیاهخواری در این میان، یکی از محبوب‌ترین انواع رژیم است. اما گیاهخواران نیز، انواع مختلفی دارند. طیف گسترده‌ای از افراد وجود دارند که رژیم گیاهخواری برای لاغری یا سلامتی را انتخاب می‌کنند و یا به‌دلیل دغدغه محیط زیستی و دوستدار حیوانات بودن، انواع رژیم گیاهخواری را به عنوان سبک زندگی همیشگی انتخاب می‌کنند. اطلاع از طیف‌های مختلف رژیم گیاهخواری به ما کمک می‌کند تا در این خصوص کسب آگاهی کنیم و برای تصمیم گیری نوع تغذیه دقیق‌تر عمل کنیم.

اگر شما هم علاقه‌مند هستید و می‌خواهید انواع رژیم گیاهخواری را بشناسید و رژیم گیاهخواری برای لاغری و کاهش وزن را بررسی کنید، در ادامه همراه ما باشید.

گیاهخواری چیست؟

بدن انسان ساختار ویژه‌ای دارد و نوع گوارش انسان این اجازه را به او می‌دهد تا طیف گسترده‌ای از غذاها را برای تامین انرژی روزانه انتخاب کند. اگر با هرم غذایی و اصول تغذیه صحیح آشنا شوید! حتما می‌دانید که مصرف مواد غذایی مختلف تا چه اندازه در سلامت افراد اثرگذار است.

تغذیه گیاهخواری به سبکی از تغذیه گفته می‌شود که در آن تمام محتویات هرم غذایی به غیر از لبنیات، محصولات حیوانی، گوشت و تخم مرغ نیز مصرف می‌شود. در رژیم گیاه‌خواری محصولات گیاهی به میزان بیشتری جایگاه دارند. هرچند نوع این رژیم وابسته به انواع رژیم گیاهخواری است که در ادامه با آن آشنا خواهید شد.

منابع خوراکی در رژیم گیاهخواری چیست؟

عده زیادی هستند که تصور می‌کنند، افراد گیاهخوار تنها از گیاهان سبز تغذیه می‌کنند. در حالی‌که اصل ماجرا چنین نیست. منابع تغذیه گیاهخواران بسیار متنوع است. طیف گسترده‌ای از گیاهان برگ سبز، گیاهان ریشه دار، میوه‌ها، دانه‌ها و حبوبات از جمله رایج‌ترین منابع غذایی هستند که به‌راحتی می‌توانند در رژیم گیاهخواری برای لاغری نیز استفاده شوند.

انواع رژیم گیاهخواری را بشناسید!

طیف‌های گوناگونی برای انواع رژیم گیاهخواری وجود دارد. در بعضی از آن‌ها فرد تنها محصولات گیاهی مصرف می‌کند، در برخی دیگر خوراکی‌هایی مثل آبزیان آزاد و در بعضی از آن‌ها نیز، محصولات حیوانی حتی محصولات حیوانی غیر خوراکی نیز، در سبک زندگی فرد جایگاهی ندارد.

در ادامه با انواع رژیم گیاهخواری آشنا خواهید شد.

۱- رژیم گیاهخواری  وگان Vegan

یکی از انواع رژیم گیاهخواری که بسیار پرطرفدار است، رژیم غذایی وگان یا وگن است. در این رژیم غذایی تمامی محصولات حیوانی مثل گوشت، تخم مرغ، لبنیات و تمامی محصولات چرم و گیاهی ممنوع است. این رژیم به شدت مورد توجه افرادی است که دغدغه محیط زیستی و حیوان دوستی دارند.

۲- رژیم گیاهخواری اوو Ovo

اوو یکی از انواع رژیم گیاهخواری است که در آن تمام مواد غذایی که منشا حیوانی دارند، ممنوع هستند. استثنا در این رژیم وجود دارد و این استثنا همان تخم مرغ است. افراد پایبند به رژیم اوو تمامی محصولات گیاهی را در کنار تخم مرغ مصرف می‌کنند. استفاده از گوشت مرغ، گوسفند، گوساله و انواع آن، ماهی و آبزیان دریایی لبنیات در رژیم اوو کاملا ممنوع است.

رژیم گیاهخواری برای لاغری

۳- رژیم گیاهخواری لاکتو  Lacto

رژیم گیاهخواری لاکتو نیز یکی از طیف‌های گسترده رژیم گیاهخواری است که طرفداران خاص خود را دارد. در این رژیم غذایی افراد تمامی محصولات حیوانی مانند گوشت، ماهی و آبزیان را حذف می‌کنند و جایگاهی در رژیم غذایی برای آن ندارند. درحالی‌که استفاده از تخم مرغ و لبنیات در رژیم لاکتو آزاد و بلامانع است.

۴-رژیم گیاهخواری لاکتو اوو Lacto-ovo

یکی از انواع رژیم غذایی پرطرفدار میان گیاهخواران، رژیم لاکتو اوو است. این رژیم غذایی تمامی مواد غذایی با منشا حیوانی را به غیر از محصولات لبنی حذف می‌کند. در این رژیم غذایی می‌توانید از محصولات لبنی در وعده‌های غذایی روزانه‌تان استفاده کنید. اما استفاده از سایر محصولات حیوانی مجاز نیست.

۵-رژیم گیاهخواری پسترین pescetarian

رژیم گیاهخواری  پسترین  یکی از بهترین انواع رژیم گیاهخواری است. در این رژیم شما مجاز هستید که خوراکی‌هایی مثل ماهی، لبنیات و تخم مرغ را در رژیم غذایی جای دهید و از آن لذت ببرید. رژیم غذایی پسترین یکی از آسان‌ترین انواع رژیم گیاهخواری است که بسیار رایج بوده و رعایت آن آسان است.

آیا رژیم گیاهخواری برای لاغری ضرر دارد؟

عده زیادی فکر می‌کنند که رژیم گیاهخواری آسیب زیادی به بدن وارد می‌کند. اما بهتر است بدانید که با رعایت یک رژیم گیاهخواری اصولی می‌توانید پاسخگوی تمام نیازهای بدن‌تان باشید و سلامت بمانید. خواص جوانه گندم در برنامه غذایی کاملا روشن است، با مصرف همین ماده خوراکی کوچک دنیایی از نیازهای بدن‌تان را رفع خواهید کرد. همچنین، با مصرف روغن های مفید برای سلامتی می‌توانید رژیم مطلوبی بگیرید و سلامت‌تر باشید.

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *