چرا بعد از گذشت مدتی روند کاهش وزن کند میشود

 چرا بعد از گذشت مدتی روند کاهش وزن کند میشود

با افزایش آمار چاقی و اضافه وزن در ایران خیلی از این افراد شروع به کاهش وزن و کم کردن کالری کردند.و در انجام این کار موفق هم شدند یعنی تنوانستند وزن خود را کاهش دهند،اما این روند کاهش وزن زیاد دوام نیاورد و در واقع خیلی کند شد.این مشکلی بود که خیلی از افراد با آن مواجه شدند ما در این مقاله مجله سلامتی زیره به این مشکل پرداخته ایم پس با ما همراه باشید.

عوامل کند شدن روند کاهش وزن

رعایت رژیم غذایی به این معنی نیست که تنها گرسنگی بکشیم یا حتی کمتر بخوریم. رعایت رژیم یعنی اینکه تنها و تنها چیزهایی که گفته شده را بخوریم و دستور متخصص تغذیه اعم از افزایش فعالیت بدنی یا مصرف قرص ها یا دمنوش‌ها را رعایت کنیم و الگوی غذایی تجویز شده را خودسرانه تغییر ندهیم و غذاهایی را که نهی شده، نخوریم. مبنای رژیم فقط کم مصرف کردن کالری و انرژی نیست بلکه صحبت از ترکیبات، هورمون ها و الگوهای غذایی است. پس رژیم را خودسرانه تغییر ندهید مگر اینکه با متخصص تغذیه خود مشورت کرده باشید.عواملی که باعث میشوند روند کاهش وزن کند تر پیش برود عبارت است از:

۱-کمبود ویتامین ها:

پس از گذشت اولین ماه و کاهش چند کیلوگرم از وزن بدن، فرد دچار کمبود ویتامین می شود و این امر منجر به افت سرعت کاهش وزن می گردد اما پس از دریافت ویتامین این مشکل برطرف می شود.

۲-قاچاق خوری:

تمایل های ارثی، وجود غذاهای رنگارنگ، عادت های غذایی قبلی و اراده ی ضعیف منجر به استفاده از غذاهای ممنوعه و زیادی خوردن می گردد.

۳-جایگزین های نابرابر:

خیلی از افراد با تغییر غذای مشخص شده در برنامه غذایی خود با تصور اینکه هر دو غذا برابر هستند دچار اشتباه می گردند.

مثلا ۴ حبه قند را تبدیل به ۶ عدد خرما می کنند درحالیکه یک حبه قند ۱۰ کالری دارد اما یک عدد خرما دارای ۲۰ کالری ست به عبارت دیگر فرد به گمان خود ۴۰ کالری کم کرده اما به جای ان ۱۲۰ کالری مصرف نموده است.

در این زمان یک کالری شمار دقیق به خوبی می تواند مشکل ما را برطرف سازد.

همچنین بخوانید:کاهش وزن سریع و سالم

۴-باورهای اشتباه:

بعضی افراد باورهای اشتباهی در ذهن دارند. مثلا تصور می کنند که هندوانه آب است یا مصرف یک مشت تخمه افتابگردان اثری ندارد.

و از همین رو دچار پرخوری و افزایش وزن خواهند شد.

۵-ناامیدی و دلسرد شدن بعد از هفته های اول:

در هفته های اول رژیم غذایی، افراد معمولا بیش از ۵/۳ کیلوگرم وزن کم می کنند که البته بخش عظیم ان مربوط به از دست دادن اب و مایعات بدن می باشد.

ولی در هفته های بعدی فقط چربی سوزی رخ داده و میزان کاهش وزن کمتر می گردد! که همین مساله باعث ناامیدی و دلسرد شدن انها از ادامه برنامه می شود.

۶-سفرها:

برداشت انسان ها از سفر متفاوت است. مثلا یک فرد اروپایی که به اصفهان سفر می کند، به دیدار اثار عالی قاپو می رود تا از دیدن این اثار لذت ببرد ولی چاق ها به اصفهان می روند تا در میدان سبز روبروی عالی قاپو سفره ای پهن کنند و مشغول خوردن غذا شوند! آنها لذت یک لقمه از چنین غذاخوردنی را به دیدار ۱۰۰ اثر تاریخی همچون عالی قاپو ترجیح می دهند! به همین دلیل سفر امری خطرساز برای افراد چاق تلقی خواهد شد.

نتیجه

در این مقاله سعی کردیم شما را با ۵ عاملی که باعث می شود روند کاهش وزن شما کند شود آشنا کنیم.لطفا از رژیم های خودسرانه و بدون اطلاع متخصص و پزشک تغذیه خودداری کنید و از طرف دیگه به رژیم ها و برنامه هایی که برای کاهش وزن با شما داده می شود را رعایت کنید تا بتوانید به صورت اصولی وزن خود را کاهش دهید.

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *