راه های تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با کرونا

 راه های تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با کرونا

راه های تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با کرونا شامل نکاتی در بهبود سبک زندگی است. وقتی غذای سالم‌تری می‌خورید و یا تحرک بدنی مناسب‌تری دارید و در عین ‌حال، نظم بهداشتی شما تمام ‌و کمال رعایت می‌شود، قطعا بهتر و مؤثرتر می‌توانید در مقابل ویروس کرونا و یا هر عامل بیماری‌زای دیگری مقاومت کنید.

در بیان راه های تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با کرونا به ‌دنبال مطرح کردن روش‌هایی برای پرهیز صددرصدی از این ویروس حاشیه‌ساز نیستیم. هرگز نمی‌توانیم هیچ ‌یک از افراد جامعه را در قبال ویروس کرونا مصون بدانیم. اما می‌توانیم با رعایت برخی نکات بهداشتی و همچنین، برخورداری از یک سبک زندگی سالم‌تر که هم بهداشت فردی ما را تامین نماید و هم قوای جسمانی ما را تقویت کند، در تقابل با این بیماری باشیم.

تجربه نشان داده ‌است که تقویت سیستم ایمنی در کمتر بیمار شدن افراد تاثیرگذار است. قطعا آنها که توانسته‌اند سیستم ایمنی بدن خود را در سطح قابل‌ قبولی نگه دارند، در مقابل حجم اندکی از ویروس کرونا و یا هر عامل بیماری‌زای دیگری به این سادگی‌ها تسلیم نمی‌شوند. حالا که به نقش سازنده تقویت سیستم ایمنی بدن در تقابل با عوامل بیماری‌زا اشاره کردیم، وقت آن است که با چند توصیه ساده در مبارزه با ویروس کرونا باشیم.

غذاهایی که سیستم ایمنی بدن ما را قوی‌تر می‌کنند:

  • مصرف غذاهایی که حاوی ویتامین A هستند: ویتامین A به وفور در خوراکی‌هایی مانند جگر سیاه، شیر، ماهی، اسفناج، کدو، هویج و گوشت قرمز پیدا می‌شود.
  • مصرف غذاهایی که حاوی ویتامین C هستند: این ویتامین مفید را می‌توانید در خوراکی‌هایی مانند انواع مرکبات، گوجه‌فرنگی، توت‌فرنگی، کیوی، فلفل قرمز و سبز و… پیدا کنید.
  • مصرف غذاهایی که حاوی ویتامین D هستند: همه ماهی‌ها و آبزیان از منابع سرشار ویتامین D محسوب می‌شوند. این ویتامین سازنده در تخم‌مرغ و قارچ نیز وجود دارد. در عین ‌حال، با برخورداری مناسب از نور طبیعی خورشید هم می‌توانید سطح ویتامین D بدن خود را در حد نرمال قرار بدهید.
  • مصرف خوراکی‌های پرآهن و یددار: در خوراکی‌هایی مانند تخم‌مرغ، گوشت قرمز، اسفناج، بادام و دیگر مغزها به‌ راحتی می‌توانید از منابع سرشار آهن داشته باشید.

بهره‌مندی از یک رژیم غذایی سالم تنها یک بخش تاثیرگذار برای تقویت سیستم ایمنی بدن است. قطعا آنها که غذای سالم‌تری می‌خورند، از بدنی مقاوم‌تر هم بهره‌مند هستند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله رژیم غذایی سالم را مطالعه کنید.

اما در تقابل با بیماری کرونا و هر عامل ویروسی و میکروبی دیگری نباید به خوراکی‌های خود اکتفا کنید. ما در تقویت سیستم ایمنی بدن به ‌دنبال ایجاد یک سبک زندگی متفاوت‌تر هستیم. سبک زندگی‌ای که قرار است بدن ما را قوی‌تر کند. پس چالش ما چیزی فراتر از تامین خوراکی‌های سالم و مغذی است.

سبک زندگی سالم برای تقویت سیستم ایمنی را بیاموزیم!

  • اضطراب و احساسات منفی را از خود دور کنید: آدم‌های مضطرب، بدن‌های ضعیفی دارند. اضطراب سیستم عصبی شما را به‌ شدت تحریک می‌کند. باعث به ‌هم خوردن نظم دستگاه گوارش شما خواهد شد و تمام بدن شما را در یک حالت آماده ‌باش دائمی قرار می‌دهد. اضطراب دائمی بدن را فرسوده می‌کند. قطعا بدن فرسوده توان مقابله با ویروس کرونا را ندارد.
  • مصرف مشروبات الکلی را کنار بگذارید: بعید است کسی را پیدا کنید که دغدغه سلامت بدن و تقویت سیستم ایمنی داشته باشد و در عین ‌حال، به مصرف مشروبات الکلی علاقمند باشد. مشروبات الکلی را کسانی مصرف می‌کنند که تقریباً هیچ علاقه‌ای به سلامت اندام‌های داخلی بدن خود ندارند. مشروبات الکلی باعث نابودی سلول‌های آنتی‌بادی خواهد شد. لذا با کاهش سطح سلول‌های ایمنی بدن به نوعی در قبال بیماری‌های مسری مانند کرونا بی‌دفاع هستیم.
  • مصرف دخانیات را محدود کنید: مصرف دخانیات اعم از سیگار، قلیان و هر چیز شبیه به آن باعث کاهش سیستم ایمنی بدن می‌شود. پرهیز از مصرف سیگار یکی از بهترین راه های تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با کرونا می‌باشد.
  • آب زیادی بخورید: خوردن آب یکی از بهترین راه‌های تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با کرونا است. ۷۰ درصد بدن ما با آب ساخته‌ شده است. کمبود آب فعالیت ارگانیک تمام اندام‌های بدن را محدودتر می‌کند. لذا وقتی آب کمی می‌نوشید، نباید انتظار سیستم ایمنی قدرتمندی هم داشته باشید.
  • ورزش کنید: ورزش کردن بهترین ایده برای رسیدن به بدنی مقاوم‌تر و سرزنده‌تر است. تجربه نشان داده ‌است که بدن ورزشکاران از قوای ایمنی قدرتمندتری برخوردار هستند. البته قرار نیست در ورزش کردن سمت ‌و سوی حرفه‌ای‌ها را تجربه کنید. همین‌ که یک تحرک بدنی درست و منظم داشته باشید، قطعا سیستم ایمنی بدن خود را تقویت خواهید کرد.

کرونا از همان ابتدا تبدیل به یک بیماری حاشیه ساز شد. بیماری که خیلی سریع انتشار پیدا می‌کند. اما شاید این بیماری گوش‌زدی عمیق برای ما باشد. برای ما که دیگر خیلی از یک سبک زندگی مناسب فاصله گرفته‌ایم. اما حالا می‌دانیم که پرهیز غذایی و عادت به رفتارهای درست مانند ورزش کردن از راه های تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با کرونا است. حالا چه کرونا باشد و چه نباشد این ما هستیم که باید سبک زندگی سالم‌تر خود را ادامه بدهیم.

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *