تفکرات سست کننده برای کاهش وزن

 تفکرات سست کننده برای کاهش وزن

کاهش وزن به اراده ای قوی نیز دارید تا بتواند با هجومی از تفکرات سست کننده مقابله کنید و از ادامه دادن مسیر دست نکشید. در این مقاله قصد داریم مسائلی را بررسی کنیم که ممکن است شما را در تصمیم تان برای کاهش وزن سست کنند و راهکارهای مقابله با آن ها را نیز برایتان شرح می دهیم.

تفکرات سست کننده برای کاهش وزن و روش مقابله با آن ها

تعداد کمی از افرادی که برای کاهش وزن برنامه ریزی می کنند، به نتیجه می رسند. بیشتر این افراد در مسیر رسیدن به وزن ایده ال با تفکرات منفی و سست کننده از راه اصلی منحرف می شوند و از تصمیم شان صرف نظر می کنند. در نتیجه باز هم به مصرف بیش از اندازه مواد غذایی ادامه می دهند و چاق تر از قبل می شوند. اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید، مواردی که در قسمت زیر عنوان کرده ایم را مطالعه کنید تا بتوانید راهی برای مقابله با این تفکرات سست کننده پیدا کنید؛

  • بهانه جویی

یکی ازعوامل بازدارنده، بهانه جویی است. مثلا شاید این جمله در ذهنتان شکل بگیرد: خوردن تنها لذت این دنیاست، چرا از اون محروم بشم!

این جمله بهانه ای است که جلوی تغییر شما را می گیرد. به نظرشما چه جوابی میتوانید برای این بهانه داشته باشید؟ بهتراست در پاسخ به این فکر منفی به خودتان بگویید وقتی گرسنه باشم به اندازه غذا می خورم و از آن لذت می برم ولی جای بقیه ی لذت های دنیا را با خوردن پر نمی کنم که در نتیجه از چاقی در عذاب باشم.

سعی کنید بهانه جویی را کنار بگذارید و به جای پرخوری به اندازه بخورید تا هم به بیماری های ناشی از اضافه وزن مبتلا نشوید و هم بتوانید از کوچک ترین مسائل زندگی مثل پوشیدن لباس های دلخواهتان لذت ببرید.

  • افکار آزار دهنده

عامل دیگر افکار آزاردهنده است. مثلا به خودتان می گویید: من نمی تونم خودم رو با محروم کردن از غذا و انجام دادن ورزش های سخت آزار بدم!

چه جوابی برای این فکر آزاردهنده دارید؟ باید برنامه ای اصولی با در نظر گرفتن سفره خانواده و سبد غذایی خانواده داشته باشید تا بتواند شما را به وزن ایده آل برساند. لازم نیست خودتان را از خوردن محروم کنید فقط کافی است یاد بگیرید به اندازه نیاز بدنتان غذا بخورید. باید بیشتر به بدنتان احترام بگذارید و با بی رویه و بی اندازه غذا خوردن به خودتان آسیب وارد نکنید.

داشتن یک برنامه غذایی اصولی عالی است ولی کافی نیست. در کنار این برنامه ورزش را هم فراموش نکنید چون ورزش شما را سریع تر به نتیجه دلخواه تان میرساند و مسیر را برای شما کوتاه تر می کند. البته لازم نیست حتما ورزش های سنگین انجام بدهید، حتی پیاده روی ساده و منظم در طول روز کفایت می کند.

بیشتر بخوانید:راه های مقابله با پرخوری

  • اعتقاد به عوامل بیرونی غیر قابل کنترل

یکی دیگر از بدترین تفکرات سست کننده همین موضوع است. مثلا به خودتان می گویید: تمام افراد خانواده ی من چاق هستند، ما چاقی ژنتیکی داریم و من همیشه چاق خواهم بود!

این طرز تفکر در واقع نوعی برچسب زدن است. در واقع شما یک برچسب چاقی به خودتان زدید و آن را قبول کردید و با آن زندگی می کنید، در نتیجه اعتماد و باور خودتان را به هرگونه تغییر از دست می دهید. باید خودتان را باور داشته باشید چون هر کاری با همت و اراده بالا امکان پذیر است. اینکه میزان اضافه وزن شما خیلی زیاد است نباید باعث بشود تا به خودتان تلقین کنید که من خیلی اضافه وزن دارم پس هیچوقت به وزن مناسب نمی رسم یا اینکه مسیر را برای خودتان دست نیافتنی ببینید.

خطای فکر شما در این مورد این هست که پیش بینی کردید، یک پیش بینی منفی و مخرب… . اولا همیشه باید این مسئله را در نظر بگیرید که به ازای هر یک کیلو که وزن کم میکنید برای سلامتی و شادابی بدنتان بسیار ارزشمند است، پس به جای افکار منفی با خودتان بگویید که هر چقدر بتوانم وزن کم کنم برای سلامتی خودم قدم برداشته ام. دوما شاید در ابتدا راه طولانی به نظر بیاد اما با برنامه ریزی و استفاده از رژیم های درست کاهش وزن راه برایتان کوتاه تر و هموار تر خواهد شد.

گاهی اوقات ممکن است این فکر در ذهنتان شکل بگیرد: من هیچ کنترلی روی خودم ندارم پس هرگز نمیتونم وزن کم کنم!

در واقع این فکر نوعی خودکم بینی هست؛ باید اعتماد به نفس تان رو بیشتر کنید چون شما قادر هستید که هرکاری را انجام دهید، فقط باید واقعا بخواهید که آن کار را انجام دهید و مصمم باشید. قطعا برای اینکه کاهش وزن داشته باشید باید مقدار وعده های غذایی را کمتر کنید، اگر قبلا وقتی از پای سفره بلند می شدید که کاملا سیر شده باشید، الان به اندازه نیاز میل کنید. حتی ممکن است با احساس گرسنگی سفره را ترک کنید. البته این گرسنگی ها و احساس ضعف کردن ها در ابتدای راه کاملا طبیعی است. چون شما با الگوی غذایی غلط به بدنتان آموزش اشتباه داده اید و ممکن است مقداری طول بکشد تا بدنتان به اصولی خوردن عادت کند.

چکیده

تفکرات سست کننده یکی از مهم ترین عوامل بازدارنده کاهش وزن هستند که سدی برای ادامه راه افراد چاق برای رسیدن به وزنی ایده ال می شوند. این تفکرات در ذهن همه افراد شکل می گیرد و مسئله چندان مهمی نیست. تنها مسئله مهم و حیاتی آشنایی با این تفکرات و روش های مقابله با آن هاست تا بتوان با کنار گذاشتن این افکار منفی به وزن دلخواه و تناسب اندام رسید.

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *