چه میزان چای سبز بخوریم تا سالم بمانیم؟

 چه میزان چای سبز بخوریم تا سالم بمانیم؟

چای سبز از جمله نوشیدنی‌های بسیار پرخاصیت محسوب می‌شود و در صورتی که مقدار مجاز مصرف روزانه چای سبز رعایت شود، تأثیرات بسیار مثبتی را برای فرد به همراه دارد. مطلبی که ممکن است بسیاری از افراد از آن اطلاع نداشته باشند، این است که، چای سبز و چای سیاه هر دو از یک گیاه به دست می‌آیند و تفاوت آن‌ها در نوع پرورش دادن می‌باشد.

از ترش شدن برگ‌های چای، چای سیاه تولید می‌شود که این ترش شدن سبب می‌شود مزه و رنگ چای تغییر کند. همچنین، سطح کافئین و تانین چای نیز بالا می‌رود. در ارتباط با چای سبز، برگ‌های چای خشک شده و یا کمی بخار به آن‌ها داده می‌شود که همین امر باعث می‌شود که رنگ چای در هنگام جوشاندن سبز شود.‌ چای سبز خاصیت زیادی دارد، اما باید به این نکته توجه داشت که در میزان مصرف چای سبز نباید زیاده‌روی کرد؛ زیرا ممکن است عوارضی برای فرد به همراه آورد.

مصرف چای سبز چه فوایدی دارد؟

 • از پیری زودرس جلوگیری می‌کند: چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان است. وجود این ماده در چای سبز سبب خنثی کردن رادیکال‌های آزاد موجود در بدن می‌شود و به همین دلیل، در جلوگیری از پیری زودرس بسیار تأثیرگذار است.
 • ایمنی بدن فرد را بالا می‌برد: طبق تحقیقات انجام شده، افرادی که روزانه میزان مصرف چای سبز به صورت منظم و به مقدار مجاز را رعایت می‌کنند کمتر در خطر عفونت و بیماری‌های مختلف قرار می‌گیرند. کاتنین (Catenin) موجود در چای سبز، سم ترشح‌شده توسط میکروب را خنثی کرده و سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.
 • از ابتلا به سرطان جلوگیری می‌کند: رادیکال‌های آزاد موجود در بدن علاوه بر پیری زودرس، درابتلای فرد به سرطان نیز اثرگذار است. وجود ماده کاتنین در چای سبز، رادیکال‌های آزاد را در بدن خنثی کرده و از شکل‌گیری سلول‌های سرطانی در بدن جلوگیری می‌کند.
 • کاهش میزان کلسترول: خاصیت قلیایی چای سبز سبب می‌شود که میزان مصرف چای سبز در روز به صورت منظم سطح کلسترول را کاهش دهد.
 • کنترل دیابت: خاصیت قلیایی و وجود آنتی اکسیدان در چای سبز، به بهبود عملکرد پانکراس کمک می‌کند. بهبود عملکرد پانکراس ترشح مرتب انسولین را در پی دارد و از ابتلا به دیابت جلوگیری می‌کند.
 • بیماری قلبی و عروقی را بهبود می‌بخشد: به علت ترکیبات موجود در چای سبز، رعایت مقدار مجاز مصرف چای سبز خطر تصلب شرایین و لخته شدن را کاهش می‌دهد که این امر کاهش سکته مغزی و قلبی را به همراه دارد.
 • کاهش وزن: نوشیدن چای سبز به صورت روزانه، سبب افزایش متابولیسم بدن در فرد شده و میزان مصرف چربی را افزایش می‌دهد که این امر به کاهش وزن کمک می‌کند.
 • بهبود وضعیت پوست و درمان جوش: وجود آنتی اکسیدان در چای سبز، رشد باکتری‌ها را در پوست کاهش داده و از آن‌جا که وجود باکتری یکی از عوامل ایجاد جوش در پوست است، مصرف چای سبز در کاهش ایجاد جوش صورت نیز مؤثر است.
 • افزایش میزان استقامت بدن نوشیدن چای سبز میزان استقامت بدن را بالابرده و همچنین، مصرف آن بعد از فعالیت ورزشی، می‌تواند در کاهش گرفتگی عضلات و درد ماهیچه‌ها بسیار کمک‌کننده باشد.

میزان مصرف چای سبز

نوشیدن مقدار مجاز مصرف روزانه چای سبز چه فوایدی برای بدن دارد؟

میزان مصرف چای سبز در روز می‌تواند در افراد مختلف، با توجه به شرایط بدن هر شخص، متفاوت باشد. مقدار صحیح مصرف روزانه چای سبز، بین یک تا پنج فنجان است که با توجه به میزان کافئین مورد نیاز بدن در هر فرد، این میزان تغییر می‌کند.

مصرف بیش از حد چای سبز چه مضراتی به همراه دارد؟

با وجود فواید بسیاری که چای سبز برای فرد دارد، اگر در میزان مصرف چای سبز زیاده‌روی شود، ممکن است عوارضی را برای فرد ایجاد کند. از جمله این عوارض عبارت است از:

 • مصرف زیاد کافئین باعث اختلال در خواب، سردرد، مشکلات گوارشی و ایجاد اضطراب در فرد می‌گردد.
 • اگر فرد در دوران بارداری در میزان مصرف چای سبز زیاده‌روی کند، ممکن است عوارضی همچون سقط جنین و یا نواقص مادرزادی را برای نوزاد به همراه داشته باشد.
 • وجود ماده‌ی کاتچین (Catechin) در چای سبز، سبب کاهش جذب آهن مواد غذایی می‌شود. به همین دلیل، افزایش میزان مصرف چای سبز، ممکن است فرد را به کم‌خونی مبتلا سازد.

 

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *