مزایا و معایب رژیم بارداری

 مزایا و معایب رژیم بارداری

یکی از شیرین‌ترین و جذاب‌ترین دوره‌های زندگی هر خانم، دوران بارداری است. در این دوران، معمولا حساسیت‌های زیادی در حوزه سلامت جسمی و روحی مادران ایجاد می‌شود. اثرگذاری سبک تغذیه دوران بارداری بر جنین یکی از موضوعات اثبات شده‌ای است که این روزها به شدت مورد توجه قرار گرفته است. نوع رژیم بارداری تعیین کننده بسیاری از پارامترهای سلامتی مادر و جنین در دوران بارداری و سنین بالاتر است.

اهمیت اطلاع از تغذیه دوران بارداری تاحدی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

رژیم بارداری چیست؟

معمولا دوران بارداری چالش بزرگی برای اکثر خانم‌ها محسوب می‌شود. تغییر شرایط زندگی به‌دلیل تغییر وزن، سایز و شرایط جسمانی اولین چالش این دوران شیرین است. تغییر ذائقه نیز چالش دیگری است که در دوران بارداری سبک تغذیه و رژیم بارداری را تغییر می‌دهد.

اما باید درنظر داشته باشید که مادر باردار، در حال تغذیه کردن جنینی است که حیاتی‌ترین لحظات شروع زندگی را تجربه می‌کند؛ پس باید اهمیت تغذیه دوران بارداری به خوبی درک شود تا نوع و سبک تغذیه در آن رعایت گردد.

میزان مصرف خوراکی‌های مختلف تعیین کننده نوع تغذیه جنین و سلامت مادر و نوزاد است.

ویژگی بهترین رژیم بارداری چیست؟

در دوران بارداری، مادر باید انرژی موردنیاز خود و جنین را به بهترین شکل ممکن تامین کند. مصرف غذاهای مفید و سالم در این دوران ضرورت زیادی دارد. داشتن یک رژیم غذایی سالم به مادر کمک می‌کند تا بدون آسیب و عوارض بعد از بارداری بتواند زایمان موفقیت آمیزی داشته باشد و دچار عوارض متعدد زایمان نشود.

رژیم بارداری غنی از ویتامین، مواد غذایی مفید و مناسب برای مادر و جنین است. ضرورت توجه به نوع تغذیه در پیشگیری از مشکلاتی مثل دیابت بارداری و فشار خون بارداری، در سلامت مادر و جنین اثرگذار است. در رژیم بارداری باید میزان کالری دریافتی کنترل شده و مناسب باشد تا مادر دچار اضافه وزن نشود.

مزایای رژیم بارداری چیست؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، دوران بارداری اهمیت زیادی در سلامت مادر و جنین دارد. توجه به تغذیه در این دوران سلامتی مادر و جنین را تضمین می‌کند.

از مزایای رژیم بارداری می‌توان به دریافت غذاهای مفید با کالری کم اشاره کرد. پر شدن معده در این دوران به شدت کلافه کننده است، پس بدیهی است که باید یک رژیم بارداری صحیح را درپیش بگیرید تا ضمن رساندن انرژی موردنیاز مادر و جنین، سلامت آن را نیز در اولویت قرار دهید.

مصرف هوشمندانه غذا موجب می‌شود تا بسیاری از مشکلات مثل ریزش مو در بارداری، تهوع در بارداری، فشار خون و دیابت بارداری بروز پیدا نکند یا به بهترین شکل کنترل شود. استفاده از راهکارهایی برای افزایش اشتها و خنثی سازی عدم تمایل به خوردن غذا در این دوران اهمیت زیادی دارد که معمولا در رژیم بارداری درنظر گرفته شده است.

معایب رژیم بارداری چیست؟

همان‌طور که می‌دانید، دوران بارداری به‌دلیل تغییرات هورمونی شدید و تغییراتی که در بدن مادر اتفاق می‌افتد، بسیاری از مادران میلی به خوردن غذا ندارند و دچار تهوع می‌شوند. همین موضوع موجب کمبود وزن مادر و در ماه‌های بالاتر، کمبود وزن جنین می‌شود.

مصرف غذاهای مفیدی که شاید پیش از بارداری در ذائقه مادر تعریف شده نبوده است، کار نسبتا دشواری است و می‌تواند بخشی از معایب رژیم بارداری باشد؛ اما خوشبختانه در یک رژیم هوشمندانه، با درنظر گرفتن کلیه شرایط مادر باردار سبک رژیم مشخص می‌شود.

ضرورت مصرف میزان مشخصی از مواد غذایی در طول روز برای پیشگیری از تحلیل عضلانی مادر، از معایب این رژیم در دوران سخت بارداری است، اما در واقع نمی‌توان برای رژیم بارداری معایبی درنظر گرفت؛ چرا که مجموع چارچوب رژیم در این دوران به نفع مادر و جنین است.

خوراکی‌های مهم در دوران بارداری چیست؟

 جالب است بدانید که میزان کالری موردنیاز جنین در ۳ ماه ابتدایی،  حدود ۱۵۰ کیلوکالری است و این میزان در ماه‌های بالاتر به ۳۵۰ کالری در روز می‌رسد؛ پس نباید پرخوری و ولع غذا خوردن را بر پایه نیاز جنین گذاشت و دچار اضافه وزن بارداری شد. ضرورت مصرف ویتامین‌ها طبق دستور پزشک در کنار، غلات، فیبر، پروتئین، چربی مفید و میوه و سبزیجات اهمیت زیادی دارد.

استفاده از سبزیجات دارای آهن در رژیم غذایی موجب کاهش ریسک کم خونی در این دوران می‌شود. استفاده از لبنیات و ماهی به‌دلیل وجود کلسیم و امگا ۳ در این دوران ضروری است. کاهش مصرف قندهای تصفیه شده، خوراکی‌های دارای کافئین، دمنوش‌های گیاهی ناشناخته بدون مشورت پزشک و غذاهای چرب و سنگین که موجب فشار به معده و تحریک گوارش می‌شوند، در دوران بارداری ممنوع است.

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *