۵ راهکار برای رفع تشنگی در ماه رمضان

 ۵ راهکار برای رفع تشنگی در ماه رمضان

جدا از برکت و رحمتی که ماه مبارک رمضان دارد و از نظر دانشمندان از همه لحاظ برای زندگی و تندرستی ما مفید است،یکی از مسائلی که خیلی از افراد در ماه رمضان با آن رو به رو می شوند تشنگی در این ماه است.همان طور که میدانید یک سوم بدن ما از آب تشکیل شده و نقش حیاتی را در بدن ما ایفا می کند، نیاز ما در روز به این ماده بیش از هر چیزی دیگری است. به طور معمول و با توجه به شرایط مختلف هر فرد باید روزانه هشت تا دوازده لیوان آب بنوشد. مقدار آب مورد نیاز هر فرد به فاکتورهای مختلفی از جمله سن، جنسیت و سطح فعالیت بستگی دارد. مصرف مایعات بدن را سالم و پر انرژی نگه می دارد. همچنین دمای بدن را کنترل و به گوارش کمک می کند. آب مواد مغذی را در بدن به حرکت در می آورد و اعضا و مفاصل را نرم تر می کند.در این مقاله میخواهیم به شما ۵ راهکار برای رفع تشنگی در ماه رمضان به شما عزیزان معرفی کنیم.پس با ما همراه باشید.

تشنگی در ماه رمضان

در طول ماه رمضان نیز همین قانون وجود دارد و حتی ممکن است با توجه به فعالیت و عادات غذایی به آب بیشتری نیاز پیدا کنید. برای مثال از مقدار بیشتری سوپ، شیر و دمنوش استفاده کنید که با مقدار مایعات مورد نیازتان در طول روز مرتبط هستند. فقط در ماه رمضان باید در مدتی کوتاه تر نسبت به روزهای عادی به اندازه مایعات مورد نیازتان را دریافت کنید. بدن آب را ذخیره نمی کند بنابراین کلیه ها با کاهش مقدار آب موجود در ادرار تا جای ممکن از آن نگهداری می کنند. این یک پاسخ فیزیولوژیکی طبیعی برای بدن چه در ماه رمضان و چه در شرایط دیگر است. آب بهترین مایع برای هیدراته کردن بدن است چون نوشیدنی های ماه رمضان ممکن است دارای مقدار زیادی قند باشند و به سادگی کالری اضافی را وارد بدن کنند. نوشیدنی های گازدار سبب جمع شدن گازهای اضافی در بدن، نفخ و ضعف گوارش می شوند.

۵ راهکار برای رفع تشنگی در ماه رمضان

راهکار اول رفع تشنگی در ماه رمضان: آب بنوشید

هر شب بدن خود را برای روزه فردا آماده کنید. مدتی بعد از افطار سعی کنید همیشه در کنار خود آب داشته باشید و هر ساعت یک یا دو لیوان آب بنوشید. یکی از راه هایی که کمک می کند یادتان بماند آب بنوشید این است که با کارهای دیگرتان شریکش کنید. مثلا هر بار که از تلویزیون پیام های تبلیغاتی پخش شد یک لیوان آب بنوشید. سعی کنید روزانه ۳ لیتر آب بنوشید. اما یادتان باشد اگر نوشیدنی های شیرین یا کافئین دار استفاده کردید باید بیشتر آب بنوشید.

راهکار دوم رفع تشنگی در ماه رمضان: لباس مناسب انتخاب کنید

مواظب نوع لباس پوشیدن خود در طول ماه رمضان باشید. رنگ پیراهن، جنس پارچه شلوار و لایه های لباس همه نقش مهمی در درجه حرارت بدن و پایین نگه داشتن آن دارند. اگر در محلی مثل اداره کار می کنید سعی کنید لباسی با رنگ روشن بپوشید، اما اگر بیشتر وقت خود را بیرون هستید، پوشیدن لباسی تیره کمک می کند از تاثیر خورشید در امان بمانید. البته رنگ مشکی مناسب نیست چون سبب جذب گرما به بدن می شود. بعضی افراد معتقدند که پوشیدن یک عرق گیر پنبه ای بدن را از گرمای خورشید در امان نگه می دارد. حقیقت این است که پوشیدن عرق گیر به خصوص عرق گیری که رطوبت داشته باشد خطر کم آب شدن بدن را بالا می برد. عرق گیر عرق را جذب می کند و کم کم مرطوب می شود. به علاوه لایه ی پنبه ای عرق گیر سبب بالا رفتن دمای بدن می شود به خصوص اگر یک لباس هم روی آن پوشیده باشید. پوشیدن تیشرتی که به بدن نچسبد و اجازه دهد عرق کنید بهتر است.

راهکار سوم رفع تشنگی در ماه رمضان: دوش آب سرد بگیرید

دوش آب سرد به چندین روش کمک می کند بدن در ماه رمضان کم آب نشود. بعد از چند روز روزه گرفتن تشنگی تبدیل به احساسی عادی می شود. سعی کنید به دیگر نشانه های کم آب شدن بدن از جمله ترک خوردن لب، برافروخته شدن پوست، خستگی، افزایش دمای بدن، نفس نفس زدن، بالا رفتن ضربان قلب، سرگیجه، ضعف و به سختی نفس کشیدن توجه کنید. اگر یک یا چند مورد از این نشانه ها را در خود مشاهده کردید باید از هر راه ممکن کمک بگیرید تا دمای بدن پایین بیاید. ۵ تا ۱۰ دقیقه سر خود را زیر دوش آب سرد بگیرید ( آب خیلی سرد نه، دمای آب به حدی باشد که احساس سرمای آزار دهنده نکنید ). اگر سرکار یا در اداره هستید مسلم است که امکان دوش گرفتن ندارید در این شرایط حوله ی کوچکی را با آب سرد خیس کنید و روی پیشانی، اطراف گوش، گردن، پشت گردن و روی سینه ی خود بکشید.

راهکار چهارم رفع تشنگی در ماه رمضان: به غذایی که می خورید، توجه کنید

غذای دریافتی نقش مهمی در کم آب شدن بدن یا تامین آب مورد نیاز بدن دارد. غذاهای دارای قند بالا ( مانند شیرینی های ماه رمضان ) بدن را بسیار کم آب می کند اما میوه ها گزینه مناسبی برای ذخیره اضافی آب هستند. پس به جای اینکه موقع افطار یا سحر این شیرینی ها را بخورید میوه میل کنید. مثلا چند تکه هندوانه یا پرتقال بخورید. سالاد های سبز نیز گزینه های مناسبی برای تامین آب بدن هستند. هرگز در یک وعده مقدار زیادی آب ننوشید. به جای نوشیدنی های قندی از موارد بدون کالری استفاده کنید. خوردن غذاهایی که آب فراوانی دارند مانند میوه، سبزیجات، سوپ و خورشت ها برای جایگزین کردن مایعاتی که در طول روزه داری از دست دادید لازم است. با این کار مطمئن می شوید روز بعدی را نیز با بدنی هیدراته روزه می گیرید. در طول ماه رمضان آب دریافتی افزایش نمی یابد. همچنین مایعات در طول روز در شکل ادرار از طریق پوست، نفس کشیدن و عرق کردن از بدن خارج می شود. بدن به مرور به شرایط جدید عادت می کند بنابراین آب بیشتری را برای روزه بعد در خود ذخیره خواهد کرد.

راهکار پنجم رفع تشنگی در ماه رمضان:ورزش کنید

با عرق کردن بدن مقدار زیادی آب از دست می دهد. بدون شک ورزش کردن یکی از علل کم آب شدن بدن است اما ورزش سبب دفع سموم و دیگر عناصر مضری که بدن را کم آب می کند، می شود. زمان مناسبی را برای ورزش کردن انتخاب کنید ( ۲ تا ۳ ساعت بعد از افطار توصیه می شود ) بعد از ورزش سعی کنید به همان مقدار که آب از دست دادید آب بیاشامید تا نیاز بدن تامین شود.

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *