۵ ماده خوراکی مناسب دیابتی ها

 ۵ ماده خوراکی مناسب دیابتی ها

لیست غذای دیابتی ها شامل چه مواردی است؟ پاسخ به این سؤال کار ساده‌ای نیست؛ چرا که درک و فهم غذای مناسب برای دیابتی ها کار ساده‌ای نیست! هدف اصلی از رژیم غذایی مناسب دیابتی‌ها، حفظ سطح قند خون آنان است. با این حال، افراد مبتلا به دیابت لازم است غذاهایی را مصرف کنند که به جلوگیری از بروز بیماری‌های ثانویه در آنان نیز کمک کنند.

در ادامه به مرور لیست غذای دیابتی ها خواهیم پرداخت. با داشتن یک فهرست از غذای مناسب برای دیابتی‌ها بهتر می‌توانیم برای تنظیم سطح قند خون اقدام کنیم.

لیست غذای دیابتی ها؛ چند مورد از مهم‌ترین‌ها

لیست غذای دیابتی ها شامل یک طبقه‌بندی جداگانه است. به این ترتیب که باید بدانیم از چه گروه‌هایی بیشتر و از چه گروه‌هایی کمتر استفاده کنیم. نکتۀ مهم این است که از غذاهای مفید به میزان بیشتر و از مضرها به میزان کمتری استفاده شود. با این حال، معرفی این گروه‌ها را در جای دیگری انجام خواهیم داد. این مقاله را به معرفی چند غذای مناسب برای دیابتی ها اختصاص می‌دهیم.

ماهی

در لیست غذای دیابتی ها، ماهی جایگاهی ویژه‌ای دارد. سالمون، قزل آلا و ماهی کولی، منابع عالی اسید‌های چرب هستند که مزایای زیادی برای قلب دارند. ماهی، یک غذای مناسب برای دیابتی هاست که باعث جلوگیری از خطر بیماری‌های قلبی و سکته‌های مغزی می‌شود. همچنین، التهاب رگ‌ها را کاهش داده و به سلامت آن‌ها کمک می‌کند.

مطالعات نشان داده‌اند که افرادی که به طور منظم ماهی مصرف می‌کنند، ریسک پائین‌تری از نارسایی‌های قلبی دارند. همچنین، مصرف ماهی باعث کاهش تری گلیسیرید خون شده و میزان متابولیک را نیز افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: بشقاب سلامت چیست؟

لیست غذای دیابتی ها

سبزیجات برگ سبز

سبزیجاتی که برگ سبز دارند، بسیار مغذی بوده و دارای کالری کمی هستند. همچنین، میزان کربوهیدرات آن‌ها نیز کم است.

اسفناج، کلم پیچ و دیگر سبزیجات با برگ سبز، منابع خوب از ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند. ویتامین سی موجود در آن‌ها باعث کاهش التهاب و تنظیم سطح قند خون می‌شود.

این مورد بیشتر در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ دیده می‌شود. همچنین، این سبزیجات، منابع خوب از آنتی‌اکسیدان‌ها هستند که از بروز برخی مشکلات شایع در دیابتی‌ها جلوگیری می‌کند.

مصرف سبزیجات برگ سبز به حفاظت از آب مروارید و سلامت چشم‌ها کمک می‌کند. این مشکل، از مشکلات رایج در بین افراد دیابتی است.

دارچین

در لیست غذای دیابتی ها، نقش دارچین را نباید فراموش کرد. استفاده از دارچین در تهیه غذای مناسب برای دیابتی‌ ها، کار هوشمندانه‌ای است؛ چرا که دارچین می‌تواند سطح قند خون را پایین آورده و حساسیت به انسولین را تنظیم کند.

تحقیقات نشان داده است که مصرف ۹۰ روز دارچین می‌تواند به کاهش علائم ناشی از دیابت نوع ۲ کمک کند. کنترل طولانی مدت دیابت معمولاً با سطح هموگلوبین خون تعیین می‌شود. این مورد نشان دهندۀ متوسط قند خون در طول ۲ تا ۳ ماه است.

دارچین می‌تواند منجر به تنظیم کردن این حد متوسط گردد. همچنین، مصرف آن باعث می‌شود که سطح کلسترول و تری گلیسیرید خون به شکل چشمگیری بهبود یابد.

تخم مرغ

تخم مرغ خواص زیادی برای بدن دارد. قرار دادن تخم مرغ در لیست غذای دیابتی ها، خطر بیماری قلبی را به شکلی چشمگیر کاهش می‌دهد. همچنین تخم مرغ باعث کاهش تورم، بهبود حساسیت به انسولین، کاهش سطح کلسترول بد و افزایش سطح کلسترول خوب می‌شود.

مصرف تخم مرغ می‌تواند به عنوان یک رژیم غذایی با پروتئین زیاد برای افراد مبتلا به دیابت باشد. احساس سیری طولانی مدت باعث می‌شود که فرد دیابتی، تمایل کمتری به خوردن خارج از برنامۀ غذاها پیدا کند.

به این ترتیب، می‌توان انتظار داشت که سطح قند خون آن به شکل منسجم‌تری بوده و کمتر دچار نوسان شود. علاوه بر این‌ها، تخم مرغ یک منبع خوب از آنتی اکسیدان‌هاست. این ویژگی باعث می‌شود که فرد مبتلا به دیابت در برابر بسیاری از بیماری‌های مستعد مقاوم‌تر شود.

دانۀ چیا

دانۀ چیا خواص زیادی برای افراد مبتلا به دیابت دارد. این دانه دارای فیبر بالایی است و مقدار کربوهیدرات آن نیز اندک می‌باشد. مقدار اندک کربوهیدرات آن باعث می‌شود که سطح قند خون تنظیم بماند و فرد دچار افزایش قند نشود. فیبر موجود در این مادۀ غذایی باعث می‌شود که سرعت جذب آن کمتر شده و قند خون، کندتر افزایش یابد.

در هر ۳۰ گرم از دانۀ چیا، چیزی حدود ۱۰ تا ۱۲ گرم کربوهیدرات وجود دارد که میزان زیادی نیست. بنابراین، می‌توان انتظار داشت که مصرف آن باعث تنظیم وزن شود. دانۀ چیا همچنین قادر است فشار خون و علائم ناشی از التهاب را نیز بهبود بخشد. بهتر است افراد مبتلا به دیابت، مصرف دانۀ چیا را بخشی از رژیم غذایی خود قرار دهند.

زیره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *