رژیم روزه داری برای کاهش وزن

 رژیم روزه داری برای کاهش وزن

ماه رمضان را با عطر و بوی فرنی، شله زرد، خرما، زولبیا و نان شیرمال می‌شناسیم. سفره‌ای رنگارنگ از افطار با خوراکی‌های پرکالری و پر از قند که موجب می‌شود ساعت‌های زیادی بعد از افطار نیز، با چای همین خوراکی‌ها را میل کنید.

این الگوی قدیمی از سفره افطار را قطعا دیده‌اید. معمولا بعد از روزه‌ داری با چنین سبک افطاری، شاهد افزایش وزن خواهید بود. حتی برای بسیاری از افراد، کاهش وزن در ماه رمضان چندان ممکن به‌نظر نمی‌رسد؛ اما در این مقاله قصد داریم به رژیم روزه داری برای کاهش وزن اشاره کنیم و شباهت زیاد این سبک تغذیه با رژیم فستینگ را ارزیابی کنیم.

پس تا پایان همراه ما باشید!

رژیم فستینگ چیست؟

گاهی اصول و روش های تغذیه مناسب در رژیم‌های غذایی خاص تغییراتی می‌کند تا بدن را وادار به سوخت و ساز بیشتر کند. رژیم فستینگ نیز چنین شرایطی برای بدن فراهم می‌کند. در رژیم فستینگ زمان خوردن غذا محدود است. برای مثال، شما از ۸ شب الی ۳ ظهر هیچ خوراکی نمی‌خورید و از ۳ ظهر الی ۸ شب، تنها ۲۵% کالری موردنیاز بدن در یک روز عادی را دریافت می‌کنید.

در این رژیم غذایی زمان خوردن غذا محدود است و میزان کالری دریافتی نیز، کاهش پیدا می‌کند. بدیهی است که سوخت و ساز در چنین رژیمی بالا خواهد بود. هرچند توصیه می‌شود برای دریافت برنامه غذایی مناسب حتما از متخصصین تغذیه کالری شمار زیره استفاده کنید.

شباهت رژیم روزه داری برای کاهش وزن و رژیم فستینگ

اگر تجربه روزه داری داشته باشید، حتما می‌دانید که برای روزه گرفتن لازم است از اذان صبح تا اذان مغرب را بدون استفاده از آب و غذا بگذرانید.

عدم دریافت کالری در ساعاتی از روز موجب افزایش سوخت و ساز در بدن می‌شود. اگر بتوانید در زمان افطار نیز کالری دریافتی را کنترل کنید و رژیم روزه داری برای کاهش وزن را، به‌وسیله دریافت همان ۲۵% کالری در زمان افطار برنامه‌ریزی کنید؛ شاهد کاهش وزن خواهید بود.

در رژیم فستینگ و روزه داری ماه رمضان، ساعات غذا نخوردن کاملا مشابه است، تفاوت تنها در میزان کالری دریافتی است که اگر قصد کاهش وزن داشته باشید، باید آن را در زمان افطار و سحر کنترل کنید.

رژیم روزه داری برای کاهش وزن چگونه است؟

اگر شما هم نمی‌دانید که چگونه در برابر محرک های وسوسه آمیز خوردن مقاومت کنیم باید اطلاعات‌تان را در این زمینه افزایش دهید.

کاهش وزن در ماه رمضان کار چندان مشکلی نیست، تنها کافی است تا براساس اصول خاصی پیش‌روی کنید و طبق یک برنامه‌ریزی مطلوب رژیم روزه داری برای کاهش وزن را جدی بگیرید.

۱- خرید خوراکی‌های پرکالری ممنوع!

معمولا اولین قدم برای کنترل وسوسه‌ خوردن خوراکی‌های ممنوعه، عدم خرید آن‌ها است. زمانی که بتوانید خرید خوراکی‌های پرکالری برای افطار را محدود کنید، نیمی از راه را رفته‌اید. قطعا اگر شله زرد، زولبیابامیه و خوراکی‌های شیرین با نان‌های حجیم در سفره افطارتان نباشد، هیچ وسوسه‌ای نیز در کار نخواهد بود.

۲- مفید و کم کالری بخورید!

قطعا برای تامین نیاز بدن‌تان در طی روز، باید غذای مفید و کم کالری مصرف کنید. استفاده از نان‌های سبوس دار، میوه‌های کم کالری آب دار، سبزیجات در حجم زیاد و کمی پروتئین بهترین خوراکی است که می‌توانید در رژیم غذایی‌تان بگنجانید.

رژیم روزه داری برای کاهش وزن باید طبق یک برنامه اصولی انجام شود تا تمامی ویتامین‌های موردنیاز بدن تامین گردد.

یادتان باشد که نرسیدن هر یک از ویتامین‌ها و مواد مغذی موردنیاز بدن، موجب کاهش سرعت ازدست دادن وزن می‌شود؛ پس اطلاعات‌تان را در این زمینه افزایش دهید.

۳- خواب کافی داشته باشید!

رابطه خواب و کاهش وزن کاملا روشن است. خواب انرژی بدن را حفظ می‌کند و عضلات را برای شروعی دوباره ریکاوری می‌کند. پس سعی کنید خواب کافی داشته باشید. خواب نامنظم موجب کاهش ریتم سوخت و ساز در بدن انسان می‌شود.

رژیم روزه داری برای کاهش وزن نیازمند رعایت یک اصول مشخص از تغذیه، سبک زندگی و خواب کافی است. رعایت تمامی پارامترها در دستیابی به نتیجه دل‌خواه اثرگذار است.

رابطه خواب با کاهش وزن

۴- آب به میزان کافی بنوشید!

اگر رژیم روزه داری برای کاهش وزن را انتخاب کرده باشید، در طی ساعاتی که هیچ کالری دریافت نمی‌کنید، امکان استفاده از آب را ندارید.

این یکی از تفاوت‌های روزه داری با رژیم فستینگ است. پس برای دستیابی به نتیجه مطلوب و سلامت نگهداشتن بدن، نیاز به مصرف آب به میزان کافی دارید.

سعی کنید در طی روز بیش از ۸ لیوان آب بنوشید تا سلامت بدن‌تان تضمین شود و بهترین تغییرات کاهش وزن را در طی ماه رمضان شاهد باشید.

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *