رژیم فیبر

 رژیم فیبر

اگر اهل رژیم غذایی و لاغری باشید، احتمالا توصیه‌های زیادی مبنی بر استفاده از فیبر شنیده‌اید. رژیم لاغری با فیبر یکی از بهترین گزینه‌هایی است که می‌توانید با انتخاب آن، سلامتی خود را تضمین کنید. رژیم فیبر با حجم زیادی از فیبر، تغذیه روزانه را برنامه‌ریزی می‌کند. این ماده خوراکی در بدن بدون هضم شدن، دفع می‌شود و احساس سیری را در انسان ایجاد می‌کند.

اگر می‌خواهید از معجزه رژیم فیبر آگاه شوید، در ادامه همراه ما باشید!

فیبر چیست؟

برای بررسی دقیق رژیم فیبر، باید به‌طور دقیق بدانید که فیبر چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟ فیبر در بسیاری از سبزیجات، میوه‌ها، آجیل‌ها و غلات وجود دارد. با استفاده از فیبر می‌توانید بدن‌تان را سلامت نگهدارید. بدن انسان توانایی هضم فیبر را ندارد؛ اما نکته مثبت این‌جاست که فیبر بعد از ورود به دستگاه گوارش، چربی‌ها، کلسترول و مواد سمی را به همراه خود از بدن خارج می‌کند.

همین موضوع به سلامت قلب و دستگاه گوارش کمک زیادی می‌کند. در کنار این مزایا، لاغری با فیبر به‌ جهت احساس سیری زیاد نکته مثبت استفاده از فیبر محسوب می‌شود. فیبرها در دو گروه محلول و غیرمحلول وجود دارند که در ادامه به بررسی دقیق آن می‌پردازیم.

۱- فیبر غیرمحلول

فیبرهای غیرمحلول با کمک به بهبود گوارش و افزایش سرعت گوارش، ریسک ابتلا به یبوست را کاهش می‌دهند و حجم مدفوع را تاحد زیادی افزایش می‌دهند. نمونه‌هایی از خوراکی‌های دارای فیبر غیرمحلول مانند: سبزیجات ریشه دار مانند کلم بروکلی، هویج، خیار، لوبیا و کدو.

۲- فیبر محلول

فیبرهای محلول مانند ژل عمل می‌کنند و با جذب آب در بدن کمی حجیم‌تر می‌شوند. ماندگاری بیشتر این نوع فیبر در معده موجب سیری بیشتر می‌شود. لاغری با فیبر به همین شکل انجام می‌شود. موادغذایی مثل آجیل، لوبیا، عدس، نخود و جو دو سر از جمله فیبرهای محلول هستند. رژیم فیبر با این نوع از فیبر موجب سیری طولانی مدت می‌شود.

رژیم فیبر چگونه است؟

رژیم فیبر

اگر بخواهید با هرم غذایی و اصول تغذیه صحیح آشنا شوید، باید نگاهی دقیق به این هرم کنید و درک میزان حجم خوراکی‌های موردنیاز بدن طی روز را به خوبی متوجه شوید.رژیم فیبر با درنظر گرفتن تمام نیازهای بدن در تغذیه روزانه، برنامه مشخصی با مصرف فیبر زیاد تدارک می‌بیند تا بتوانید گرسنگی‌ را کاهش دهید و ساعات زیادی را سیر بمانید؛ سپس، میزان زیادی از چربی بدن را به‌وسیله فیبر دفع کنید و سم زدایی مطلوبی انجام دهید. لاغری با فیبر در صورتی‌که طبق اصول انجام شود، بسیار سلامت و مطلوب است.

اگر بدانید که بشقاب سلامت چیست، به‌راحتی می‌توانید با درک نیاز بدن در هر وعده از غذا، رژیم فیبر را رعایت کنید. کافی است در تمامی وعده‌های غذایی طبق توصیه کالری شمار زیره، فیبر و خوراکی‌های لازم را مصرف کنید و با پایبندی به کالری شماری و درک اهمیت خوراکی‌های مختلف، رژیم‌تان را ادامه دهید.

مزایای رعایت رژیم فیبر چیست؟

رژیم فیبر مزایای بسیار زیادی دارد و بر همین اساس، در سبک تغذیه سالم جایگاه ویژه‌ای ایجاد کرده است. استفاده از خوراکی‌های فیبردار موجب می‌شود تا گوارش بهتری داشته باشید و به خوبی راه طولانی و شیرین لاغری با فیبر را دنبال کنید.

در ادامه به مزایای رژیم فیبر اشاره می‌کنیم:

۱- سیری و کاهش وزن

یکی از بهترین مزایای رژیم فیبر، احساس سیری طولانی مدت بعد از مصرف فیبر است. فیبر کمک می‌کند تا بدن به‌خوبی احساس سیری را حفظ کند و با کاهش وزن مطلوب، به هدف اصلی در کنار سبک زندگی سالم نزدیک شود. لاغری با فیبر با همین ویژگی مطلوب فیبرها امکان‌پذیر است.

۲- کاهش ریسک بیماری‌های قلبی

یکی از بهترین اثراتی که مصرف فیبر بر بدن انسان می‌گذارد، کاهش ریسک بیماری‌های قلبی است. فیبر در بدن با کاهش فشار خون، کلسترول خون و تری گلیسیرید خون موجب می‌شود تا قلب دچار آسیب نشود. در واقع، فیبر با کاهش ریسک فاکتورها موجب سلامت ماندن قلب می‌شود.

۳- کاهش ریسک دیابت

یکی از بهترین مزایای رژیم فیبر، کاهش ریسک دیابت است. معمولا افرادی که به‌وسیله لاغری با فیبر تجربه کاهش وزن دارند و این رژیم غذایی را به سبک زندگی دائم تبدیل کرده‌اند، کم‌تر دچار مشکلات افزایش قند خون می‌شوند.

فیبر محلول، موجب کاهش سرعت خالی شده معده می‌شود و همین موضوع با ایجاد گوارش آهسته، افزایش ناگهانی قند خون را کاهش می‌دهد و ریسک دیابت را کنترل می‌کند.

۴- سلامت دستگاه گوارش

فیبرهای غیرمحلول موجب می‌شوند تا یبوست کاهش پیدا کند و نفخ شکم بهبود یابد. همین موضوع تعادل مطلوبی در دستگاه گوارش ایجاد می‌کند. در این میان، فیبرهای محلول موجب جذب آب و تخمیر دستگاه گوارش می‌شوند و همین موضوع به سلامت دستگاه گوارش کمک زیادی می‌کند. سم زدایی با فیبر مثل رژیم سم زدایی یا رژیم پاکسازی بدن عمل می‌کند.

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *