رژیم غذایی مونو یا تک خوری

 رژیم غذایی مونو یا تک خوری

رژیم غذایی مونو یا رژیم غذایی تک خوری، الگویی ساده است که در آن، تنها یک ماده یا گروه غذایی مصرف می‌شود. آنان که طرفدار رژیم غذایی تک خوری‌اند، بر این باور هستند که این سبک می‌تواند به سرعت باعث کاهش وزن شود. باورها بر این است که آنچه باعث کاهش وزن بر اثر رژیم غذایی مونو می‌شود، سادگی چیزی است که افراد می‌خورند، نه میزان آن. به این معنا که در رژیم غذایی تک خوری، می‌توان به هر میزان که خواستید از آن ماده یا گروه غذایی بخورید. تنها رعایت عنوان آن برای رسیدن به این مقصود کافیست.

از طرف دیگر، برخی بر این باورند که این سبک غذایی، پایه و اساس علمی نداشته و عوارض متعددی را در پی دارند. با در نظر گرفتن ضد و نقیض، قصد داریم به معرفی رژیم غذایی مونو، فواید و مضرات آن اشاره کنیم.

رژیم غذایی مونو چیست؟

رژیم غذایی مونو یا منوتروفیک، الگویی است که شامل خوردن یک مادۀ غذایی به مدتی مشخص است. این رژیم غذایی از سال ۲۰۱۶ به بعد، به شهرت زیادی رسیده است و عدۀ زیادی به دنبال آن هستند؛ چرا که تنها با رعایت کردن یک قانون ساده، در مدتی کوتاه می‌توان به وزن ایده‌آل رسید. مدل‌ها و سبک‌های مختلفی از رژیم غذایی مونو وجود دارد؛ اما چند مورد از آن‌ها به محبوبیت زیادی رسیده‌اند.

این رژیم در حالت عمومی، چیزی حدود دو هفته طول می‌کشد و بیشتر از آن توصیه نشده است. هنگامی که رژیم غذایی تک خوری را دنبال می‌کنید، تنها یک غذا برای چند روز یا چند هفته مصرف می‌شود. تخم مرغ، موز، انواع میوه‌ها، سیب زمینی و حبوبات،‌ از جمله رایج‌ترین مواد خوراکی هستند که در این رژیم غذایی گنجانده شده‌اند.

دستورالعمل خاص و مشخصی برای مدت زمان آن در نظر گرفته نشده است. بلکه این مورد، بیش از هر چیز به وضعیت جسمانی، سوابق پزشکی، اهداف و سبک زندگی فرد بستگی دارد. برخی‌ها با هدف پاک‌سازی بدن از سموم اقدام به پیش گرفتن این رژیم می‌کنند. یکی از بهترین رژیم‌های تک خوری برای سم‌زدایی، مصرف یک یا دو هفته‌ای میوه‌جات خام است. آب‌میوه‌های طبیعی نیز در این رژیم جایگاه خوبی دارند.

آنان که با هدف کاهش وزن به دنبال رژیم غذایی مونو هستند، لازم است که پس از اتمام دوره، مراقبت‌های لازم را مبنی بر عدم بازگشت به وضعیت جسمانی سابق پیش بگیرند. در بعضی مواقع، رژیم غذایی مونو ممکن است مبتنی بر گوشت یا لبنیات نیز باشد. از آنجا که این رژیم مبتنی بر تحقیقات و مستندات علمی نیست، به هیچ وجه نمی‌توان در مورد صحت نتایج آن اظهار نظر کرد؛ اما شواهد می‌توانند تا حدودی راهنما باشند.

رژیم غذایی تک خوری

رژیم تک خوری تا چه حد ایمن است؟

اکثر محققان، نظریات مشترک در خصوص این رژیم غذایی دارند. آنان معتقدند که هرچند این رژیم می‌تواند به سرعت باعث F شود، اما آنچه از آن مطمئنیم، سوء تغذیه و تحلیل عضلانی ناشی از آن است. این به آن معناست که برای کاهش وزن در آینده، احتمالاً با مشکلات دیگری دست و پنجه نرم خواهیم کرد.

همچنین، تجربیات مشترک نشان داده‌اند که احتمال بازگشت به وزن سابق بر اثر پیش گرفتن مجدد عادات غذایی زیاد است.

از آنجا که رژیم غذایی مونو با هدف کاهش وزن چشمگیر طراحی شده، منطقی است استنتاج کنیم که کالری دریافتی روزانۀ ما به شکلی چشمگیر کاهش یافته است. بعضی‌ها بر این باورند که محدود کردن فرآورده‌هایی همچون نمک، قند و چربی‌ها می‌تواند باعث کاهش میل شدید به آن شود. به این ترتیب، ممکن است که این رژیم غذایی با هدف اصلاح سبک تغذیه‌ای نیز پیش گرفته شود.

عوارض و ریسک‌‌های رژیم مونو

اولین عارضه‌ای که این رژیم غذایی دارد، محروم ماندن بدن از بسیاری از گروه‌های مواد غذایی است. مثلاً آنان که رژیم مبتنی بر میوه را پیش می‌گیرند، به احتمال زیاد از بسیاری از کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها محروم خواهند ماند. هرچند که دورۀ این رژیم غالباً باید کوتاه باشد اما محرومیت بدن به مدت کوتاه نیز می‌تواند باعث بروز آسیب شود. مثلاً رژیم مبتنی بر ماهی، فاقد ویتامین C و فیبر است. بنابراین، احتمال آسیب دیدگی سیستم ایمنی و بروز مشکلات گوارشی وجود دارد.

ترویج سیستم غذایی که مبتنی بر مصرف یک گروه از مواد غذایی است، ممکن است باعث تشویق افراد به سمت عادات غذایی ناسالم باشد. هرچند که شاید پس از مدتی، تک خوری اتفاق نیافتد، اما اثرات آن در سبک زندگی پدیدار شوند. همچنین، چاقی یا لاغری بر اثر آن نیز احتمال بروز دیابت نوع ۲ را در پی دارد. از طرف دیگر، رژیم تک خوری، بسیار محدودکننده و ناپایدار است. بنابراین، طبیعی است که در طی دورۀ آن، احساس ضعف و خستگی زیادی داشته باشید.

زیره

0 دیدگاه

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *