تفاوت تغذیه سالم و ناسالم در چیست؟

 تفاوت تغذیه سالم و ناسالم در چیست؟

حتما شما نیز رژیم‌های غذایی مختلفی را امتحان کرده‌اید که اثرات مختلفی بر سلامت بدن‌تان گذاشته است. رژیم‌ مایعات، رژیم کانادایی، رژیم سیب زمینی، رژیم کیوی و انواع دیگر رژیم غذایی که هیچ اثری جز آسیب بدی بر بدن نمی‌گذارند. شاید کاهش وزن با چنین رژیم‌هایی ممکن باشد، اما آسیب آن بسیار جدی است. تفاوت تغذیه سالم و ناسالم در سلامت بدن بسیار فاحش است. برنامه غذایی اصولی تمام نیازهای بدن شما را پاسخ می‌دهد و با ایجاد یک روند مطلوب، وزن بدن‌تان را به میزان دل‌خواه کاهش می‌دهد. اما در یک تغذیه ناسالم، مصرف بیش از اندازه خوراکی‌ها و درنظر نگرفتن هرم غذایی سالم، موجب برهم زدن نظم بدن می‌شود و آسیب جدی به سلامتی وارد می‌کند.

در این مقاله قصد داریم به تفاوت تغذیه سالم و ناسالم بپردازیم و نکات برنامه غذایی اصولی را بررسی کنیم.

تغذیه سالم چیست؟

برای اطلاع از تفاوت تغذیه سالم و ناسالم، باید بدانید که تغذیه سالم چیست؟ رژیم غذایی اصولی باید چگونه باشد؟ در پاسخ به این سوالات باید گفت که در تغذیه سالم، باتوجه به سبک زندگی، سن و سال، میزان تحرک، زمینه بیماری‌های قبلی و موارد این‌چنینی، رژیم غذایی ارائه می‌شود. در رژیم غذایی اصولی باید تمامی این پارامترها مشخص شود. پس بدیهی است که رژیم‌های غذایی که نسخه پیچ شده برای طیف زیادی از افراد هستند، بسیار غیراصولی است. تفاوت تغذیه سالم و ناسالم در همین بخش مشخص می‌شود. تغذیه سالم بر حسب شرایط تغییر می‌کند؛

برای مثال: رژیم غذایی بیماران کرونایی، رژیم غذایی سالمندان در دوران کرونا و رژیم روزه داری برای کاهش وزن براساس شرایط تنظیم شده‌اند و سلامت بدن را در هر شرایط اولویت می‌دانند.

تفاوت تغذیه سالم و ناسالم

تغذیه ناسالم چیست؟

بدن انسان برای زنده ماندن و حفظ سلامتی به رعایت پارامترهای گوناگونی احتیاج دارد که بی‌توجهی به آن‌ها موجب کاهش سطح کیفی سلامتی در افراد می‌شود. در یک برنامه غذایی اصولی باید تمام جزییات را درنظر بگیرید. رساندن تمامی موادغذایی که فرد برای سلامتی به آن احتیاج دارد بسیار مهم است. تفاوت تغذیه سالم و ناسالم دقیقا در همین‌جا است. معمولا در سبک تغذیه ناسالم، خوراکی‌های مضر مصرف می‌شود. حجم خوراکی‌های ناسالم و پرکالری بدون دارا بودن مواد غذایی مفید در چنین سبک تغذیه‌ای دیده می‌شود. در تغذیه ناسالم مصرف فست فود، روغن، شیرینی و نان‌های حجیم به شدت دیده می‌شود. افراد با دارا بودن چنین تغذیه‌ای معمولا در سنین بزرگسالی و میان سالی درگیر بیماری‌هایی مثل فشار خون، قند خون، بیماری‌های قلبی عروقی و این‌چنینی می‌شوند. پس چه بهتر که با درک تفاوت تغذیه سالم و ناسالم، مراقب سلامت‌تان باشید.

تفاوت تغذیه سالم و ناسالم چیست؟

با بررسی دو سبک تغذیه احتمالا متوجه تفاوت‌های این دو نوع تغذیه شده‌اید. در سبک تغذیه ناسالم معمولا فرد هیچ آگاهی از کالری و مواد مضر در خوراکی‌ها ندارد. اما در برنامه رژیم غذایی اصولی کالری مصرفی و مفید بودن خوراکی‌ها اهمیت زیادی دارد. پس چه بهتر که باتوجه به این نکات، تمام آن‌چه باید از تفاوت تغذیه سالم و تغذیه ناسالم بدانید را درک کنید و برای رعایت یک برنامه غذایی اصولی جدی‌تر عمل کنید.

برنامه غذایی اصولی چیست؟

در یک رژیم غذایی اصولی نکاتی درنظر گرفته می‌شود که رعایت آن در حفظ سلامتی مهم است. کالری شمار زیره تمام اصول تغذیه سالم را در برنامه‌ غذایی لحاظ می‌کند. شما به‌راحتی با یک برنامه غذایی مناسب می‌توانید بدون نیاز به توجه و تحقیق در حوزه تفاوت تغذیه سالم و ناسالم، بهترین تغذیه را داشته باشید و به سیستم ایمنی بدن کمک کنید تا قوی‌تر از بدن‌تان دفاع کند. در یک برنامه غذایی که بر پایه اصول و نیاز هر فرد نوشته شده باشد، معمولا افزایش متابولیسم، تناسب اندام، تامین ویتامین و مواد مغذی درنظر گرفته می‌شود. استفاده زیاد از سبزیجات، میوه‌ها، نان‌های سبوس‌دار، شکر قهوه‌ای و روغن‌های گیاهی در این رژیم غذایی دیده می‌شود. درواقع، تمام آن‌چه برای داشتن یک تغذیه سالم و سوخت و ساز نرمال به آن احتیاج دارید، باید در روتین تغذیه روزانه‌تان گنجانده شده باشد. کمبود ویتامین‌ها و پرهیزهای غذایی ناشی از حساسیت غذایی یا بیماری‌های زمینه‌ای باید در رژیم روزانه لحاظ شده باشد و همه چیز با محوریت سلامتی در رژیم قرار گرفته باشد.

خلاصه مطلب

اهمیت سلامتی و تندرستی تاحدی است که باید ساعت‌ها برای آن وقت اختصاص دهید تا راه‌کارهای مناسبی برای تغذیه سالم و سلامتی به‌دست آورید. درخواست رژیم غذایی سالم از متخصصین این حوزه موجب می‌شود تا به‌راحتی تمام نیازهای بدن‌تان را تامین کنید و بدون هیچ نگرانی در جهت سلامتی گام بردارید.

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *