راهکار های کاهش اشتهای کاذب

 راهکار های کاهش اشتهای کاذب

سرکوب اشتها با مکمل های غذایی و روش های دیگر موجب می شود اشتهای فرد کم شود. برخی از روش ها در مقایسه با دیگر روش ها، موثر تر هستند. تولیدکنندگان قرص های مهار کننده اشتها، ادعاهایی درباره توانایی قرص ها در سرکوب اشتها و کاهش وزن دارند اگر چه اثربخشی قرص ها همیشه مشخص نیست. در این مقاله مجله سلامتی زیره به شما راهکار هایی بیان کرده ایم که میتوانید اشتهای کاذب خود را کاهش داده و از بین ببرید.پس با ما همرا باشید.

بر اساس تحقیقاتی که توسط دانشمندان حوزه سلامت انجام شده است، اشتهای واقعی ناشی از سیگنال‌هایی است که بوسیله هورمون گرسنگی و اعصاب معده، زمانی که خالی است تولید شده و به مغز می‌رسد. پس از میل غذا، اعصاب معده مجدد به مغز سیگنال ‌های سیری ارسال می‌ کند که ارسال این سیگنال‌ ها به مغز با یک وقفه ۲۰ دقیقه‌ ای طول می ‌کشد و این زمانی است که فرد ممکن است دچار پرخوری شود. در حالت عادی، گرسنگی نشان دهنده نیاز فیزیولوژیک بدن به انرژی و مواد مغذی است.

راهکارهای کاهش اشتهای کاذب

در اینجا ما ۹ مورد از راهکار های غلبه بر اشتهای کاذب را آورده ایم که میتوانید با رعایت آنها اشتهای کاذب خود را کاهش داده و از بین ببرید.این راهکار ها عبارت اند از:

پروتئین کافی مصرف کنید

افزایش پروتئین در رژیم غذایی‌تان، می‌تواند باعث احساس سیری و کاهش اشتها در شما شود. به این ترتیب که غذای مصرفی در وعده‌ی غذایی بعدی کاهش یافته و وزن شما کم می‌شود.

مصرف مواد غذایی پرفیبر

میزان بالای فیبر دریافتی موجب ارتجاع معده و کاهش اشتها می‌شود. سرعت خالی شدن معده را کاهش داده و باعث آزاد شدن هورمون‌های سیری می‌شود. هم‌چنین با تخمیر فیبر در روده، نوع خاصی اسیدهای چرب (short-chain fatty acids) تولید می‌شوند که به افزایش احساس سیری منجر می‌شود.غذاها و میان وعده های جامد را به جای غذاهای مایع استفاده کنید : خوردن غذاهای جامد بیشتر از مایع طول می کشد و حس سیری بیشتری را به شما منتقل می کند

بیش‌تر قهوه بنوشید

قهوه تأثیر مثبتی بر سلامت و عملکرد ما حین ورزش داشته و علاوه بر آن می‌تواند باعث کاهش اشتها شود. تحقیقات نشان می‌دهد مصرف قهوه میزان آزاد شدن پپتید YY (هورمون ضد اشتها) را افزایش می‌دهد. این هورمون در روده تولید شده و در پاسخ به خوردن و احساس سیری آزاد می‌شود.نوشیدن آب پیش از وعده‌های غذایی می‌تواند باعث کاهش اشتها شود. هم‌چنین باعث می‌شود بعد از صرف وعده‌ی غذایی تا مدت بیش‌تری احساس سیری کنید و در نهایت به کاهش وزن‌تان کمک می‌کند.

با هوشیاری غذا بخورید

به طور طبیعی مغز شما متوجه سیری یا گرسنگی‌تان می‌شود. البته در مواردی مانند سریع غذا خوردن یا خوردن در حالی که حواس‌تان پرت است، دریافت پیام‌ سیری را برای مغزتان مشکل می‌کند

مصرف شکلات تلخ

مزه‌ی تلخی در شکلات تلخ باعث کاهش اشتها شده و گرایش شما به مصرف چیزهای شیرین را پایین می‌آورد. محققین معتقدند اسید استئاریک موجود در شکلات تلخ سرعت هضم شما را پایین آورده و در افزایش حس سیری مؤثر است.

مصرف زنجبیل خود را افزایش دهید

زنجبیل فواید زیادی برای سلامتی ما دارد. فوایدی همچون کاهش حالت تهوع، درد عضلات، التهاب و قند خون بالا. تحقیقات جدید یک فایده به فواید آن اضافه کرده است: کاهش اشتها.از ادویه جات تند جهت طعم دار نمودن مواد غذایی خود استفاده نمایید در تحقیقات جدیدی تأثیرات «کاپساسین» موجود در فلفل تند و «کاپسیات» موجود در فلفل شیرین مورد بررسی قرار گرفت. به نظر می‌رسد این ترکیبات توانایی تولید گرمایی را دارند که باعث سوختن کالری دریافتی از وعده‌ی غذایی می‌شود.

ورزش کنید

ورزش فعالیت نقاطی از مغز که باعث افزایش میل ما به خوردن می‌شود را کاهش می‌دهد. هم‌چنین با افزایش احساس سیری، سطح هورمون‌های گرسنگی را پایین می‌آورد.

به اندازه کافی بخوابید

داشتن خواب با‌کیفیت و کافی می‌تواند باعث کاهش اشتها شده و از افزایش وزن جلوگیری کند.

از اضطراب و استرس بکاهید

استرس بیش از اندازه میزان هورمون کورتیزول را بالا می‌برد. اگرچه تأثیر استرس در افراد محتلف متفاوت است، اما عموما افزایش این هورمون باعث افزایش اشتها و رغبت ما به خوردن می‌شود. همچنین استرس میزان هورمون پپتید YY را که در احساس سیری نقش داشت، کم می‌کند.

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *