رژیم سم زدایی یا رژیم پاکسازی بدن

 رژیم سم زدایی یا رژیم پاکسازی بدن

رژیم سم زدایی یا رژیم پاکسازی بدن بیشتر از هر زمان دیگری محبوب شده است. قرارگیری ما در معرض آلودگی‌های محیطی مختلف و مصرف مکرر غذاهای ناسالم، باعث انباشته شدن خون و بافت‌های بدن با مواد سمی مضر شده است. هرچند هنوز کاملاً مشخص نیست که این رژیم‌ها تا چه حد مؤثرند، اما شواهد نشان از تأثیرات مفید آن‌ها می‌دهند. در ادامه، با معرفی رژیم سم زدایی و شیوه‌های اثربخشی آن‌ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

رژیم سم زدایی چیست و چه می‌کند؟

رژیم سم زدایی یا رژیم پاکسازی بدن، دوره‌ای کوتاه مدت است که به منظور از بین بردن مواد سمی درون بدن طراحی شده‌ است. این رژیم‌ها معمولاً به شکل دوره‌هایی از روزه داری به همراه برنامۀ غذایی محدود به خوراکی‌های سالم و خاص است. سم زدایی بدن غالباً با استفاده از گیاهان، انواع دمنوش و پاک کننده‌های روده دنبال می‌شود. رژیم سم زدایی بدن بر این ادعاست که:

 • به اندام‌ها و ارگان‌های حیاتی بدن استراحت می‌بخشد.
 • باعث تحریک روده برای از بین بردن مواد سمی از بدن می‌شود.
 • سم‌های موجود در بدن را از طریق تعریق، روده و ادرار دفع می‌کند.
 • باعث تسریع در روند پاکسازی خون و بهبود گردش خون می‌شود.
 • مواد مغذی و سالم مورد نیاز بدن را تأمین می‌کند.

رژیم سم زدایی بدن علاوه بر موارد فوق، فواید دیگری نیز دارد. رفع مشکلات ناشی از چاقی، بیماری‌های گوارشی، تقویت سیستم ایمنی، رفع التهاب بدن، درمان آلرژی، نفخ و خستگی مزمن از جمله مزایای رژیم پاکسازی بدن هستند. روش‌های مختلفی برای سم زدایی بدن و به کارگیری رژیم پاکسازی وجود دارد. مواردی از جمله:

 • رژیم سم زدایی یک تا سه روزه
 • نوشیدن آب، آب میوه و سبزیجات و اسموتی‌ها
 • نوشیدن مایعاتی مانند آب نمک یا آب لیمو
 • حذف مواد غذایی که شامل فلزات سنگین و آلاینده‌ها هستند.
 • مصرف غذاهای مکمل و گیاهی
 • خودداری از مصرف غذاهای آلرژی زا
 • استفاده از پاک کننده‌های روده و دستگاه گوارشی
 • ورزش کردن به صورت منظم
 • حذف الکل، سیگار، مواد مخدر و قندهای تصفیه شده

در ادامه چند مورد از رایج‌ترین و محبوب‌ترین روش‌های سم زدایی بدن با استفاده از رژیم‌های غذایی را معرفی خواهیم کرد.

چند مورد رژیم سم زدایی بدن را بشناسیم!

جهت زدودن بدن از مواد سمی با استفاده از رژیم‌های غذایی، شیوه‌های مختلفی وجود دارد. این روش‌ها بنا به دورۀ زمانی و غذاهایی که مصرف می‌شوند، باعث به وجود آمدن شیوه‌های متعددی شده‌اند. چند مورد از بهترین رژیم‌های غذایی و سبک زندگی به این منظور عبارتند از:

رژیم سم زدایی

سم زدایی سه روزۀ بدن

در این مدل از رژیم غذایی، سم زدایی بدن در دوره‌ای سه روزه انجام می‌شود. در این مدت لازم است که از چای‌های مخصوص و اسموتی‌هایی برای سم‌زدایی بدن استفاده شود. به غیر این، مصرف مایعات و سبزیجات به منظور دریافت حداکثری آنتی اکسیدان‌ها توصیه می‌شود. یکی از راه‌های مطمئن برای سم زدایی بدن سه روزه، انجام خام گیاهخواری است. به این شکل که به مدت سه روز، تنها سبزیجات، گیاهان، میوه‌ها و مغزیجات را به صورت خام مصرف کنید.

سم زدایی پنج روزه

در این سبک از رژیم غذایی، سم زدایی بدن با حذف انواع قندهای مصنوعی شروع می‌شود. در طول پنج روز، مصرف میوه‌جات و سبزیجات باید به بالاترین حد ممکن برسد. در این سبک از سم زدایی لازم است که پیاده‌روی‌هایی کوتاه و منظم بعد از مصرف وعده‌های غذایی انجام شود. در دو روز آخر لازم است کالری دریافتی بدن را از طریق مصرف اسموتی‌ها و حذف مواد گوشتی تأمین نمود.

سم زدایی ده روزه

رژیم سم زدایی ده روزه در زمانی‌ توصیه می‌شود که وزن بدن به حد ثابتی رسیده و دستخوش تغییر نمی‌شود. در صورتی که بیشتر از یک ماه، بدن در چنین وضعیتی قرار بگیرد، لازم است که چنین روندی دنبال شود. رژیم‌های سم زدایی ده روزه نیز مانند رژیم پنج روزه است. با این تفاوت که دورۀ درمان آن طولانی‌تر بوده و نیاز به وسواس بیشتر در مصرف مواد غذایی وجود دارد. در این مدت لازم است که مصرف آب و آب‌میوه و سبزیجات را به حداکثر برسانید. همچنین لازم است در نظر داشته باشید که تعداد وعده‌های غذایی باید بیشتر از حالت عادی باشند. شاید نیاز به مصرف پنج یا شش وعده در روز نیز احساس شود.

سم زدایی با اسموتی

سم زدایی اسموتی معمولاً در دوره‌های دوازده روزه طراحی شده است. در طول این مدت، هر سه وعدۀ غذایی صبحانه، ناهار و شام، شامل اسموتی خانگی سم‌زداست. این اسموتی‌ها متشکل از انواع میوه، مغزیجات و سبزیجات سالم است. استفادۀ مرتب از اسموتی نه تنها باعث انباشت بدن با مواد مغذی می‌شود، بلکه موجب استراحت اندام‌های حیاتی نیز می‌گردد.

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *