ویتامین ها و مکمل های مناسب برای برنامه غذایی کودکان

 ویتامین ها و مکمل های مناسب برای برنامه غذایی کودکان

کودکی سن رشد و دارای اهمیتی برای بچه‌ها است. از آغاز تولد تا پایان سن رشد، مواد غذایی و مکمل‌ها موجب تامین نیازهای بدن در کودکان می‌شوند. همین موضوع سبب شده است که بسیاری از والدین در خصوص ویتامین ها و مکمل های مناسب برای برنامه غذایی کودکان حساس‌تر شده و علاقه‌مند به استفاده از مکمل‌های گوناگون باشند تا از سلامت فرزندشان در بزرگسالی اطمینان داشته باشند.

چرا باید ویتامین و مکمل برای کودکان استفاده شود؟

معمولا برخی کودکان طبق ذائقه اشتباهی که از کودکی در آن‌ها شکل گرفته است، تمایلی به خوردن غذاهای مفید ندارند. عدم توجه به تغذیه کودکان و لزوم جای‌دهی کلیه نیازهای بدن در برنامه غذایی کودک موجب می‌شود تا نقش ویتامین ها و مکمل های مناسب برای برنامه غذایی کودکان پر رنگ‌تر شود. در چنین شرایطی پزشک متخصص اطفال برای فراهم کردن ویتامین‌های موردنیاز بدن اقدام به تجویز مکمل می‌کند.

آیا می‌توان مکمل و ویتامین را بدون تجویز پزشک برای کودکان استفاده کرد؟

همان‌طور که مصرف سرخود ویتامین و مکمل در بزرگسالان توصیه نمی‌شود، برای کودکان نیز چنین است. پزشک متخصص اطفال در هر دوره از بررسی سلامت کودک، اقدام به تجویز ویتامین‌ها و مکمل‌های خاص همان سن و شرایط را می‌کند.

بدیهی است که این تجویزها باتوجه به سوابق پزشکی کودکان و سبک زندگی آن‌ها انجام می‌شود. مصرف به‌موقع کلسیم، ید، ویتامین و روی موجب تقویت ساختار اولیه بدن کودک است.

عوارض عدم مصرف ویتامین ها و مکمل ها در کودکان

تغذیه، نقش اساسی در رشد و سلامت کودکان ایفا می‌کند. شکل‌گیری ساختار استخوان‌بندی کودک باتوجه به تغذیه و میزان کلسیم دریافتی شکل می‌گیرد. سلامت عروق کودک و مغز او، با توجه به مصرف آهن تامین می‌گردد. مصرف ویتامین دی و ای، نقش مهمی در پوست و مو، چشایی و سلامت سایر ارگان‌های بدن ایفا می‌کند. پس بدیهی است که عدم مصرف به‌موقع و کافی ویتامین ها و مکمل های مناسب برای برنامه غذایی کودکان موجب اختلال در رشد، کاهش کیفیت ارگان‌های مختلف بدن کودک، اختلال در هوش و ضعف بدنی می‌شود. در این میان ضعف سیستم ایمنی کودک نیز، به این اختلالات افزوده می‌شود و در بزرگسالی با فردی نیازمند مراقبت‌های چندین برابر مواجه خواهیم بود. پس چه بهتر که مصرف ویتامین ها و مکمل‌ها را در برنامه زندگی کودکان قرار دهید و طبق توصیه پزشک عمل کنید.

ویتامین ها و مکمل های مناسب

ویتامین ها و مکمل های مناسب برای برنامه غذایی کودکان چیست؟

معمولا نیاز بدن انسان در هر سن و سالی تعیین کننده ویتامین ها و مکمل های مناسب برای همان سن و سال است. اگر بخواهید لیست ویتامین ها و مکمل های غذایی کودکان را بدانید، با دقت موارد ذکرشده در ادامه را مطالعه کنید:

  • ویتامین A : ویتامین آ نقش اساسی در تکامل گلبول‌های سفید و قرمز دارد. تقویت بینایی، تقویت سیستم ایمنی و تسهیل جهت انتقال آهن به گلبول‌های قرمز دارد.
  • آهن: یکی از مکمل‌های مهم در کودکی آهن است. آهن موجب پیشگیری از بروز کم‌خونی و مشکلات ناشی از آن می‌شود.
  • روی و منگنز: روی و منگنز معمولا به‌صورت منظم در زمان‌هایی از رشد توسط پزشک تجویز می‌گردد تا موجب تقویت سیستم ایمنی، تقویت استخوان بندی، تقویت چشایی و بویایی در کودک شود و مزایای استفاده از روی و منگنز در شرایط تجویز توسط پزشک بسیار زیاد است.
  • ویتامین C: یکی از ویتامین‌هایی که معمولا به‌صورت روزانه مصرف می‌شود، ویتامین ث است. این ویتامین در تقویت سیستم ایمنی اثرگذار است. نکته مهم، عدم ذخیره این ویتامین در کودکان است.
  • ویتامین B: اگر می‌خواهید تقویت سیستم عصبی، کاهش ریسک کم خونی، بهبود رشد مو و افزایش متابولیسم در بدن کودکان را شاهد باشید، ویتامین ب را جدی بگیرید. این ویتامین در چربی سوزی سالم و سریع در بزرگسالی نیز اثرگذار است.
  • ویتامین D: یکی از ویتامین‌های مهم در تقویت سیستم ایمنی و استخوان بندی کودکان ویتامین د است.
  • کلسیم: کلسیم، ساختار مهم استخوان بندی در کودکان را شکل می‌دهد و استفاده از آن طبق دستور پزشک و بهترین زمان مصرف مکمل کلسیم ضروری است.

مصرف بیش از اندازه و خودسرانه ویتامین‌های K، E و D موجب آسیب به بدن کودکان و بروز مسمومیت می‌شود. این ویتامین‌ها محلول در چربی هستند.

بهترین منبع ویتامین و مکمل برای کودکان چیست؟

تغذیه مناسب، مصرف سبزیجات، میوه‌ها و نان‌های سبوس دار، در کنار پروتئین‌های موردنیاز بدن کودک مهم‌ترین منابع رساندن ویتامین ها و مکمل های مناسب برای برنامه غذایی کودکان است. اگر تغذیه مناسبی برای کودک درنظر گرفته شود، تمامی نیازهای او از طریق تغذیه پاسخ داده می‌شود و تنها در موارد اندکی نیاز به استفاده از ویتامین‌های خوراکی وجود دارد؛ پس تغذیه را از همان کودکی جدی بگیرید؛ در این مسیر، متخصصین کالری شمار زیره همراه شما خواهند بود.

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *