تغذیه سالمندان در دوران کرونا

 تغذیه سالمندان در دوران کرونا

این روزها در عجیب‌ترین شرایط به‌سر می‌بریم که شاید نمونه آن را در کتاب‌ها مطالعه کرده باشیم. شیوع ویروس کرونا از اسفند ماه ۱۳۹۸ در ایران اعلام شد و ترس و نگرانی زیاد از خطرات این ویروس تنفسی، در ذهن همه ما ایجاد شد. در این میان بیش از پیش نگران جان عزیزان‌مان در سنین سالمندی شدیم. مهار ویروس که همچنان ممکن نیست، پس تنها راه باقی‌مانده برای حفظ سلامت خود و عزیزان‌مان، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تقویت سیستم ایمنی بدن است.

در ادامه قصد داریم اطلاعات مفیدی در زمینه رژیم غذایی سالمندان در دوران کرونا ارائه کنیم که تاثیر مطلوبی در تقویت سیستم ایمنی این عزیزان خواهد داشت.

نوع رژیم غذایی سالمندان در دوران کرونا چگونه است؟

رژیم غذایی سالمندان در دوران شیوع کرونا باید به‌گونه‌ای تنظیم شود که تمامی نیازهای بدن در چنین سن و سالی تامین گردد.

رساندن ویتامین‌ها، آنتی اکسیدان‌ها و خوراکی‌هایی که موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود، تاثیر مستقیمی بر حفظ سلامتی در دوران کرونا دارد.

بسیاری از سالمندان درگیر ویروس کرونا هستند، اما به‌دلیل رعایت برنامه غذایی سالمندان در دوران کرونا موفق به شکست این ویروس شده‌اند؛ پس نقش تغذیه در تقویت سیستم ایمنی بدن کم نیست و می‌توان با کسب اطلاعات در خصوص بهترین زمان مصرف مکمل کلسیم، بهترین خوراکی‌های مفید در تقویت سیستم ایمنی و استفاده از رژیم مناسب ارائه شده توسط متخصصین کالری شمار زیره، ریسک ابتلا به بیماری را کاهش داد و درصد موفقیت در شکست این ویروس را افزایش داد.

کنسرو ممنوع

اگر اصول و روش های تغذیه مناسب را بدانید، از اثرات منفی مواد نگهدارنده در کنسروها آگاه هستید. شاید در سنین جوانی مصرف گاه و بی‌گاه کنسروها چندان ضرری نداشته باشد، اما به‌دلیل حساسیت در سن و دستگاه گوارش، باید استفاده از کنسرو را در رژیم غذایی سالمندان در روزهای شیوع کرونا فراموش کنید تا سالم‌تر بمانید.

فست فود ممنوع

یکی از خوراکی‌هایی که به شدت سلامت نسل جوان جوامع مختلف را دچار مشکل کرده است، فست فودها هستند. این خوراکی‌هایی که با تبلیغات هیجان‌انگیز در ذهن ما جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده‌اند، هیچ غذای مفیدی به بدن نمی‌رسانند.

مصرف فست فود موجب ضعف بدن، دستگاه گوارش و افزایش ریسک بیماری‌های مختلف می‌شود. پس بدیهی است که استفاده از آن در رژیم غذایی سالمندان در دوران کرونا اصلا مناسب نیست.

رژیم غذایی سالمندان

خشکبار و دانه‌های مفید مصرف کنید!

یکی از بهترین خوراکی‌هایی که مصرف به اندازه آن در رژیم غذایی سالمندان در دوران کرونا موجب تقویت سیستم ایمنی می‌شود، خشکبار است. مصرف آجیل و خشکبار باید طبق برنامه باشد و صرفا جهت تامین نیروی موردنیاز بدن و تامین ویتامین و مواد مغذی باشد. استفاده بیش از اندازه از خشکبار موجب تغییر طبع بدن و افزایش چربی خون خواهد شد.

سبزیجات و میوه‌جات را در اولویت قرار دهید!

یکی از مهم‌ترین آیتم‌هایی که باید در رژیم غذایی سالمندان در زمان کرونا جایگاه ویژه‌ای داشته باشد، میوه و سبزی است. استفاده از میوه‌جات و سبزیجات ضمن رساندن ویتامین‌ها و مواد مغذی موردنیاز بدن انسان، موجب تعادل در رژیم غذایی می‌شود.

حجم مطلوبی از سبزیجات معده را پر می‌کند و ولع مصرف خوراکی‌های ناسالم کاهش پیدا می‌کند. این نکته برای افراد در تمام سنین صادق است که مصرف سبزیجات به میزان بسیار زیاد و مصرف میوه‌جات در اندازه مناسب طی روز، موجب تناسب اندام و بهبود سلامت بدن و دستگاه گوارش می‌شود.

طبق اصول خرید کنید!

بخش مهمی از رعایت رژیم غذایی سالمندان در دوران کرونا، بستگی به نحوه خرید کردن ما دارد. سعی کنید با جایگزینی خوراکی‌های ارزشمند، تغذیه‌تان را به سمت و سوی بهتری هدایت کنید. خرید برنج قهوه‌ای جایگزین برنج سفید، خرید نان سبوس دار جایگزین نان‌های سفید، خرید عسل طبیعی جایگزین مرباهای شیرین شرکتی که دارای مواد نگهدارنده زیادی است، موجب می‌شود تا برنامه غذایی سالمندان در زمان شیوع کرونا تاحد زیادی رعایت شود.

گوشت سفید را در اولویت قراردهید!

در رژیم غذایی سالمندان در شرایط کرونا مصرف گوشت قرمز نسبتا محدود است. سعی کنید برای تامین انرژی موردنیاز بدن و پروتئین لازم در هرم غذایی‌تان، گوشت ماهی، مرغ، شترمرغ و بوقلمون را جایگزین گوشت قرمز کنید و تنها در صورت توصیه پزشک تغذیه، اقدام به مصرف گوشت قرمز کنید.

یادتان باشد که رژیم غذایی سالمندان در دوره پاندمی کرونا، باید تامین کننده مواد مغذی موردنیاز بدن‌شان باشد. استفاده از ماهی، امگا۳ بدن را تامین می کند و تاثیر مستقیمی در تقویت سیستم ایمنی فرد ایفا می‌کند.

خلاصه مطلب

رعایت رژیم غذایی در سنین جوانی شاید تنها با انگیزه تناسب اندام باشد؛ اما با افزایش سن، اهمیت سلامتی بسیار پررنگ‌تر می‌شود. پس بدیهی است که رژیم غذایی سالمندان در دوران کرونا اهمیت زیادی داشته باشد. با درنظر گرفتن نکات ذکرشده می‌توانید رژیم مناسبی را رعایت کنید.

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *