کالری شماری چیست و چه مزایایی دارد؟ چگونه اپلیکیشن کالری شمار زیره را نصب کنیم؟

 کالری شماری چیست و چه مزایایی دارد؟ چگونه اپلیکیشن کالری شمار زیره را نصب کنیم؟

کالری شماری یکی از عناوین پرجست‌وجو توسط افرادی است که قصد کاهش وزن دارند. کاهش سریع وزن، شیوه‌ای نیست که باعث تغییر سبک زندگی شود. چرا که وزن و وضعیت اندام انسان بیش از هر چیز دیگر، به عادت‌های غذایی و فعالیتی او وابسته است. در صورتی که در دوره‌ای کوتاه، وزن زیادی از دست دهید، احتمال ابتلا به سوء تغذیه و کمبود مواد مغذی وجود خواهد داشت. احتمال دارد که پس از پایان دوره، به وزنی حتی بیشتر از وزن پیشین برسید. یکی از روش‌های کم کردن وزن، استفاده از رژیم کالری شماری است که مزایا و معایب خاص خود را دارد.

رژیم کالری شماری چیست؟

افرادی که سعی در کاهش وزن دارند به خوبی می‌دانند که شمارش کالری‌های دریافتی و مصرفی، شیوه‌ای مطمئن برای رسیدن به مقصود است. این موضوع تا حدی شایع است که عقیدۀ بسیاری از افراد این است که تنها راه کاهش وزن، کالری شماری است. تا حدی که اپلیکیشن کالری شمار برای این افراد طراحی شده است.

طبیعی است که اگر کالری دریافتی روزانه را از ۳۰۰۰ کالری به ۲۰۰۰ کالری برسانیم، بدن به ناچار باید ۱۰۰۰ کالری کم شده را از طریق سوزاندن چربی‌ها و بافت‌های اضافۀ خود تأمین کند. این شیوه می‌تواند مؤثر واقع شود. اما اگر نکاتی که در رژیم کالری شماری وجود دارد را نادیده بگیرید، خود را در معرض خطراتی قرار خواهید داد. با در نظر گرفتن این مسأله، لازم می‌دانیم مزایا و معایبی که کالری شماری دارد را بیان کنیم.

مزایا و معایب کالری شماری

بدن ما، همۀ انرژی لازم برای انجام فعالیت را از طریق کالری دریافتی از مواد غذایی دریافت می‌کند. میزان انرژی دریافتی به کیفیت و کمیت غذاهایی که می‌خوریم بستگی دارد. کالری موجود در غذاها با کیفیت‌ها مختلف متفاوت از یکدیگر هستند. اما تقریباً هر چیزی که در سبد غذایی ما وجود دارد، اندازۀ تعیین شده‌ای از کالری را دارد که می‌توان با جست‌وجو دربارۀ آن بدان دست یافت. کالری شماری مزایای عمده‌ای به دنبال دارد. از جمله اینکه:

  • کاهش وزن در نتیجۀ کنترل میزان کالری دریافتی، مهم‌ترین مزیت کالری شماری است.
  • شمردن کالری دریافتی، با عدم مصرف بیش از اندازۀ غذا باعث کنترل و حفظ وزن ایده‌آل می‌شود.

از معایبی که این روش دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم توجه به کیفیت غذاها و روی آوردن به مواد غذایی ناسالم
  • از دست رفتن چربی‌های خوب و سالم موجود در بدن
  • گرفتن نتیجۀ عکس به دلیل کاهش متابولیسم در بدن
  • گرفتار شدن به رفتارهای وسواس‌گونه در مواجه با هر نوع خوردنی

آنچه در بالا گفته شد، بیش از هر چیز به رفتارها و نگرش فردی وابسته است. صرف کنترل کردن کالری دریافتی نمی‌تواند شیوه‌ای مطمئن برای کاهش و یا حفظ وزن ایده‌آل باشد. هرچند که این روش، شیوه‌ای خوب برای شروع یک روند جدید در زندگی است. اما باید این نکته را در نظر داشت که بیش از هر چیز باید به وارد کردن انواع غذاهای سالم، افزایش فعالیت فیزیکی، نوشیدن مقادیر بیشتر آب، تنظیم چرخۀ خواب و بیداری و مواردی از این دست توجه داشت. با این حال اگر قصد استفاده از این شیوه را دارید، اپلیکیشن کالری شمار می‌تواند کمک زیادی به شما کند.

مزایا-کالری-شمار

کالری شمار زیره؛ یک دستیار خوب!

شمارش کالری ممکن است کاری سخت و پیچیده به نظر آید. واقعاً هم همینطور است. اینکه پیش از خوردن هر غذا، میزان کالری را محاسبه و آن را با فعالیت‌های پیش رو بسنجید، زمان و توجه زیادی می‌طلبد. از این رو، استفاده از اپلیکیشن کالری شمار می‌تواند مفید واقع شود. اپلیکیشن کالری شمار زیره، یکی از برنامه‌های تحت گوشی موبایل است که مانند دستیار شما برای شمردن کالری دریافتی و مصرفی عمل می‌کند. استفاده از این برنامه، مزایای متعددی به دنبال دارد:

  • با استفاده از برنامۀ کالری شمار، انتخاب‌های بهتر و دقیق‌تری در میزان و کیفیت غذای مصرفی انجام خواهید داد. بررسی دقیق میزان کالری دریافتی و تعیین مقدار غذایی که باید مصرف شود، مزایایی هستند که بدون وجود اپلیکیشن، دستیابی به هدف را بسیار سخت خواهند کرد.
  • با استفاده از این برنامه می‌توانید درک بهتری از رژیم غذایی خود داشته باشید. به این شکل که جزئیات بسیار بیشتری را در یک نگاه دریافت خواهید کرد. با تعیین میزان کالری دریافتی و آنچه مورد نیاز بدن است، می‌توان بسیار سریع‌تر رژیم لاغری یا چاقی را دنبال کرد. تنها کاری که باید انجام داد این است که داده‌های دقیق را در برنامه وارد کرده و آنچه به شما توصیه می‌شود را به دقت انجام دهید.

به لطف پیشرفت تکنولوژی، کاهش یا افزایش وزن دیگر کار سختی نخواهد بود. اما همواره توصیه می‌شود که هیچ رژیم غذایی را بدون مشورت متخصص تغذیه و پزشک خود دنبال نکنید.

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *