علت پرخوری قبل از پریود

 علت پرخوری قبل از پریود

علت پرخوری قبل از پریود چیست؟ بعضی از خانم‌ها ممکن است با افزایش اشتها پیش از دوران قاعدگی روبرو شوند. آنان در این زمان اشتیاق زیادی به خوردن خوراکی‌های خاص، غذاهای شیرین و چرب پیدا می‌کنند. شاید شما نیز به عنوان یک زن، چنین تجربه‌ای را داشته‌اید. اما واقعاً علت افزایش اشتها قبل از پریود چیست؟ پرخوری قبل از پریود، گاها نشان دهندۀ اختلالات ناخوشی پیش قاعدگی یا PMDD است. به این معنا که شاهد یک میل شدید و خارج از کنترل به مصرف مقادیر زیادی غذا می‌شوند.

زنان زیادی ممکن است به پرخوری قبل از پریود مبتلا شوند. در صورتی که علت پرخوری قبل از پریود ناشی از سندروم پیش قاعدگی باشد، فرد ممکن است دچار آکنه، نفخ، اسهال، یبوست، خستگی یا دردناک شدن پستان‌ها نیز گردد. با این حال، علت افزایش اشتها قبل از پریود می‌تواند ناشی از علل دیگری نیز باشد؛

علائمی که نشان از افزایش اشتها در روزهای پیش از قاعدگی دارند را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • میل به غذا خوردن در حالی که فرد گرسنه نیست و یا حتی احساس سیری می‌کند.
  • احساس پشیمانی و ناراحتی بعد از خوردن مقادیر زیاد غذا
  • میل به غذا خوردن در تمام طول روز و بدون در نظر گرفتن زمان و مکان
  • خوردن حجم زیادی از خوراکی‌های مختلف در وعده‌های غذایی و میان وعده‌ها

علت پرخوری قبل از پریود چیست؟

علت پرخوری قبل از پریود، بیش از هر چیز ناشی از تغییرات فیزیولوژی بدن است. بنا بر پژوهش‌هایی که در این زمینه انجام شده، هورمون‌های تخمدان نقشی مهم در پیدایش این وضعیت دارند. محققان در بررسی‌هایی که پیرامون علت افزایش اشتها قبل از پریود انجام داده‌اند، دریافته‌اند که در مراحل قبل از شروع قاعدگی، مقادیر زیادی از هورمون پروژسترون در بدن زنان یافت شده است.به بیان ساده، افزایش هورمون پروژسترون را می‌توان دلیل اصلی و علت پرخوری قبل از پریود دانست. زمانی که این اتفاق می‌افتد، فرد تمایلی زیاد به مصرف مواد غذایی سرشار از کربوهیدرات و قندها پیدا می‌کند. این امر به نوبۀ خود می‌تواند باعث ایجاد نارضایتی در خانم‌ها شود.

در بدن انسان، هورمون‌های متعددی وجود دارند که باعث کنترل عملکردهای مختلف بدن می‌شوند. یکی از این هورمون‌ها، لپتین است که باعث ایجاد احساس سیری می‌شود. وقتی به اندازۀ کافی غذا خورده‌ایم، این هورمون شروع به ترشح شدن می‌کند و ما کم کم احساس سیری می‌کنیم. تأثیر هورمون استروژن بر بدن نیز به شکلی مشابه است.بنابراین، هرگاه میزان استروژن در بدن زیاد شود، اشتهای فرد نیز به تبع آن کمتر می‌شود. در زنان، سطح استروژن در روزهای پیش قاعدگی کمتر می‌شود. به همین علت، مغز پیامی که برای دریافت احساس سیری است را دیرتر دریافت می‌کند. به این ترتیب، این احتمال که پرخوری بیشتری صورت گیرد، وجود خواهد داشت.

وقتی سطح استروژن کم می‌شود، هورمون پروژسترون بیشتر از قبل ترشح شده و باعث تحریک اشتها می‌شود. بنابراین، می‌توان نتیجه گرفت که علت پرخوری قبل از پریود، بیش از هر چیز دیگر وابسته به تغییرات هورمونی در بدن است.

علت پرخوری قبل از پریود

چگونه می‌توان از پرخوری پیش از قاعدگی جلوگیری کرد؟

اولین و مهم‌ترین گام برای کنترل و پیشگیری از پرخوری قبل از پریود، تشخیص وجود این رویداد است. لازم است این نکته را نیز تشخیص دهید که چه زمان ممکن است دچار پرخوری شوید. با این حال، احتمال اینکه دچار این رویداد شده باشید، زیاد است. پس بهتر است با راهکارهایی که در ادامه می‌گوییم، پرخوری خود را کنترل کرده تا ضررهای ناشی از آن را به حداقل برسانید.

  • غذای خود را هوشمندانه انتخاب کنید: هرچند که پرخوری قبل از پریود تا حدودی خارج از کنترل است، اما سعی کنید تا حد ممکن هر آنچه می‌خورید را یادداشت کنید. استفاده از اپلیکیشن کالری شمار زیره می‌تواند راهی مطمئن و دقیق برای کنترل کردن مصرف غذا در دوران پیش از قاعدگی باشد.

بیشتر بخوانید: کالری شماری چیست و چه مزایایی دارد؟

  • غذاهای سالم بخورید: تا حد امکان از غذاهای سالم استفاده کنید. میل به مصرف کربوهیدرات و قند در روزهای قبل از پریود بیش از هر چیز دیگری است. با این حال، تلاش کنید تا حد ممکن از سبزی‌ها، میوه‌جات، انواع لوبیاها، دانه‌ها و غلات کامل استفاده کنید. مصرف زیاد فیبر باعث می‌شود تا مدت طولانی‌تری احساس سیری کنید. مصرف کافئین و لبنیات را نیز تا حد ممکن کاهش دهید.
  • میان وعده‌هایتان را سالم کنید: میل به مصرف هله هوله در روزهای قبل از پریود بیش از هر زمان دیگر خواهد بود. میان وعده‌ها نقشی اساسی در پرخوری شما خواهند داشت. بنابراین، سعی‌تان بر این باشد که میان وعده‌های خود را سالم کرده و از اسموتی‌ها، میوه‌ها و غذاهای سبکی که در خانه تهیه می‌کنید استفاده کنید.

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *