بهترین رژیم غذایی در ماه رمضان

 بهترین رژیم غذایی در ماه رمضان

با فرارسیدن ماه مبارک رمضان، احتمالا به این فکر افتاده‌اید که چگونه باید یک رژیم غذایی مناسب برای ماه رمضان داشته باشید و چطور برنامه غذایی‌تان را تنظیم کنید که چاق نشوید. در واقع، برای این‌کار کافی است تا براساس یک اصول مشخص عمل کنید و بدون اضافه وزن یا تغییر در کالری‌های دریافتی در این ماه، روزه بگیرید.

در ادامه باهم تغذیه مناسب در ماه رمضان را بررسی می‌کنیم و بهترین سبک رژیم غذایی مناسب برای ماه رمضان بدون اضافه وزن را معرفی می‌کنیم.پس تا پایان همراه ما باشید!

چرا در ماه رمضان چاق می‌شویم؟

یکی از رایج‌ترین تجربیات اکثر ما در ماه رمضان، اضافه وزن است. برای عده زیادی تعجب آور است که چگونه در یک ماه که تنها وعده غذایی افراد در سحر و افطار است، اضافه وزن ایجاد می‌شود. مگر در این ماه بیشترین میزان گرسنگی را تجربه نمی‌کنیم؟ پس، چرا باید دچار اضافه وزن شویم؟!

در پاسخ به این سوال باید گفت که رژیم غذایی مناسب برای ماه رمضان چندان پیچیده و خاص نیست، اما بدیهی است که اگر دچار اضافه وزن شده باشید، می‌توان گفت که اصلا تغذیه مناسب در ماه رمضان را رعایت نکرده‌‌اید.

مصرف کالری زیاد و خوردن افراطی خوراکی‌های مختلف به‌دلیل نگرانی از گرسنگی طی روز، اصلی‌ترین عامل اضافه وزن در ماه رمضان است. در ادامه نکاتی در خصوص رژیم غذایی مطلوب برای ماه رمضان خواهیم گفت که از اضافه وزن شما جلوگیری می‌کند و تغذیه مناسب در ماه رمضان را به شما معرفی می‌کند.

رژیم غذایی مناسب برای ماه رمضان چیست؟

اگر سراغ متخصصین حوزه تغذیه در اپلیکیشن کالری شمار زیره بروید، در رژیم غذایی مناسب برای ماه رمضان برای‌تان سه وعده غذایی مطلوب قرار می‌دهند تا نظم طبیعی بدن‌تان حفظ شود. پس می‌توان گفت که در رژیم غذایی منظم برای ماه رمضان، شما صبحانه را به‌عنوان وعده افطار، ناهار را در وعده شام و شام را در وعده سحر میل می‌کنید.

به این ترتیب، هیچ کم و کاستی در رژیم‌تان وجود نخواهد داشت. نکته قابل توجه در این رژیم عدم مصرف شیرینی‌های زیاد مثل زولبیا بامیه، خرما و انواع شله زرد و فرنی است. برای تامین انرژی روزانه در ماه رمضان، باید تغذیه مطلوبی داشته باشید تا با کالری مناسب و حجم مناسب، به تعادل برسید.

تغذیه مناسب در ماه رمضان

ویژگی تغذیه مناسب در ماه رمضان چیست؟

رژیم غذایی برای ماه رمضان باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد تا فرد دچار اضافه وزن نشود. علاوه‌بر اضافه وزن، آسیب‌های ناشی از مصرف زیاد شیرینی جات، موجب اختلال در سلامت فرد می‌شود. پس اگر روزه‌دار هستید، حتما این نکات را درنظر بگیرید.

۱- شیرینی‌جات را حذف کنید!

یکی از عادات ما ایرانیان، استفاده از حجم زیادی از شیرینی‌جات در سفره افطار است. در رژیم غذایی مخصوص ماه رمضان باید مصرف خرما، زولبیا بامیه و خوراکی‌های شیرین را محدود کنید. یادتان باشد که گرسنگی طی روز، مجوزی برای مصرف این خوراکی‌ها نیست.

۲- خوراکی‌های آب دار مصرف کنید!

یکی از بهترین کارهایی که می‌تواند تشنگی شما را کنترل کند، مصرف خوراکی‌های آب دار است. استفاده از میوه و سبزی بهترین گزینه برای این‌کار است. یادتان باشد که در برخی مواقع شما تشنگی را به گرسنگی تعبیر می‌کنید و کالری اضافی دریافت می‌کنید. در رژیم غذایی مناسب جهت ماه رمضان باید میزان فیبر مصرفی را افزایش دهید، آب بنوشید و خوراکی‌های آب‌دار مصرف کنید.

۳- نان سبوس دار استفاده کنید!

یکی از مهم‌ترین خوراک سفره افطار، نان‌های شیرمال، فانتزی، بربری و تافتون است. توجه داشته باشید که برای تناسب اندام لازم است تا رژیم غذایی مناسب برای ماه رمضان انتخاب کنید.

نان‌ سبوس‌دار تنها نان مجاز در این رژیم غذایی است. سعی کنید تا حد امکان از نان سنگک و نان سبوس دار استفاده کنید. نان‌هایی که رنگ تیره‌تری دارند، برای این منظور بهتر و مناسب‌تر هستند.

۴- سالم خوری کنید!

در رژیم غذایی برای ماه رمضان باید مصرف هر گونه غذای ناسالم، دارای مواد نگهدارنده و فست فود را فراموش کنید. یادتان باشد که سالم خوری تنها راه سلامتی و تامین نیاز بدن در روزهای ماه مبارک رمضان است. مصرف خوراکی‌های دارای مواد نگهدارنده موجب تشنگی، اختلال گوارشی و موارد این‌چنینی می‌شود. مصرف نوشیدنی‌های طبیعی و بدون گاز نیز، در این توصیه قابل توجه است.

۵- حد و مرز سیری مشخص کنید!

یکی از مهم‌ترین کارهایی که در رعایت‌ رژیم غذایی متناسب برای ماه رمضان باید درنظر بگیرید، تعیین حد و مرز برای احساس سیری است. گاهی ولع خوراکی‌های متنوع موجب می‌شود تا متوجه احساس سیری‌تان نشوید. پس سعی کنید برای خودتان با تهیه بشقاب یا سینی محدود، خوراکی‌های مجاز را قرار دهید و حد و مرز سیری‌تان را درنظر بگیرید.

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *