راهکارهای از بین بردن گرسنگی کاذب

 راهکارهای از بین بردن گرسنگی کاذب

چرا با وجود این‌که تازه غذا خوردم، باز احساس گرسنگی می‌کنم؟ این موضوع برای همه‌ی افراد پیش آمده که دائما احساس گرسنگی داشته باشند و میل به خوردن در آن‌ها سرکوب نشود. اشتهای کاذب، نوعی گرسنگی ذهنی است و زمانی در فرد اتفاق می‌افتد که احساسات با غذا خوردن همراه می‌شود.

به عنوان مثال، به دلیل استرس، مشغول خوردن غذا می‌شوید و یا وقتی عصبانی می‌شوید ناخودآگاه به سراغ خوردن می‌روید. در این مواقع به دلیل عملکرد نادرست هورمون لپتین فرمان گرسنه بودن یا نبودن به درستی به مغز ارسال نمی‌شود. در مقاله‌ی زیر از کالری شمار زیره راهکارهایی برای از بین بردن گرسنگی کاذب وجود دارد که در این مواقع می‌تواند برای فرد کمک‌کننده باشد.

عوامل ایجاد گرسنگی کاذب

·       عملکرد نادرست هورمون لپتین

هورمون لپتین توسط سلول‌های چربی در بدن تولید می‌شود. در افرادی که دچار اضافه وزن هستند، ترشح بیش از حد هورمون لپتین سبب شده که بدن، نسبت به آن از خود مقاومت نشان داده و عملکرد خود را به درستی انجام ندهد. در نتیجه، فرمان سیری به مغز ارسال نمی‌شود. برای عملکرد درست لپتین، موارد زیر را در رژیم غذایی در نظر بگیرید:

  • نوشابه و شیرینی‌ها را کنار بگذارید.
  • رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات پایین را انتخاب کنید.
  • در وعده‌غذایی خود از چربی‌‌های سالم مثل روغن زیتون و نارگیل استفاده کنید.

§       چربی خون بالا

چربی خون بالا، یکی دیگر از عواملی است که سبب می‌شود هورمون لپتین نتواند عملکرد درستی از خود نشان دهد. به همین دلیل افراد باید از خوردن زیاد غذاهایی مانند برنج، نان و پاستا که به دلیل کربوهیدرات فراوان، چربی خون را افزایش می‌دهد  و سبب اختلال در عملکرد هورمون لپتین می‌شود، جلوگیری کنند.

مطالعه بیشتر: راهکارهای تغذیه ای در چربی خون

§       کمبود پروتئین و فیبر بدن

پروتئین، نقش بسیار مهم و اساسی در کنترل اشتهای فرد دارد. علاوه بر پروتئین، وجود فیبر در رژیم غذایی، سبب احساس سیری در فرد می‌شود. افرادی که از میزان پروتئین و فیبر کافی در بدن خود برخوردار نیستند، به دنبال پرخوری هستند. به همین دلیل، برای از بین بردن گرسنگی کاذب، باید میزان فیبر و پروتئین را کنترل نمایید.

چه راهکارهایی برای درمان گرسنگی کاذب وجود دارد؟

درمان گرسنگی کاذب
درمان گرسنگی کاذب
  • صبحانه بخورید: خوردن صبحانه باعث می‌شود در طول روز کم‌تر احساس گرسنگی کنید. گنجاندن پروتئین و کربوهیدرات در وعده‌ی صبحانه، سبب می‌شود فرد کم‌تر دچار اشتهای کاذب شود و همچنین، میزان کالری مصرفی فرد نیز افزایش می‌یابد که از چاقی جلوگیری می‌کند.
  • حجم غذای مصرفی خود را در هر وعده کنترل کنید: هر چقدر که در هر وعده، میزان غذای بیشتری را برای خود بکشید، میل به خوردن در شما بیشتر می‌شود و احتمال این که بیشتر از نیاز بدن خود غذا بخورید، بیشتر است.
  • پروتئین و فیبر به میزان کافی مصرف کنید: یکی از وظایف پروتئین در بدن، درمان گرسنگی کاذب است. مصرف روزانه پروتئین کم‌چرب، به عضله‌سازی و جذب انرژی کمک کرده و سبب کاهش اشتها نسبت به مواد غذایی پرچرب می‌شود. همچنین، مواد غذایی دارای فیبر، به دلیل مدت هضم طولانی‌تر، کمک می‌کند که افراد مدت بیشتری احساس سیری کنند. علاوه بر آن، موادغذایی دارای فیبر، معده را پر کرده و همین امر در از بین بردن گرسنگی کاذب مؤثر است.
  • مواد غذایی حاوی آب فراوان بخورید: گاهی حس گرسنگی در افراد با نوشیدن آب و مایعات برطرف می‌شود. آب و مایعات باعث پر شدن شکم و افزایش حجم مواد غذایی می‌شود. خوردن مقدار مناسب مایعات در روز، علاوه بر تأمین آب بدن، سبب می‌شود پیام سیری به مغز ارسال شود و در نتیجه، فرد مقدار کالری کمتری در روز مصرف می‌کند و از ایجاد گرسنگی کاذب کاسته می‌شود.
  • دندان‌های خود را مسواک بزنید: مسواک زدن سبب می‌شود که بعد از وعده‌ی غذایی دیگر به سراغ خوردن نروید و همین امر در از بین بردن گرسنگی کاذب مؤثر است.
  • آرام غذا بخورید: تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که زمان کمتری را برای جویدن می‌گذارند، بیشتر به چاقی مبتلا هستند و حجم غذای بیشتری را می‌خورند. جویدن اضافی هر لقمه، سبب می‌شود میزان ترشح هورمون گرسنگی کاهش و ترشح هورمون سیرکننده افزایش یابد و همین امر، از پرخوری جلوگیری می‌کند.
  • ساعت خواب خود را اصلاح کنید: یکی از راه‌های درمان گرسنگی کاذب، اصلاح ساعت خواب فرد است. افرادی که کم‌تر از ۷ ساعت می‌خوابند، بیشتر دچار اشتهای کاذب شده و مستعد پرخوری هستند.

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *