عوارض کاهش وزن برای خانم ها

 عوارض کاهش وزن برای خانم ها

کاهش وزن خانم ها به خصوص با تکنیک های گرسنگی در طولانی مدت منجر به عوارض جانبی بسیاری می شود. شاید یکی از مشهودترین عوارض کاهش وزن این مورد باشد که وقتی افراد خیلی سریع لاغر می شوند قادر به ثابت نگه داشتن وزن کم شده نیستند. پژوهش ها نشان دادند حدود دو سوم این افراد بعد از کاهش وزن دوباره به وزن قبلی باز می گردد و حتی از مقدار وزن اولیه نیز بیشتر می شود. این تنها یکی از راه های کاهش وزن خیلی است که به ضررتان تمام می شود. در ادامه به شما نشان خواهیم داد که ضررهای کاهش وزن برای خانم ها نسبت به بهره مندی از آن بیشتر خواهد بود.

عوارض کاهش وزن برای خانم ها :

اختلال قاعدگی

یکی از عوامل مهم تنظیم قاعدگی در زنان وجود مقادیری کافی از ویتامین در بدن آنهاست. چون برنامه های کاهش وزن منجر به از دست دادن ویتامین و درنتیجه کمبود ویتامین می شود. پس ایجاد اختلال قاعدگی پس از گذشت چند هفته از شروع برنامه کاهش وزن، امری کاملا طبیعی به نظر می رسد و جای هیچ نگرانی وجود ندارد، نیازی هم نیست که به این دلیل به متخصصین زنان و زایمان مراجعه شود. ولی فراموش نکنید که بعضی از زنان در سن بالای ۴۵ سال هستند و این دسته متاسفانه زمانی را برای لاغری خود انتخاب کرده اند که به طور طبیعی اختلال قاعدگی دارند زیرا این وقت نزدیک به سن یائسگی است و پیدایش اختلالات قاعدگی در این سنین امری طبیعی به شمار می رود.
• عواقب بالقوه کمبود مواد مغذی
• کاهش انرژی
• موها و ناخن های شکننده
• ریزش مو
• خستگی شدید
• کاهش عملکرد سیستم ایمنی
• تضعیف استخوان ها و پوکی استخوان

زنانی هم هستند که در اثر چاقی مفرط از اختلالات قاعدگی مادام العمر شکایت دارند اختلالات این زنان نیز با کاهش وزن از بین می رود.

کاهش وزن خانم ها

کم شدن سرعت سوخت و ساز

کاهش وزن معمولا به دلیل کمبود شدید کالری اتفاق می افتد برای مثال افرادی که از ۳۰۰۰ کالری در روز به ۱۲۰۰ کالری می روند. مشکل اینجاست که بدن این تغییر را به علت کمبود و محدودیت منابع غذایی شناسایی می کند و به همین دلیل بدن به حالت قحطی می رود. در نتیجه، سرعت سوخت و ساز پایین می آید تا بدن انرژی ذخیره کند و تمایل آن به ذخیره چربی نیز بیشتر می شود. پژوهشگران با بررسی رژیم های غذایی بسیار کم کالری به این نتیجه رسیدند که شرکت کنندگان در این نوع رژیم ها هرچقدر وزنشان کمتر می شود سرعت سوخت و سازشان نیز پایین تر می آید. در نهایت این کندی سرعت سوخت و ساز منجر شد شرکت کنندگان دوباره وزنشان بازگردد و حتی اضافه وزنشان از ابتدای کار نیز بیشتر شود.

همچنین بخوانید:رژیم کتوژنتیک

کم شدن آب بدن

در دو هفته اول لاغری به دلیل از دست دادن وزن آب بدن شاهد کاهش وزن هستید به خصوص در رژیم های کم کربوهیدرات یا بدون کربوهیدرات که بدن آب زیادی از دست می دهد. به همین دلیل رژیم کتوژنیک برای کاهش وزن سریع انتخاب می شود. مشکل این است که از دست دادن مرتب آب بدن منجر به عوارض جانبی مانند یبوست، سردرد، گرفتگی عضلات و بی انرژی بودن می شود.

مضر برای سلامتی روان

اگر خیلی وزن کم کردید ممکن است منجر به ایجاد مشکلات روانی شود. اگر شخصی برای رسیدن به وزن و اندام مورد نظرش صبر نکند ممکن است دچار مشکلاتی مانند دیسمورفیا بدن، آناروکسیا یا بولیمیا شود. بعضی افراد هم رژیم را با طرز فکر اگر به X برسم پس Y هم بدست آوردم شروع می کنند. برای مثال اگر وزن کم کنم پس شاد خواهم بود و یا اگر وزن کم کنم پس عشقم را پیدا می کنم. بنابراین وقتی بعد از کاهش وزن به هدف شان نرسند دچار مشکلات روانی و حتی مشکل با تصور بدنی خود می شوند.

نتیجه

متاسفانه در جامعه امروزی به دلیل تعصبات غیر منطقی و ناعاقلانه ای که میان گروهی از خانم ها اتفاق افتاده هست،این خانم ها به دنبال هر راهی برای کاهش وزن هستند ولی از مضرات آن غافل هستند.اگر می خواهید به عوارض کاهش وزن دچار نشوید باید به بدانید که لاغری و کاهش وزن نیازمند تغییر سبک زندگی طولانی مدت است. تعادل در رژیم غذایی و برنامه ورزشی را فراموش نکنید و از فکر رژیم بودن خارج شوید و این روند را به صورت سبک زندگی دنبال کنید. اگر هدفتان کوتاه مدت (مانند زیبا بودن در یک لباس که می خواهید برای مهمانی بپوشید) باشد، باید این را بدانید که اصلا هدفتان کاهش وزن نیست و وزنی که کم می کنید دوامی نخواهد داشت و دوباره به حالت قبل باز می گردد.

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *