رابطه خواب و کاهش وزن

 رابطه خواب و کاهش وزن

دلایل روشنی وجود دارد که نشان می دهد چرا کمبود خواب باعث اختلال در کاهش وزن می شود. وقتی کمبود خواب داشته باشید مدام خسته اید و کمتر به باشگاه می روید. همچنین بیدار ماندن تا دیروقت منجر به انتخاب های ضعیف غذایی می شود. ورزش و فعالیت به منظور کاهش وزن، دو مزیت دارد. اولین مزیت آن کاهش وزن و دیگر خواب راحت است. خواب کافی در کنار فعالیت بدنی در هنگام کاهش وزن، سبب کاهش بیشتر چربی بدن در مقایسه با افرادی می‌شود.در این مقاله از مجله سلامتی زیره به رابطه خواب یا کاهش وزن خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

رابطه خواب و کاهش وزن

بیش از دو دهه مطالعات نشان می‌دهد که افرادی که کمتر می‌خوابند، بیشتر اضافه وزن پیدا می‌کنند.خواب کمتر از ۵ ساعت در شبانه روز سبب افزایش وزن می‌شود، در حالی که ۷ تا ۸ ساعت خواب با کاهش وزن ارتباط دارد.در کودکان، خواب بیشتر از ۱۱ ساعت شبانه با کاهش توده چربی بدن نسبت به کودکانی که کمتر از ۱۰ ساعت می‌خوابند ارتباط دارد.در نوجوانان، هر ساعت افزایش خواب سبب کاهش نسبت شانس چاقی به میزان ۸۰ درصد می‌شود.کاهش خواب سبب افزایش خطر دیابت نوع ۲ و چاقی می‌شود.خواب کم باعث می شود به صورت فیزیکی نیز گرسنه تر شوید. دلیلش دو هورمون است: گرلین و لپتین. گرلین پیام گرسنگی ارسال می کند و لپتین آن را متوقف می کند. اما تحقیقات نشان داده وقتی دچار کمبود خواب هستید، گرلین بیشتری و لپتین کمتری تولید می کنید. وقتی این اتفاق می افتد بدنتان نمی تواند به خوبی از انسولین استفاده کند.

دریافت وعده‌های غذایی

خواب ناکافی سبب به هم خوردن الگوی دریافت وعده‌های غذایی می‌شود. حذف صبحانه در افرادی که در طول شب کمتر می‌خوابند بیشتر از افرادی است که به میزان کافی در طول شب استراحت می‌کنند. در عوض، این افراد به جای وعده‌های اصلی از میان وعده‌های ناسالم به ویژه در هنگام عصر و شب استفاده می‌نمایند. بنابراین این افراد در هنگام صبح گرسنه نیستند. بنابراین صبحانه را حذف و میان وعده در صبح را جایگزین وعده اصلی صبحانه می‌کنند. بنابراین عادات میان وعده با کاهش مدت خواب با عادات ناسالم جایگزین کردن میان وعده به جای وعده‌های اصلی غذا ارتباط دارد. از آنجا که میان وعده‌ها از لحاظ تغذیه‌ای پرکالری و حاوی مواد مغذی کمی هستند، خواب ناکافی سبب کاهش دریافت مواد مغذی و افزایش دریافت انرژی و در نتیجه بروز چاقی می‌شود.

خستگی

افرادی که خواب کافی ندارند به طور معمول همیشه خسته هستند و کمتر ورزش می‌کنند. ورزش و فعالیت به منظور کاهش وزن سریع، دو مزیت دارد. اولین مزیت آن کاهش وزن و دیگر خواب راحت است. خواب کافی در کنار فعالیت بدنی در هنگام کاهش وزن، سبب کاهش بیشتر چربی بدن در مقایسه با افرادی می‌شود که تنها از فعالیت بدنی برای کاهش وزن استفاده می‌کنند ولی به اندازه کافی نمی‌خوابند. از سوی دیگر همان‌طور که طول مدت خواب الگوی دریافت غذا را تغییر می‌دهد و سبب چاقی می‌شود، دریافت غذا نیز می‌تواند الگوی خواب را تحت تأثیر قرار دهد. آنچه می‌خورید و می‌نوشید روی توانایی به خواب رفتن یا داشتن خواب راحت و کافی تأثیر قابل ملاحظه‌ای دارد.

افزایش توده چربی

کاهش خواب مشکلاتی را در تنظیم اشتها ایجاد می‌نماید. افزایش گرسنگی و اشتها در طول مدت خواب با تغییر در سطح هورمون‌های گرلین و لپتین ارتباط دارد. کاهش مدت خواب سبب اختلال در ترشح این هورمون‌ها و در نتیجه افزایش توده چربی بدن می‌شود.

نکات بیشتر:

خواب مناسب شامل حدود ۷-۸ ساعت خواب شبانه است.

خواب ناکافی اشتهای شما را افزایش می‌دهد و از این بابت نیز می‌توان خواب و چاقی را با یکدیگر مرتبط دانست.

اگر کم بخوابید زمان بیشتری برای خوردن پیدا می کنید و بیشتر غذا می خورید.

خواب نامنظم و شب بیداری، چربی سوزی را کند کرده و در عوض پروتئین ماهیچه ها را در معرض استفاده به عنوان سوخت قرار خواهد داد.

تناسب‌اندام به موجب خواب خوب، رژیم غذایی صحیح و ورزش ایجاد خواهد شد.

ورزش می‌تواند با ایجاد خستگی (۴-۵ ساعت پس از ورزش) به خواب شما کمک کند.

در صورتی که رژیم می‌گیرید، ورزش می‌کنید ولی نتیجه مطلوب نمی‌گیرید، احتمالا خوب نمی‌خوابید.

تغذیه بروی خواب شما تاثیر‌گذار است.

خواب خوب در عضله سازی شما تاثیر مستقیم دارد و باید به اندازه تمرین و تغذیه به آن اهمیت داد

اگر خوب نمی‌خوابید، با اصلاح یک سری عادات می‌توانید شرایط خود را تغییر دهید.

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *