دخانیات

 دخانیات

یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین معضلات جوامع امروزی مصرف دخانیات است که همه اقشار جامعه را درگیر خود می‌کند. استعمال سیگار و سایر دخانیات تاثیرات سوء بر سلامت فرد مصرف کننده و روابط اجتماعی او دارند. در این مقاله با ما همراه باشید تا مهم ترین دلایل برای عدم مصرف دخانیات و بیماری‌های ناشی از آن بررسی نماییم.

دلایلی برای پرهیز از مصرف دخانیات

مرگ و میر ناشی از مصرف دخانیات بیش از حوادث رانندگی، مصرف مشروبات الکلی، آدم کشی ، مصرف نا به جا از داروها، خودکشی و آتش سوزی در جهان می باشد به طوری که مصرف هر یک نخ سیگار ، ۵/۵ دقیقه از عمر انسان می کاهد . براساس گزارش WHOمصرف دخانیات متوسط حدود ۱۰ – ۸ سال طول عمر مورد انتظار افراد را کاهش می دهد. با گذشت ۲۰ سال سیگار کشیدن از هر ۴ سیگاری ۱ نفر فوت و بقیه به یک بیماری ناشی از آن مبتلا می‌شوند.

فرد معتاد از جامعه طرد می‌شود و در بین اطرافیان و دوستان جایگاه خود را از دست می‌دهد. علاوه بر این مجبور است که هزینه‌های گزافی را صرف خرید دخانیات کند و از این طریق پس از گذشت زمان با توجه به شدت گرفتن مصرف و نیاز به مواد مخدر بیشتر، فرد از نظر اقتصای به مشکل بر‌میخورد. بیکاری، به خطر انداختن سلامت افراد خانواده، آزار و اذیت همسر و فرزندان و ابتلا به بیماری‌های مختلف را می‌توان از مهم ترین دلایل پرهیز از مصرف دخانیات بر شمرد.

بیشتر بخوانید:برای خوش اندامی چه کنیم؟

بیماری‌های ناشی از مصرف دخانیات

  • استعمال دخانیات و بیماری‌های قلبی عروقی:

تنگ شدن عروق یا تصلب شرایین  موجب پیدایش سکته‌های مغزی یا بیماری‌های تنفسی می‌شود. همچین با باریک شدن شرایین پا، فرد حین راه رفتن احسس درد می کند و می لنگد که ادامه یافتن این پروسه سبب گانگرن و قطع عضو خواهد شد .

  • استعمال دخانیات وسرطان‌ها :

سیگار عامل بروز حداقل ۱۴ سرطان است که مهمترین آن‌ها عبارتند از سرطان‌های ریه، پوست، پانکراس، مثانه، خون،  پستان، حنجره، کبد و … . سرطان لب، زبان و دهان نیز در اثر جویدن تنباکو حاصل می‌شوند. حتی احتمال بروز سرطان در افراد غیرسیگاری که با افراد مصرف کننده در ارتباط هستند و دود دخانیات را از هوا استشمام می‌کنند نیز وجود دارد.

  • استعمال دخانیات و تاثیر بر پوست، مو و ناخن :

تیرگی، چین و چروک و پیری زودرس پوست، نازکی پوست و قابل رویت شدن عروق خونی، از دست رفتن چربی زیر جلدی و گود افتادگی گونه و کاسه چشم ها، ریزش مو با الگوی مردانه، خاکستری شدن و سفید شدن زودرس موها، تغییر رنگ پوست و ایجاد لکه های پوستی، کاهش قدرت ارتجاعی پوست و نازک شدن صفحات ناخن‌ها از عوارض مصرف دخانیات است .

ریزش مو در دوران رژیم

  • استعمال دخانیات و عوارض آن در بارداری :

 مرده زایی، سقط خود به خود، مرگ جنین، مرگ در دوران نوزادی و مرگ ناگهانی نوزاد از عوارض مصرف سیگار و سایر دخانیات در دوران حاملگی هستند. علاوه بر این وزن نوزادان مادران سیگاری حدود ۲۰۰ – ۱۷۰ گرم کمتر و از نظر بدنی نسبت به هم سن و سالان خود ضعیف تر است.

  • استعمال دخانیات و تاثیر بر سلامت دهان و دندان :

 سرطان دهان و حنجره، پوسیدگی دندان و بیماری لثه، بوی بد دهان، استعداد بیشتر تشکیل پالک میکروبی دندان که خود سبب بیماری لثه می شود، ورود باکتری‌های پلاک دندان از لثه دچار خونریزی یا عفونت به بدن و ایجاد بیماریهای تنفسی از مهم ترین عوارض استعمال دخانیات هستند. همچنین بروز عوارض دیگری چون نقص در روند انتقال اکسیژن در عروق خونی این افراد و پیرو آن مشکل در روند ترمیم بافتی لثه ها، تسریع تخریب بافتهای نگهدارنده دندان و لق شدن دندان و از دست رفتن آن، جرم زرد رنگ سیگار و منظره بد دندان‌ها که خود عامل مناسبی برای عفونت های فک و دهان است، دور از انتظار نخواهد بود.

چکیده

قطعا اعتیاد می تواند اثرات بسیار مخرب بد و جبران ناپذیری را برای ما به همراه داشته باشد. این موارد شامل عوارض جسمی، عوارض روانی، عوارض خانوادگی، عوارض اجتماعی و عوارض اقتصادی می شود. بنابراین حتی اگر دوستان شما با تعارف های دوستانه از شما می خواهند که برای یکبار هم که شده را امتحان کنید بدون تعارف نه بگویید. شاید نه گفتن شما سبب شود که برخی از دوستان خودتان را از دست بدهید ولی قطعا هیچ وقت پشیمان نمی شوید.

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *