برنج قهوه ای

 برنج قهوه ای

برنج سفید یکی از مهمترین مواد غذایی موجود در سفره ایرانیها است که اگر بتوان برنج قهوه ای را جایگزین آن کرد، سلامت افراد کمتر به خطر میافتد. برنج قهوه ای برای سلامتی بسیار مفید است و سرشاراز فیبر و مواد معدنی میباشد. در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با خواص این برنج عجیب آشنا کنیم.

برنج قهوه ای چیست؟

شاید زمانی که اسم برنج قهوه ای را برای اولین بار شنیدید، بسیار متعجب شده باشید و این سوال در ذهنتان شکل گرفته باشد که چرا این برنج مانند برنج معمولی سفید نیست. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این برنج به برنج سبوس دار نیز معروف است و تفاوت آن با برنج سفید در نحوه جداسازی پوسته آن است.

شلتوک یا همان برنج پوسته دار را بعد از برداشت از شالیزارها به کارخانههای شالیکوبی میبرند تا پوسته رویی آن را جدا کرده و برنج سفید داخل آن را خشک و آماده مصرف کنند. اما برای تهیه برنج قهوهای از روش دیگری استفاده میکنند وشلتوک را قبل از جداکردن پوسته حرارت میدهند تا مواد معدنی و ترکیبات مفید موجود در آن جذب برنج شود. به همین علت رنگ برنج به قهوه ای تغییر پیدا می کند. مصرف برنج سبوسدار در کشور ما چندان رایج نیست چون اغلب رنگ سفید برنج را ترجیح میدهند و آشنایی چندانی با این برنج و خواص بالای آن ندارند. با این وجود مصرف برنج قهوه ای در سراسر جهان رو به افزایش است و کسانی که به دنبال موادغذایی مفید هستند، این برنج را در برنامه غذایی خود استفاده میکنند.

چرا برنج قهوه ای را  در مقایسه با برنج سفید توصیه می‌کنیم؟

۱.دیابت

این برنج یک کربوهیدرات پیچیده است، روند آزادسازی قند در آن به مراتب کندتر از برنج سفید صورت می‌گیرد و این امتیاز مهمی برای این برنج محسوب می‌شود.

برنج قهوه‌ ای برای افراد دیابتی و دارای قند خون بالا مفید است. زیرا شاخص گلیسمی (این شاخص به ما می‌گوید به طور مثال پس از صرف مقدار مشخصی از ماده غذایی خاص، قند خون به چه میزان افزایش خواهد داشت) پایینی دارد، در نتیجه انسولین را کاهش می‌دهد و موجب تثبیت قند خون می‌شود.

۲.انتی اکسیدانی قوی

این برنج سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های قوی است و از بدن در مقابل رادیکال‌های آزاد اکسیژن محافظت می‌کنند. اثر بهتری در برابر رادیکال‌های آزاد دارد و به پیشگیری از بیماری‌هایی که به واسطه‌ی اکسیداسیون عارض می‌شوند (مثل سکته‌ی قلبی) کمک می‌کند.

۳.کاهش وزن

این برنج حاوی منگنز است که به سنتز چربی بدن کمک می‌کند. مصرف غلات کامل مانند برنج قهوه ای اثرات مثبت بر روی بدن دارد؛ چون موجب کاهش شاخص توده‌ی بدن و چربی آن می‌شود. برنج قهوه ای به افزایش فعالیت گلوتاتیون پراکسیداز که یکی از آنزیم‌های آنتی‌اکسیدانی است و همچنین به بالا رفتن سطح کلسترول خوب (HDL) در افراد چاق کمک می‌کند. جوانه‌ی برنج قهوه ای هم اثرات ضدچاقی مؤثری دارد.

۴.درمان الزایمر

جوانه‌ی برنج قهوه ای به دلیل داشتن منابع فراوان اسید گاما آمینوبوتیریک که در پیشگیری از عوارض مربوط به اعصاب مثل بیماری آلزایمر مؤثر است.

۵. سلامت روان زنان شیرده

مطالعات نشان می دهد که زنان شیرده بهتر است در طول دوران شیردهی مصرف برنج  سبوس دار را افزایش دهند. با این کار توانایی بدن در برابر استرس بهبود می‌یابد و ایمنی آن بالاتر می‌رود.

۶. سلامت دستگاه گوارش

فیبر موجود در این نوع برنج عملکرد روده‌ها را تنظیم می‌کند و به شما حس سیری می‌دهد و مانع از یبوست و کولیت روده می‌شود. مطالعه‌ی مقایسه‌ای که بین برنج سفید و قهوه ای درباره‌ی فرآیند هضم در معده انجام شد، نشان می‌دهد پوسته‌ی سبوس برنج قهوه ای از جذب اسید معده و رطوبتی که باعث ورم می‌شود جلوگیری می‌کند.

۷. سلامت قلب و عروق

برنج  سبوس دار مقادیر زیادی سلنیم دارد که برای سلامت قلب مفید است.

۹. سرطان

این برنج نقش مهمی را در پیشگیری از سرطان‌های مختلف مانند سرطان روده بزرگ، سرطان پستان و سرطان خون ایفا می‌کند. این تأثیرات مفید را می‌توان به وجود آنتی‌اکسیدان‌های قوی و فیبر بالا در این ماده‌ی غذایی نسبت داد.

۱۰. بی خوابی

برنج قهوه ای برای درمان بی‌خوابی نیز مفید است. این خوراکی منبع طبیعی ملاتونین یا همان هورمون خواب است و با تمدد اعصاب باعث افزایش کیفیت خواب می‌شود.

۱۱.سلامت استخوان‌ها

یکی از مهمترین فوائد برنج سبوس دار کمک به حفظ سلامت استخوان‌ها است. این ماده سرشار از منیزیم میباشد که همراه با کلسیم رشد ساختار فیزیکی استخوان‌ها را فراهم می‌کند.

چکیده

برنج قهوه ای یا سبوس دار نوعی غلات کامل است که خواص بیشتری در مقایسه با برنج سفید دارد. این نوع برنج برای بیماریهایی نظیر دیابت، سرطان، الزایمر و … بسیار مفید است و میتواند مواد معدنی و ویتامینها را به بدن برساند. بهتر است به جای مصرف هر روزه از برنج سفید، مصرف این نوع برنج سبوس دار را نیز در برنامه غذایی خود بگنجانید.

زیره

پست های مرتبط

1 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *