رژیم دانمارکی چیست+معایب و مزایا

 رژیم دانمارکی چیست+معایب و مزایا

قبل از هرچیزی به این نکته توجه کنید که باتوجه به شرایط جسمانی تان برای اقدام به لاغری با پزشک خود این مطلب را در میان بگذارید که قصد لاغری با چه برنامه غذای ای دارید.اگر شرایط جسمانی نرمالی دارید و چاقی آسیب جدی به شما وارد نکرده است از رژیم دانمارکی استفاده نکنید زیرا هر لاغری غیر معقولی در کمترین زمان عواقب خود را نیز به همراه دارد.اما اگر چاقی در شما خطری جدی است و به سرعت باید وزن خود را کم کنید بهتر است این مطلب را با پزشک مطرح کنید و اقدام کنید.در ادامه مقاله به معرفی ؤزیم دانمارکی و مزایای و معایب آن می پردازیم.

رژیم دانمارکی چیست؟

رژیم دانمارکی را نیز با نام رژیم بیمارستان کپنهاگ می شناسند. رژیم دانمارکی رژیمی به شدت دشوار است که هدف آن کاهش حدود ۱۱ کیلو در کمتر از دو هفته است. ایده اصلی رژیم دانمارکی این بوده است که به مردم کمک کند تا هرچه سریع تر وزن خود را کاهش دهند به خصوص برای آنهایی که چاقی مانع از عمل جراحی شده است. به همین دلیل است که نام بیمارستان کپنهاگ را برای آن انتخاب کردند.امروزه می دانیم کاهش وزن شدید بسیار خطرناک باشد. رژیم غذایی دانمارکی با اینکه غذاهای سالم دارد اما روشی بسیار دشوار برای کاهش وزن است. پیروی از این رژیم بسیار سخت است و نتایج کاهش وزن آن بسیار سریع است به خصوص اگر به عکس های قبل و بعد از رژیم نگاه کنید. در حال حاضر به دلیل سختی بیش از حد این رژیم پزشکان شک دارند که چنین رژیمی را برای مراجعین خود تجویز کنند. گاهی نیاز است که فرد خیلی سریع وزن خود را کم کند اما چنین رژیم هایی عوارض جبران ناپذیری دارد.

آیا رژیم های لاغری سریع و کوتاه مدت نتیجه می‌دهند؟

بله! ممکن است در ابتدای کار رژیم های لاغری کوتاه مدت مثل رژیم کتوژنیک، رژیم کانادایی و … جواب بدهند اما این رژیم های سخت که باعث می‌شوند شما خیلی سریع وزن کم کنید، در طولانی مدت نتیجه عکس می‌دهند و چه بسا ممکن است باعث شوند تا وزن شما بالاتر هم برود.

آیا رژیم های سخت نتیجه می دهند؟

بله، افرادی که به دنبال رژیم های بسیار سخت مانند رژیم دانمارکی هستند خیلی سریع وزن کم می کنند اما بعد از پایان آن نگه داشتن وزن کم شده تقریبا غیر ممکن است. تقریبا تمام افراد با رژیم های بسیار محدود پس از پایان رژیم به وزنی بالاتر از قبل رسیدند. به همین دلیل اصلا رژیم های بسیار محدود و سخت توصیه نمی شوند مگر اینکه فرد به دلایل پزشکی و یا جراحی مجبور به کاهش وزن در سریع ترین زمان باشد. رژیم ۱۳ روزه دانمارکی شاید به سرعت وزن فرد را کاهش دهد اما آیا سالم نیز هست؟ متخصصان تغذیه می گویند به هیچ عنوان سالم نیست.

رژیم دانمارکی چگونه آغاز شده است؟

چندین دهه پیش این رژیم در کپنهاگ ابداع شد اما اینکه چه کسی آن را ابداع کرده است و یا چه کسانی به آن عمل کردند مشخص نیست. ولی حدس زده می شود ابتدا توسط پزشکی در بیمارستان کپنهاپ تجویز شده باشد. امروزه پزشکان علم بهتری نسبت به گذشته دارند و بدون خطر به کاهش وزن بیماران کمک می کنند. همانطور که می دانید استفاده از ا ین رژیم در ابتدا جهت کاهش وزن های ضروری توصیه شده بود اما بعدها حتی به فروش هم رسید. رژیم غذایی دانمارکی تنها روی پروتئین بالا تمرکز دارد و هیچ گونه چربی و کربوهیدراتی در برنامه غذایی فرد ندارد. این محدودیت تا جایی پیش می رود که حتی آدامس جویدن نیز در این رژیم غذایی ممنوع است.

رژیم خام خواری

لیست غذاهای مجاز رژیم لاغری دانمارکی

گوشت قرمز بدون چربی
مرغ بدون چربی
کاهو، اسفناج و سبزی های کم کالری
قهوه
تخم مرغ

در رژیم دانمارکی برای لاغری سریع صبحانه تخم مرغ ، گوشت و کاهو میل می کنید.در میان وعده قهوه و آب می نوشید.و برای نهار و شام دوباره گوشت، یا مرغ، کاهو و آب میخورید.همانطور که مشخص است در این رژیم عملا چیزی نمی خورید و افت شدید قند خون در این رژیم بدیهی می باشد.رژیم غذایی دانمارکی تنها رژیم شدید و محدود کننده نیست و رژیم های مشابه بسیاری وجود دارند. می دانیم که برای کاهش وزن سالم رژیم باید آرام، با احتیاط و همراه با غذاهای متنوع پیش برود.

برخی عوارض احتمالی رژیم دانمارکی

همانطور که گفتیم هیچ مهر تاییدی بر این رژیم وجود ندارد پس ممکن است عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد که مسئولیت آن بر عهده فرد رژیم گیرنده می باشد.در زیر به برخی از عوارض رژیم دانمارکی اشاره کرده ایم:

  • احساس گرسنگی و بی حالی مداوم
  • خستگی و ضعف بیش از حد بدن
  • سر درد های شدید
  • ضعف سیستم ایمنی و قرار گرفتن در معرض بیماری های مختلف
  • خواب آلودگی
  • بروز مشکلات کبدی، کلیوی و گوارشی
  • همچنین کاهش وزن در عرض ۲ هفته عوارض زیادی برای پوست و مو دارد.

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *