نقش قرص های مکمل و ویتامین در رژیم غذایی

 نقش قرص های مکمل و ویتامین در رژیم غذایی

حتما شما هم توصیه‌های مختلفی در خصوص قرص های مکمل و ویتامین شنیده‌اید. اثراتی که مکمل‌ها بر سلامت بدن انسان می‌گذارند، انکارناپذیر است؛ اما باید توجه داشته باشید که مکمل‌ها تنها درصورتی‌که موردنیاز بدن باشند، استفاده از آن‌ها توصیه می‌شود. در غیراین‌صورت، استفاده از قرص های ویتامین در رژیم غذایی چندان اثرگذار نیست و حتی گاهی موجب مسمومیت می‌شود. پس بهتر است به‌طور تخصصی نسبت به بررسی نقش قرص های مکمل و ویتامین در تغذیه و سلامت اقدام کنید.

با مکمل و ویتامین‌ها آشنا شوید!

برای بررسی دقیق هر موضوع، ابتدا باید ریشه آن را بررسی کرد. ابتدا باید بدانید که قرص های مکمل و ویتامین چیست. ویتامین‌ها به مواد ضروری و موردنیاز در خوراکی‌هایی خاص گفته می‌شود که بدن به شدت برای سلامتی به آن احتیاج دارد.

ویتامین‌ها، ترکیبات آلی هستند که موجب افزایش متابولیسم بدن می‌شوند. مکمل‌ها نیز مواد غذایی هستند که موجب بهبود سطح سلامت در بدن می‌گردند. اسیدهای آمینه، چربی‌های مفید، ویتامین‌ها، آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی دیگر، در قرص های ویتامین وجود دارند.

استفاده صحیح از قرص های ویتامین در رژیم غذایی، موجب بهبود سوخت و ساز بدن، هضم بهتر غذا، بهبود عملکرد مغز، قلب و عروق می‌شوند.

نقش قرص های مکمل و ویتامین در رژیم غذایی

آیا باید حتما قرص های ویتامین در رژیم غذایی استفاده شود؟

ضرورت اطلاع از اصول و روش های تغذیه مناسب در ارزیابی مصرف یا عدم مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌ها برای همه افراد که دغدغه سلامتی دارند، اهمیت زیادی دارد.

استفاده از قرص های مکمل و ویتامین در برخی مواقع ضروری نیست. تمامی ویتامین‌ها و مواد مغذی موردنیاز در بدن، توسط یک تغذیه کامل تامین می‌شود.

استفاده از سبزیجات، میوه‌ها، غلات، حبوبات، پروتئین‌ها و غذاهای دریایی موجب تامین نیازهای بدن می‌شود. قرص های مکمل و ویتامین ها، جایگزین همین ویتامین‌هایی است که از طریق تغذیه به بدن می‌رسد؛ اما گاهی پزشک براساس بررسی‌هایی که از طریق آزمایش خون انجام می‌شود، متوجه علائمی می‌گردد که نشان از کمبود ویتامین خاصی است. در چنین شرایطی استفاده از قرص های مکمل و ویتامین ها توصیه می‌شود.

آیا می‌توان بدون تجویز پزشک قرص های مکمل و ویتامین مصرف کرد؟

اگر ۱۰ نکته مهم برای بهبود رژیم غذایی را مطالعه کرده باشید، احتمالا می‌دانید که بخش زیادی از ویتامین‌ها و مواد مغذی موردنیاز انسان در یک رژیم حرفه‌ای مانند رژیم‌های موجود در اپلیکیشن کالری شمار زیره ارائه شده باشد، تامین می‌گردد؛ اما برای بخش دیگری که شاید به هر دلیل در رژیم غذایی وجود نداشته باشد، چه باید کرد؟

برای مثال، در رژیم‌های غذایی که مصرف نان، برنج و کربوهیدرات محدود است، آیا می‌توان خودسرانه مکمل مصرف کرد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، خیر!

مصرف ویتامین‌ها به‌صورت خودسرانه در صورتی که بدن نیاز واقعی به آن نداشته باشد، دارای عوارض است. ویتامین‌ها در دو نوع محلول در چربی و محلول در آب هستند. مصرف خودسرانه قرص های مکمل و ویتامین محلول در آب موجب رسوب در کلیه می‌شود؛ مصرف خودسرانه قرص های مکمل و ویتامین محلول در چربی نیز، موجب فشار به کبد می‌شود. این مهم‌ترین علت توصیه به عدم مصرف قرص های مکمل و ویتامین بدون تجویز پزشک است.

چطور می‌توان نیاز بدن به ویتامین‌ها و مواد مغذی را در تغذیه تامین کرد؟

در یک رژیم غذایی بر پایه اصول تغذیه‌ای که توسط پزشک متخصص در این زمینه ارائه می‌شود، نیاز بدن به دریافت تمامی ویتامین‌ها و مکمل‌ها درنظر گرفته می‌شود. در حالی که این موضوع در رژیم‌های غذایی بی پایه و اساس و غیرحرفه‌ای اصلا دیده نمی‌شود. رژیم ارائه شده توسط کالری شمار زیره، معمولا با درنظر گرفتن تمامی این نکات تهیه می‌شود.

در صورتی‌که به هر دلیلی در رژیم غذایی نیاز بدن به ویتامین خاصی تامین نشود، توصیه جهت مصرف ویتامین‌ انجام می‌شود. تامین به‌موقع ویتامین‌های موردنیاز بدن به سوخت و ساز بهتر و تامین انرژی مطلوب‌تر طی روز کمک زیادی می‌کند. سعی کنید رژیم را طبق توصیه‌ها پیش ببرید و هیچ مکملی را سرخود مصرف نکنید.

خلاصه مطلب

همان‌طور که گفته شد، قرص های مکمل و ویتامین های مورد نیاز در بدن انسان، نقش مهمی در هماهنگی ارگان‌های مختلف بدن با یکدیگر ایفا می‌کنند. نظم درونی بدن برای سوخت و ساز بهتر، تناسب اندام، تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود سلامتی و تامین بهتر انرژی موردنیاز در طی روز، نیازمند رساندن کلیه ویتامین‌های موردنیاز بدن به آن است؛ پس حتما برای دریافت رژیم غذایی به افراد متخصص مراجعه کنید تا بهترین نتیجه را در سلامتی و تناسب اندام مشاهده کنید.

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *