کم خونی ناشی از فقر آهن در بدن یکی از شایع ترین انواع کم خونی یا آنمی است. این بیماری زمانی بروز پیدا می کند که بدن شما آهن کافی برای تولید هموگلوبین نداشته باشد. پایین بودن سطح هموگلوبین یاعث کاهش میزان گلبول های قرمز و عدم اکسیژن رسانی صحیح به بافت ها می شود. در این مقاله با ما همرا باشید تا به بررسی بیماری کم خونی، علائم، علل ایجاد آن و نکات تغذیه ای برای بهبود آن بپرازیم.

کم خونی ناشی از فقر آهن چیست؟

شایع ترین نوع کم خونی، آنمی فقر آهن است در اثر کاهش گلبول های قرمز خون و یا پایین بودن سطح هموگلوبین در گلبول های قرمز ایجاد می شود. اگر بدن شما به میزان کافی آهن دریافت نکند و یا مقدار زیاد آهن از دست بدهد، شما در معرض خطر ابتلا به آنمی قرار می گیرید.

هموگلوبین بخش سازنده گلبول قرمز است که از آهن تشکیل می شود. وقتی سطح آهن بدن پایین بیاید، میزان تولید هموگلوبین و به تبع آن گلبول قرمز کاهش پیدا می کند. درنتیجه کاهش گلبول قرمز اکسیژن رسانی به عضلات و بافت های بدن کمتر می شود. در نتیجه این موارد احساس ضعف و خستگی و تنگی نفس بروز پیدا می کند. البته فقر آهن علائمی دیگری نیز دارد که قسمت زیر آن ها را لیست کرده ایم.

به هیچ عنوان خودسرانه و بدون دستور پزشک به دنبال درمان این بیماری نباشید. حتما به پزشک مراجعه کنید و در صورت لزوم از مکمل های دارویی برای بالا برد سطح آهن بدنتان استفاده کنید. هوشیار باشید که مصرف خود سرانه مکمل ها باعث افزایش بیش از حد سطح آهن و آسیب جدی به کبد و بروز مشکلات دیگری برای شما می شود.

علائم کم خونی

مهم ترین و شایع ترین نشانه های فقر آهن بدن عبارتند از؛

بیشتر بخوانید:آیا با کاهش وزن فرد دچار کم خونی خواهد شد؟

علل کم خونی فقر آهن

این بیماری می تواند به دلایل زیر در رده های سنی مختلف از نوزادان تا جوانان و افراد مسن بروز پیدا کند؛

  1. رژیم غذایی نامناسب و گیاه خواری
  2. پایین بودن قدرت جذب آهن در رژیم غذایی
  3. عادت ماهیانه
  4. بارداری و شیر دهی
  5. بارداری های مکرر با فاصله زمانی کمتر از سه سال
  6. محرومیت از شیر مادر
  7. شروع نکردن به موقع غذای کمکی
  8. استفاده از غذای کمکی نامناسب برای کودکان
  9. ابتلا به بیماری های عفونی نظیر اسهال

بشقاب غذای سالم

بهترین غذاها برای کم خونی

علاوه بر درمان دارویی و استفاده از مکمل آهن، اصلاح علل آنمی و رفع بی اشتهایی ناشی از آن با جایگزینی آهن از طریق مصرف منابع غذایی حاوی آن و ایجاد محیط اسیدی در معده برای جذب بهتر آهـن از جملـه مـوارد مهـم در اصلاح این مشکل است. به این بیماران توصیه کنید:

چکیده

سطوح پایین آهن بدن سبب ابتلا به بیماری کم خونی ناشی از فقر آهن می شود. در اثر این بیماری میزان هموگلوبین خون کاهش پیدا کرده و اکسیژن کافی به بافت های منتقل نمی شود. خستگی زودرس، سردرد، سرگیجه، تنگی نفس و سرد بودن دست و پا از علائم شایع این بیماری هستند. عوامل مختلفی نظیر بارداری، رژیم غذایی فقیر از آهن و محرومیت از شیر مادر در بروز این بیماری نقش دارند. برای تشخیص و درمان آنمی لازم است که به پزشک مراجعه کنید و الگوی غذایی خود را نیز تغییر دهید.