معضل چاقی کودکان را چگونه حل کنیم؟

 معضل چاقی کودکان را چگونه حل کنیم؟

چاقی کودکان یکی از معضلات اساسی در بسیاری از کشورهای جهان است. این مسأله به خصوص در کشورهای توسعه‌یافته بیشتر خود را نشان داده است. کشورهایی نظیر آمریکا به دلیل استفادۀ زیاد از فست‌فودها و غذاهای فرآوری‌شده، بیشتر با مشکلات اضافه وزن در کودکان مواجه هستند. مطالعات و تحقیقات نشان داده است که از هر پنج کودک دبستانی در آمریکا، یک نفر مبتلا به اضافه وزن است. این واقعیت می‌تواند تضمین‌کنندۀ این باشد که سال‌های نوجوانی و بزرگسالی جمعیت زیادی از آمریکاییان، گرفتار مشکلات اجتماعی و بیماری‌های متعدد خواهند بود. چاقی کودکان نه تنها در کشورهای توسعه یافته، بلکه در کشورهای در حال توسعه نیز در حال رشد کردن است. بنابراین، لازم است که نگاهی جدی به این مسأله داشته باشیم.

نشانۀ چاقی کودکان چیست؟

تشخیص اضافه وزن در کودکان نمی‌تواند به سادگی انجام شود؛ زیرا هر یک از آن‌ها با روند متفاوتی رشد می‌کنند. مقدار چربی و میزان چاقی کودکان بنا به سن و سال آن‌ها متفاوت است. برخی از مطالعات نشان داده است که بیش از ۸۰ درصد از والدینی که با مشکل اضافه وزن در کودکان خود مواجه هستند، خود چنین ادعایی را باور ندارند.

روشی که می‌تواند چاقی کودکان را تشخیص دهد، محاسبۀ شاخص تودۀ بدنی یا (BMI) کودک است. شاخص تودۀ بدنی، نشان دهندۀ وزن بدن به نسب قد می‌باشد. جوابی که از قرار دادن اندازه‌ها در این فرمول به دست می‌آید، نشان خواهد داد که آیا چاقی کودکان واقعی است یا نیازی به نگرانی دربارۀ وزن کودک نیست.

با این حال، نشانه‌های عینی وجود دارند که می‌توانند نشان از چاقی کودکان داشته باشند.

 • کودکان چاق در مقایسه با همسالان خود، جثۀ بزرگتری دارند.
 • لباس‌هایی که آنان می‌پوشند، نسبت به سن‌شان بزرگتر است.
 • مقدار غذای بیشتری را در مقایسه به هم سن و سال‌های خود مصرف می‌کنند.
 • احتمالاً آن‌ها از انجام فعالیت‌های بدنی و ورزش کردن خسته می‌شوند.
 • گرفتن رژیم‌ و مصرف مواد غذایی سالم برای آن‌ها سخت است.
 • معمولاً تمایل به مصرف غذاهای آماده و خارج از وعده‌های اصلی دارند.
 • در بیشتر اوقات احساس گرسنگی دارند.

چرا کودکان دچار اضافه وزن می‌شوند

چرا کودکان دچار اضافه وزن می‌شوند؟

چاقی کودکان ناشی از عوامل مختلف و متعددی است. سبک زندگی، مسائل روانی، ژنتیک و سابقۀ خانوادگی، از جمله مهم‌ترین عواملی هستند که باعث بروز چاقی در کودکان می‌شود.

با این حال، دو عامل اصلی که نقشی اساسی در چاقی کودکان دارند، عدم تحرک کافی و پرخوری هستند. همچنین، اعتیاد کودک به مصرف غذاهای حاضری، فست‌فودها و قندها نیز نقش مهمی در این زمینه دارند.

مقاومت به انسولین و برخی دیگر از بیماری‌ها نیز ممکن است باعث بروز اضافه وزن در کودک شوند. انسولین، هورمونی است که ذخیرۀ انرژی در بدن را کنترل می‌کند. وجود کالری بیش از حد در بدن باعث ایجاد مقاومت به انسولین می‌شود که می‌تواند مسأله‌ای نگران‌کننده در آیندۀ کودک باشد.

بیشتر بخوانید: صبحانه رژیمی برای لاغری

برای درمان چاقی در کودکان چه کنیم؟

روش‌های مختلفی برای کنترل یا درمان چاقی کودکان وجود دارد. خوشبختانه همۀ این روش‌ها ساده هستند و با کمی تأمل و صبر والدین می‌توانند منجر به کسب نتیجۀ مطلوب شوند.

 • عادات غذایی سالم را در کودک ایجاد کنید: پیش از هر چیز، غذاهای آماده و فرآوری‌شده را از خانه خارج کنید. اگر یخچال و کابینت‌های آشپزخانه را با مواد غذایی سالم پر کنید، پرخوری کودک نیز باعث بروز مشکلات کمتری خواهد شد. به خصوص که غذاهای سالم باعث ایجاد احساس سیری بیشتر در کودک می‌شوند و او را از پرخوری بازخواهند داشت.
 • میوه‌ها و سبزیجات سالم تهیه کنید: تا می‌توانید کودک را با میوه‌ها و سبزیجات سالم تغذیه کنید. دانه‌های کامل مانند گندم و برنج قهوه‌ای، پروتئین‌های گیاهی، میوه‌های سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین ث، از بهترین منابع برای تغذیۀ کودک هستند.
 • کودک را تشویق به ورزش کنید: نیازی به انجام ورزش‌های حرفه‌ای و سنگین نیست. دریابید که کودک شما علاقه به انجام چه ورزش‌هایی دارد. این تصمیم می‌تواند در حد بازی‌های کودکانۀ خیابانی باشد. شاید فرزند شما علاقه به دوچرخه سواری یا تمرینات رزمی داشته باشد. علاقۀ او هر چه که هست، مشوق و همراه او باشید.
 • فعالیت‌های خانوادگی ترتیب دهید: همراه شدن با کودکان و شرکت در فعالیت‌های آنان می‌تواند بسیار جذاب باشد. وقتی کودک سرگرم تماشای تلویزیون است، احتمالاً خود را با خوردنی‌های مختلف همراه خواهد کرد. اما اگر در بازی‌های آن‌ها همراه شوید و با هم به یک پیاده‌روی کوتاه روزانه بروید، میل و اشتیاق او به خوردن نیز کمتر خواهد شد.

روش‌های دیگری نیز به این منظور وجود دارند؛ از جمله اینکه زمان تماشای تلویزیون را محدود کنید و آنان را تشویق به فعالیت‌هایی کنید که باعث رشد فکری، جسمی و معنوی‌شان شوند.

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *