عوارض کاهش وزن در مدت زمان کوتاه

 عوارض کاهش وزن در مدت زمان کوتاه

امروزه افزایش وزن و چاقی در جامعه به بالاترین میزان خود رسیده است.از این رو افرادی که وزن بالایی دارند به دنبال سریع ترین راه برای کاهش وزن خود هستند.کاهش وزن مناسب و توصیه شده در سراسر دنیا برابر است با ۱-۰.۵ کیلو گرم در هفته، کاهش بیش از این مقدار به عنوان کاهش وزن سریع شناخته شده و توصیه نمی شود.خیلی از افراد برای سریع تر کردن روند کاهش وزن خود دست به اقداماتی میزنند که عوارض جبران ناپذیری برای سلامتی این اشخاص به وجود می آورد.در این مقاله مجله سلامتی زیره به عوارض کاهش وزن در مدت زمان کوتاه اشاره خواهیم کرد.پس با ما همراه باشید.

عوارض کاهش وزن در مدت زمان کوتاه

هرچه کاهش وزن سریع تر اتفاق بیفتد ویتامین ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی مورد نیاز بدن بیشتر از دست می رود و این کمبود مواد مغذی عوارض متعددی را به دنبال دارد، از جمله: ریزش مو، شکننده شدن ناخن ها، خستگی شدید، تضعیف سیستم ایمنی و پوکی استخوان ها.

یکی از مهم ترین عوارض کاهش وزن سریع از دست دادن ماهیچه های بدن می باشد.

رژیم های غذایی بسیار کم کالری بدن را مجبور می کند تا برای تامین انرژی بافت عضلانی را نیز بشکند. با از دست دادن بافت عضلانی باید با فرم زیبای بدن خود خداحافظی کنید و سرعت سوخت و ساز نیز کم می شود. عضله از نظر سوخت و ساز نسبت به چربی خیلی فعالتر است یعنی نیم کیلو عضله کالری بسیار بیشتری نسبت به نیم کیلو چربی می سوزاند. در واقع از دست دادن بافت عضلانی با سوزاندن کالری کمتر در طول روز برابر است. تثبیت بافت عضلانی کمک می کند سوخت و ساز بالا بماند. تراکم مواد معدنی استخوان نیز ممکن است با کاهش وزن سریع کاهش بیابد این یعنی در خطر پوکی استخوان قرار می گیرید.در طی کاهش وزن سریع بدن می تواند به شدت دهیدراته شود و این از دست دادن آب بدن منجر به یبوست، سردرد، گرفتگی و درد ماهیچه ها و کاهش انرژی می شود.

کاهش وزش سریع سطح سوخت و ساز فرد را پایین می اورد.

این کاهش معمولا به دلیل کمبود شدید کالری اتفاق می افتد برای مثال افرادی که از ۳۰۰۰ کالری در روز به ۱۲۰۰ کالری می روند. مشکل اینجاست که بدن این تغییر را به علت کمبود و محدودیت منابع غذایی شناسایی می کند و به همین دلیل بدن به حالت قحطی می رود. در نتیجه، سرعت سوخت و ساز  پایین می آید تا بدن انرژی ذخیره کند و تمایل آن به ذخیره چربی نیز بیشتر می شود. پژوهشگران با بررسی رژیم های غذایی بسیار کم کالری به این نتیجه رسیدند که شرکت کنندگان در این نوع رژیم ها هرچقدر وزنشان کمتر می شود سرعت سوخت و سازشان نیز پایین تر می آید. در نهایت این کندی سرعت سوخت و ساز منجر شد شرکت کنندگان دوباره وزنشان بازگردد و حتی اضافه وزنشان از ابتدای کار نیز بیشتر شود.

عوارض کاهش وزن

خطر بروز سنگ کیسه صفرا

بر اساس پژوهش ها حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد افرادی که کاهش وزن شدید را تجربه کردند ممکن است دچار سنگ کیسه صفرا شوند. کیسه صفرا دارای صفرایی است که کبد می سازد. کیسه صفرا، صفرا را در روده کوچک آزاد می کند تا مولکول های چربی در آنجا را بشکند. کاهش وزن سریع خطر شکل گیری سنگ های کوچک در کیسه صفرا را افزایش می دهد. این سنگ ها منجر به گرفتگی می شوند که برای درمان مجبور به برداشتن کیسه صفرا با جراحی می شوید.

 

سایر عوارض شامل : مشکلات روحی روانی مثل کم خوری و یا پرخوری عصبی، احساس ضعف و گرسنگی دائمی، ایجاد کبد چرب.

نتیجه

هرکاری که در دنیا موانع و سختی های خودش را دارد.اما خیلی از افراد همیشه به دنبال ساده ترین و آسان ترین راه برای دستیابی به اهداف و خواسته های خود هستند،و همیشه این افراد به بن بست رسیده و حتی باعث از دست دادن چیز های دیگر زندگی خویش میشوند.کسانی که واقعا به دنبال کاهش وزن خود هستند اول از همه باید به یک متخصص مراجعه کرده و طبق برنامه ای که به آن داده می شود باید پیش برود و به صورت اصولی وزن خود را کاهش دهد.گول قرص ها و دیگر خوردنی های کاهش وزن  سریع را نخورید،چون این ماده ها بسیار برای بدن شما مضر بوده و حتی ممکن است جان شما را به خطر بیندازد.اگر هم قرصی مصرف کردید حتما این مسئله را به پزشک و متخصص خود در جریان بزارید.در بالا چند مورد از عوارض کاهش وزن در مدت زمان کوتاه را برای شما آوردیم و دیدید که چگونه این عوارض به وجود می آیند.

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *