رژیم کتوژنیک

 رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک چیست و به چه کسانی توصیه می شود؟

این رژیم ۲۰ سال پیش توسط دکتر اتکنز پایه گذاری شد. در این رژیم مقدار کربوهیدارت ها به حداقل ممکن رسیده است (حدود ۱۰ درصد) و مقادیر چربی و پروتئین افزایش یافته.

در حالت عادی بدن به ۵۵ درصد کربوهیدارت ۲۵ درصد پروتئین و ۳۰ درصد چربی نیازمند است.

در رژیم کتو این تعادل به این ترتیب تغییر می یابد ۹۰ درصد چربی و پروتئین؛ ۱۰ درصد کربوهیدرات این رژیم مورد تایید ما نیست چرا که سوخت اصلی بدن از کربوهیدرات ها تامین می گردد و عدم مصرف ان علی الخصوص در دراز مدت ممکن است عوارض غیرقابل بازگشتی را به همراه داشته باشد.

چگوته افزایش وزن سالم داشته باشیم؟

رژیم کتوژنیک میتواند تاثیر درمانی نیز داشته باشد:

به چه افرادی رژیم کتوژنیک رو توصیه میکنیم:

  • در سرطان ها: چرا که رشد سلول های سرطانی با قند رخ می دهد و این رژیم برپایه پروتئین و چربی ست.
  • در افراد صرعی: هنگامی که فرد در حال اجرای رژیم کتوژنیک است، بدن او کربوهیدرات کافی را برای سوختن و تامین انرژی دریافت نمی کند، بنابراین باید به جای آن از چربی استفاده کند.

سوزاندن چربی (چربی سوزی)برای تامین انرژی باعث می شود اسیدهایی به نام کتون در بدن ایجاد شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد، بدن به اصطلاح در حالت کتوز قرار می گیرد؛ برای رسیدن به این هدف، فرد باید برای مدت قابل توجهی به این رژیم غذایی پایبند باشد. صرع یک بیماری متابولیک است و یک نظریه این است که رژیم کتوژنیک از طریق تغییر متابولیسم از کربوهیدارت ها به چربی ها میتواند موثر باشد.

رژیم کتو منجر به تغییرات متابولیکی در خون و مایع مغزی نخاعی می شود و این تغییرات به همراه سایر عوامل ممکن است باعث تغییر در تحریک پذیری نورون ها شده و به گفته کارشناسان، این مسئله می تواند تاثیر مثبتی بر روی تشنج فرد بگذارد.

رژیم کتوژنیک برای تأثیرگذاری زمان بر می باشد. برای دیدن مزایا، افراد باید حداقل ۳ ماه پس از رسیدن بدن به حالت کتوز، با آن ادامه دهند.

ما چه زمانی این رژیم را ارائه می دهیم؟

ما زمانی این رژیم را ارائه می دهیم که فرد به صورت افراطی به خوردن علاقمند است از انجایی که این رژیم برپایه تغذیه محدودی که دارد دست فرد را برای خوردن باز می گذارد شاید از لحاظ ذهنی مدتی محدود پاسخ به خوردن را برای شخص به خوبی به ارمغان بیاورد. ولی با توجه به نوع تغذیه خاص ان در درازمدت قابل اجرا نیست.

زیره

پست های مرتبط

1 نظر

  • داشتن یک وب سایت برای من بسیار شگفت انگیز است که به نفع دانش من مفید است.
    با تشکر مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *